Kuraklık Nedir? Sebepleri, Türleri, Sonuçları ve Önlem Yolları Nelerdir?

NAVİGASYONKuraklık nedir?Kuraklık görülen yerlerKuraklığın NedenleriKuraklık ÇeşitleriKuraklık Önlem Yolları Kuraklık birçok farklı etmenden kaynaklanabilen bir doğal afettir. Bu etmenler arasında hem iklim koşulları hem de insanoğlu rol oynamakta, bu nedenle geliştirilen önlem yolları hakkında bilinçli olmak gereklidir. Oldukça tehlikeli bir doğal afet olan kuraklık nedir, nedenler, çeşitleri, sonuçları ve önlem yolları nedir, sorularının yanıtlarını aşağıda yer […]

04.07.2018 - 3:49
05.07.2018 - 3:25
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Kuraklık birçok farklı etmenden kaynaklanabilen bir doğal afettir. Bu etmenler arasında hem iklim koşulları hem de insanoğlu rol oynamakta, bu nedenle geliştirilen önlem yolları hakkında bilinçli olmak gereklidir. Oldukça tehlikeli bir doğal afet olan kuraklık nedir, nedenler, çeşitleri, sonuçları ve önlem yolları nedir, sorularının yanıtlarını aşağıda yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz.

kuraklık nedir

Kuraklık Nedir?

Kuraklık nedir?

Ormanların tahrip edilmesi, iklim değişiklikleri gibi nedenlerle topraktaki sıvı oranı azaldığında, yani belli bir alan içinde nem oranında dengesizlik yaşandığında oluşan kuru yapıya kuraklık adı verilir. Bölgedeki su kaynakları aniden tükenmez ve kuraklığın meydana çıkmadan öncesinde önlem alınması büyük değişiklikler yaratır. Ancak azalan su seviyesini göz ardı etmek ve etmenleri önlememek çevre için oldukça ciddi sonuçlar doğurur. Erozyon gibi başka doğal afetlerin oluşmasına ideal bir ortam hazırlanmış olur. Ayrıca kuraklıkla birlikte bölgedeki bitki örtüsünde azalma ya da kaybolma, kullanılabilir suyun kalitesinde düşüş, hayvanların zorunlu göç yaşaması gibi doğal dengelerde bozulmalar meydana gelecektir.

Kuraklık tekrarlanması gerektiği üzere aniden oluşan bir doğal afet değildir. Önceden kestirilmesi mümkün olan bu durum birçok farklı etmenden kaynaklandığı için yağış oranı yüksek bölgelerde dahi meydana gelebilir. Uzun vadede oluşan bu nem eksikliği çevredeki tüm canlı türlerini yakından etkiler. Yalnızca ekolojik olarak değil, ekonomik olarak da büyük kayıplara yol açar.

Kuraklık görülen yerler

Ülkemiz genel anlamda yarı kurak iklim tipine sahip olmasına karşın Türkiye’nin iklim tipleri bölgeden bölgeye değişkenlik gösterir. Örneğin yılın her ayı yağışlı geçen Karadeniz Bölgesi bu açıdan pek risk taşımazken İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri yaz sıcaklığı ile birlikte risk altına girer.

Mevsimsel kuraklık korku uyandırmaması gereken ve risk içermeyen bir durum olabilir. Ancak beklenen sürenin dışında yaşanan kuraklık acil tedbiri gerektirir.

kuraklık nedir

Kuraklığın Nedenleri

Kuraklığın Nedenleri

İklim şartları kuraklığın nedenleri arasında başı çekmektedir. Toprağın ve su kaynaklarının yeterli nemi sağlayamaması yağışı da kısıtlar ve sonuçta denge bozulur. Sıcaklık en temel neden olmakla birlikte basınç farklılıkları, coğrafi konum, yükseklik gibi etmenler sıcaklığı etkilemesi ile ikincil nedenlerdir.

Kuraklığın sebepleri arasında bir diğer dolaylı ancak önemli yeri insanoğlu kaplamaktadır. Ormanların tahrip edilmesi, temiz suyun bilinçsiz kullanımı, yer altı kaynaklarının kirletilmesi, sanayi ve geri dönüşüm  atıklarının uygun şekilde yok edilmemesi, yanlış sanayileşme, verimsiz toprak kullanımı, tarım arazilerinin yok edilmesi gibi hatalarla insanlar hem kuraklığı tetiklemekte hem de uzun vadede küresel ısınmaya yol açmaktadır.

Kuraklık Çeşitleri

Doğal afetler içerisinde önemli bir yer tutan kuraklığın genel hatlarıyla üç farklı türü mevcuttur. Bunlar meteorolojik, tarımsal ve hidrolojiktir. Meteorolojik kuraklık uzun bir vade içinde git gide azalan yağışlara bağlı meydana gelmekte; tarımsal kuraklık toprağın bitkilerin yetişmesi için gerekli nem dengesine sahip olmamasıyla; hidrolojik kuraklık ise meteorolojik kuraklığın devamı niteliğinde olup yer altı sularının tükenmesi ile bu türdeki kuraklığın son noktasını oluşturmaktadır.

Kuraklık Önlem Yolları

kuraklık nedir

Kuraklığı Önleme Yolları

Kuraklığın uzun bir süreç içerisinde gerçekleşiyor olması onu önlenmesi en kolay doğal afet türleri içerisinde önemli bir yere getirir. Öncelikle kuraklık takibi için gereklik teknolojik altyapının sağlanmış olması şarttır. Meteorolojik takip sayesinde kuraklık önceden tahmin edilebilir bir hal alır.

İnsan kaynaklı etmenlerin başında durdurulması gereken öncelikli olarak orman tahribatıdır. Ağaç bolluğu, yağışın da bol olması anlamına geleceğinden ormanlık alanların korunması ve geliştirilmesi gereklidir.

Kuraklığı önleme yolları olarak bir diğer dikkat edilmesi gereken madde de çevre kirliliğine yol açan sorunların üzerinde durmaktır. Suyun bilinçli kullanımı, sanayi atıklarının doğru şekilde geri dönüştürülmesi, doğal kaynakların korunması için çaba gösterilmesi, tarım arazilerinin bilinçli şekilde kullanılması hem bireysel hem de kitlesel olarak yapılabilen önemli önerilerdir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim