Sağlık

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısı elbette doktora başvurulması gereken bir sorun, ama ona iyi gelen çok sayıda doğal çözüm de var. Tamamen elimizin altında bulabileceğimiz malzemeler ile kulak ağrısıyla başa çıkabiliriz.

Merak edenler için bugün, kulak ağrısı neden olur ve kulak ağrısına ne iyi gelir gibi soruların cevaplarına bakıyoruz. Yine de hatırlatmakta yarar var, eğer kulak ağrısı sorunu yaşıyorsanız öncelikle bir uzmana başvurmanızda yarar var.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt bulmadan önce mutlaka kulak ağrısı neden olur sorusunun yanıtını öğrenmeliyiz. İşte kulak ağrısının nedenleri;

Orta kulak ve dış kulak enfeksiyonları: Tıkanan geniz bölgesi, orta kulak iltihabına neden olabiliyor. Östaki borusunu ise sinüzit, sigara dumanı, alerji ya da soğuk algınlığı tıkayabiliyor.

Alerji: Sinüs boşluğu, alerji sorunu yaşayan kişilerde aşırı mukus üretimi yapıyor. Bu aşırı mukus da kulak zarına baskı yaparak ağrımasına neden oluyor. Eğer toz ve polen alerjisi ya da saman nezlesi gibi sorunlar yaşıyorsanız bu durumda kulak ağrısı da yaşayabilirsiniz.

Kulak ağrısına, uçakta olduğu gibi basınç seviyesinde yaşanan değişiklikler de neden olabiliyor. Hatta bu ağrılar zaman zaman şiddetlenebiliyor.

Kulak ağrısının diğer bir nedeni ise dış kulağa sokulan yabancı cisimlerin kulak zarına zarar vermesi olabilir. Kulak kiri de yine kulak ağrısına neden olan sorunlardan biri olarak sayılabilir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Geceleri uyutmayacak kadar can sıkıcı duruma gelebilen kulak ağrısı, bazen hayatımızı kalitesiz hale getirebiliyor. İsterseniz, tamamen doğal malzemelerle kulak ağrısı şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Bu malzemelere bakacak olursak,

Soğan

Soğan, kulak ağrıları için akla gelen ilk çözüm. Çünkü antiseptik ve antibakteriyel özellikleri olan soğan, kulak ağrısına çok iyi geliyor. Rendelediğiniz soğanın suyunu süzün ve ardından da bir cezve içinde kısık ateşte suyu kaynatın. Daha sonra bu suyu ılıtarak 2 – 3 damla kulağınıza damlatın.

Nane

Nane de aynı soğan gibi antibakteriyel özelliklere sahiptir. Kulak ağrısı çekenler, nane yapraklarını kaynatıp, suyunu süzerek bir iki damla kulağına damlatabilir.

Sarımsak

2 yemek kaşığı susam yağı ile bir tatlı kaşığı sarımsak suyunu kaynatın ve ardından soğuyunca günce iki defa birkaç damla olacak şekilde kulağınıza damlatın.

Zencefil

Zencefil, doğal bir ağrı kesicidir ve anti-inflamatuar özellikleri vardır. Taze zencefili bir aktardan alarak suyunu çıkarın ve 1 – 2 damla kulağınıza damlatın.

Zeytinyağı

Kulak çınlaması ve kulak ağrısında birebir olan zeytinyağından da bahsetmeden geçmeyelim. Bir yemek kaşığı zeytinyağını ocakta ısıttıktan sonra oda sıcaklığına kadar soğutarak 3 – 4 damla ağrıyan kulağa damlatın.

Not: Elbette bütün bu doğal yöntemleri denemeden önce bir uzmana başvurun.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu