1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Atık Yağ Atmaya Son: Kullanılmış Yağlar Nasıl Değerlendirilir?
Atık Yağ Atmaya Son: Kullanılmış Yağlar Nasıl Değerlendirilir?

Atık Yağ Atmaya Son: Kullanılmış Yağlar Nasıl Değerlendirilir?

A+A-

Evimizde en bol çıkan mutfak atıklarının başında gelen kızartma yağları genelde lavaboya dökülen ya da çöpe giden, oysaki geri dönüşüm için oldukça uygun malzemelerdendir. Ayrıca lavaboya döktüğümüz atık yağlar ile farkında olmadan çevreye verdiğimiz zararın yanı sıra bizler de maddi olarak zarar içerisinde girmiş bulunuruz. Bu nedenle kullanılmış yağları değerlendirme fikirleri için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Kullanılmış Yağları Dökmenin Zararları Nelerdir?

Aslında birçok kişi için normal bir alışkanlık gibi görünse de kullanılmış yağları dökmek bize maddi zarar vermenin yanında çevre için ciddi bir tehdit oluşturabiliyor.

Lavaboya dökülen atık yağlar zaman içerisinde yapışkan bir katman oluşturmak ve deterjan gibi diğer kimyasallarla birleşerek lavabo giderinde açması zor tıkanıklıkların yanında, görülmeyen mikroplar için bir üreme yuvası ve kötü koku kaynağı oluşturabiliyor. Mutfağınızda böcek çıkmasının farkında olmadığınız bir nedeni halini alabilen lavaboya atık yağ dökme alışkanlığı, tamir süreci masraflı bir problem halini de alabiliyor.

Evlerimizden çıkıp nehir gibi tatlı su kaynaklarını ya da denizlerimizi kirleten atık yağlar, su içerisinde çözünmeden üst katmana çıkıyor ve su canlıların oksijen almasını önlüyor. Bu durum yalnızca balıkların değil, uzun vadede düşünüldüğünde insanların da hayatını ciddi bir riske sokuyor.

Atık Yağ Atmaya Son: Kullanılmış Yağlar Nasıl Değerlendirilir?

Atık yağlar neye dönüşür sorusunun bir diğer yanıtı da topraklarda görülebilir. Lavaboya dökmediği atık yağları bahçe toprağına atanlar için bir süre sonra bahçe toprağının verimsizleşmesi ve en sonunda kısır bir hal alması oldukça olağandır.

Kullanılmış Atık Yağlar Nasıl Değerlendirilebilir?

Kızartmadan arda kalan en pis kalıntı olan atık yağları mucizevi bir şekilde evimizde kullanacağımız mis kokulu deterjanlara ya da mumlara dönüştürmemiz mümkün olabilir ve böylece bitkisel atık yağların geri dönüşümü oldukça şaşırtıcı sonuçlar verebilir.

Kullanılmış Yağdan Deterjan Yapımı

Öncelikle işleme başlamadan önce çocuklarınızdan ve evcil hayvanlarınızdan uzakta, kendiniz içinse havadar ve ferah bir ortamda malzemelerinizi düzenlemelisiniz. Gözlerinizi ve ellerinizi de kauçuk eldiven ve gözlük yardımıyla korumayı ihmal etmeyiniz.

Gerekli önlemleri aldıktan sonra bir kovaya 5 litre suyu ve sonrasında 200 gram çamaşır sodasını boşaltın. Ahşap bir çubuk yardımıyla bu karışımı karıştırın ve kendinizi çıkan havadan sakınmayı unutmayın. Sıçrama ve bu havayı soluma halinde ciddi problemler yaşayabileceğinizi unutmayın.

Karıştırmaya devam ederken yavaşça 1 litre kadar daha önce kullanmış olduğunuz atık yağı boşaltmaya başlayın. Son olarak içerisine 150 ml. lavanta yağı boşaltıp karışım giderek  katılaşana kadar, yani yaklaşık yarım saat karıştırmaya devam edin. Kıvamı ideal bir hal aldığında karışımı 24 saat dinlenmeye bırakın. Tekrar karıştırın ve bir gün daha bekletin.

Bu şekilde 5 gün boyunca yarım saat karıştırdığınız bu karışım sayesinde atık yağlar nasıl değerlendirilir keşfetmiş olabilir ve tıpkı marketlerdeki gibi bir kıvama sahip deterjanınızı kullanabilirsiniz.

Kullanılmış Yağdan Mum Yapımı

Kullanılmış atık yağlarınızı kullanarak evinizde hem şık duracak hem de güzel bir kokuya sahip olacak mum yapabilirsiniz.

En az bir gece boyunca dinlenmiş olan kullanılmış yağı alıp, bir tülbent yardımıyla artıklarından arındırmak için süzün.

Mumu koymak için kendinize bir adet temiz kavanoz seçin ve bu kavanoza fitili yerleştirin. Fitili tel kullanarak sabitlemek işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Sabitlenen fitilin üzerine yağı dökün ve üzerine birkaç damla sandal ağacı yağı ekleyin. Bu şekilde kesinlikle evinizin havasını değiştirecek bir mum elde etmiş olacaksınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.