1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Doğal Çözümler
Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Doğal Çözümler

Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Doğal Çözümler

A+A-

Kulak enfeksiyonuna uygulanabilecek en doğal çareler arasında sarımsak yağı, tuz, seyreltilmiş elma sirkesi, zeytinyağı, probiyotikler, çay ağacı yağı, hidrojen peroksit, nane yağı ve yaprakları, mullein yağı, D vitamini, turunçgiller ve C vitamini başta gelir.

Hiç şüphesiz kulak enfeksiyonları en zor yetişkinleri sızlanan bebeklere, çocukları da sinir bozucu canavarlara dönüştürür. Birçok insan, yaşamlarının bir noktasında kulak iltihabı rahatsızlığı yaşamıştır. Kulak enfeksiyonları, kulak alanlarının bir veya daha fazlasını, yani iç, orta ve dış kulak bölgelerini etkileyebilir. Bu türlerden, orta kulak enfeksiyonları en yaygın olanıdır, iyi haber şu ki, çoğu zaman tedavi etmek için antibiyotik kullanmanız veya doktora gitmeniz gerekmez, bunu evinizin çevresinde bulunan doğal tedavilerle de yapabilirsiniz.

Kulak enfeksiyonları için en iyi doğal ev ilaçlarından bazılarına göz atalım;

Sarımsak

Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Doğal Çözümler

Sarımsak, anti-mikrobiyal ve analjezik (ağrı giderici) özellikleri sayesinde kulak enfeksiyonlarını tedavi edebilmek için çok yönlü bir gıda haline gelmeye devam ediyor. Yağı yapmak için, iki karanfil Hindistan cevizi yağı veya hardal yağını kaynatıp süzülebilir. Oluşan karışımı kulak iltihapları için kullanabilirsiniz. Bu yağı kulağa dökmeden önce biraz soğuduğundan emin olun.

Tuz

Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Doğal Çözümler

Tuz, kulak enfeksiyonlarını tedavi etmede daoğal bir çaredir, ancak beklediğiniz şekilde olmayabilir. Altta yatan nedenleri aktif olarak tedavi etmese de iltihap ciddileşmeden önce kulaktaki bakterilerin büyümesini önlemeye yardımcı olmaktır. Kullanmak için, önce tuzun biraz ısıtılması, sonra temiz bir beze sarılması, ardından biraz soğuduğunda kulağa yerleştirilmesi gerekir. Kulaktan nemi almaya yardımcı olduğundan ılıkken kullanmanız önemlidir. Nem bakteriler için bir cennettir, bu nedenle kulağı kuru tutmak bağışıklık sistemindeki enfeksiyondan kurtulmada yardımcı olabilir.

Elma Sirkesi

Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Doğal Çözümler

Elma sirkesi, çok yönlü ev ilaçlarından biridir ve birçok koşul için faydalıdır. Elma sirkesi özellikle mantar kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için uygundur, ancak aynı zamanda bakteriyel nitelikteki enfeksiyonlarda da kullanılabilir. Yapmak için sirkeyi 1: 1 oranında suyla seyreltin, ardından pamuğu sirkeye batırın ve kulağınıza yerleştirin sıvıyı çekene kadar bekletin. Günde iki kez kullanın ve kalan nemi gidermek için (bir fön makinesi gibi) kulağınızı kurutun. Birkaç gün boyunca kullanıldığında, çok hafif kulak enfeksiyonlarını tedavi edebilir.

Zeytinyağı

Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Doğal Çözümler

Bazen aşırı kulak kiri kulak tıkanıklığının gelişmesine katkıda bulunabilir ve bu da tıkanıklığın giderilmesini zorunlu kılar. Zeytinyağı, bu tıkanıklığı gidermek için en yaygın kullanılan ilaçlardan biridir, aynı zamanda son derece güvenlidir. Uygulamak için, zeytinyağını ısıtmanız ve ardından etkilenen kulağa birkaç damla dökmeniz gerekir. Birkaç dakika bekleyin, ardından eğilip kulağı boşaltın. Pamuklu çubukların kullanılması ayrıca tıkanıklıkları gidermeye yardımcı olabilir, ancak tıkanıklığı kulak kanalına daha fazla itmemeye dikkat edin.

Probiyotikler

Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Doğal Çözümler

Probiyotikler, sağlığın gerekli parçaları olan iyi bakterilerdir ve bakteriyel enfeksiyonları homeostazı koruyarak uzak tutmaya yardımcı olurlar. Bu yüzden, bu iyi bakterileri öldüren anti-biyotikleri kullandıktan sonra, ikincil bir enfeksiyon ortaya çıkması muhtemeldir. Probiyotikler, doğada bakteri veya mantar olan kulak enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir ve alerjilerin bir sonucu olarak kulak enfeksiyonu olasılığını azaltmaya bile yardımcı olabilir. Bir enfeksiyonun çözünürlüğünü hızlandırmak veya tamamen önlemek için yoğurt, daha fazla turşu ve kimchi tüketin.

Çay Ağacı Yağı

Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Doğal Çözümler

Çay ağacı yağı bilinen bir antiseptik esans yağıdır, ancak kulak kanalına sokulmaması gerekir. Aksine, kulak çevresine ve hala enfeksiyonun çözülmesini desteklemeyi başardığı dış kulak bölgelerine masaj yapılır. Çay ağacı yağı, kulak kanalında kullanılması gereken ve delikli bir kulak zarının mevcut olması durumunda kontrendike oldukları için tercih edilen preparatlara tercih edilir.

Hidrojen Peroksit

Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Doğal Çözümler

Hidrojen peroksit, kesik ve sıyrıklar üzerinde topikal olarak kullanıldığında, kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanıldığında da değerli olan mükemmel bir antiseptiktir. Ayrıca, kulak kirini çıkarmaya yardımcı olmak için de kullanılabilir, bu da onu doğrudan enfeksiyonları tedavi edebilen çok az doğal ilaçtan biri yapar. Kullanmak için,% 3 hidrojen peroksiti eşit miktarda su ile seyreltin ve bir pamuk topunu üzerine batırın. Pamuk topunu kulağınıza yerleştirin ve birkaç damla akması için sıkın. Kulaklardaki balmumunu temizlediği için biraz yanması muhtemeldir, ancak hızla azalır. Yaklaşık 10 dakika sonra, çıkması gereken sıvıları ve kalıntıları boşaltmak için kulağı aşağı doğru eğin. En iyi sonuçlar için günde birkaç kez kullanın.

Nane Yağı Ve Yaprakları

Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Doğal Çözümler

Nane, kulak enfeksiyonlarının ve ilgili semptomların tedavisinde yardımcı olabilecek benzersiz bir antiseptik, anti-bakteriyel ve ağrı giderici özellik karışımına sahiptir. Kulağın içine ezilmiş nane yapraklarından (yağ değil) elde edilen 2 ila 3 damla sıvının uygulanması enfeksiyonun daha hızlı temizlenmesi için mükemmeldir.

D Vitamini

Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Doğal Çözümler

Bazı kişiler, birkaç haftadan birkaç aya kadar kronik kulak iltihabı vakalarıyla mücadele eder. Bu çok sinir bozucu bir hal alabilir, çünkü çareler yalnızca kısa etkili görünüyor. Bununla birlikte, çalışmalar D vitamininin kronik kulak enfeksiyonlarının sıklığını ve bununla ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Bu önemli vitaminin kan seviyelerinin yükselmesinin, muhtemelen bağışıklık sisteminin işlevini geliştirme kabiliyetinden dolayı, düşme sıklığının nedeni olduğu anlaşılmaktadır. Dışarı çıkıp güneşte daha fazla zaman geçirebilir veya daha fazla D Vitamini kullanabilirsiniz.

Turunçgil Meyveleri Ve C Vitamini

Kulak Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Doğal Çözümler

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve bulaşıcı hastalık riskinizi azalttığı bilinen narenciye ve C vitamini içeren gıdalar ayrıca enfeksiyon çevresinde iltihaplanma riskini azaltabilir. Bu, kulakta farklı değildir, çünkü muhtemelen ağrı ve rahatsızlığa neden olan bu enfeksiyondur.

NOT; Çoğu durumda, bekle ve gör yaklaşımı birçok hastalıkla baş etmek için en iyi seçenektir, kulak enfeksiyonu farklı değildir. İyi bir kural, yukarıda belirtilen çözümlerden herhangi biriyle tedaviye başladıktan sonra 48 saat beklemektir. İyileşme başlarsa, doktor faturalarından ve ilaçlardan çok tasarruf etmiş olacaksınız. Bununla birlikte, tıbbi müdahaleyi engellemeyin, ağrılarınızın devamı durumunda bir uzmana başvurun.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.