Kükürtlü Sabun Nedir? Kükürtlü Sabun Faydaları ve Kullanım Şekilleri Hakkında Her Şey

NAVİGASYONKükürtlü Sabun Nedir?Kükürtlü Sabun Özellikleri Nelerdir?Kükürtlü Sabun Faydaları Nelerdir?Kükürtlü Sabun Zararları Nelerdir? Genellikle yağlı cilt tipine sahip kişiler, akne ve sivilce gibi durumlarla karşı karşıya kalırlar. Bu durumda özellikle kadınlar için çok can sıkıcı olabilmektedir. Elbette her gün piyasaya birçok cilt temizleyici ürün çıkıyor ve çoğumuz ya kulaktan dolma bilgilerle ya da bireysel araştırma sonrası […]

19.12.2018 - 16:29
19.12.2018 - 16:30
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Genellikle yağlı cilt tipine sahip kişiler, akne ve sivilce gibi durumlarla karşı karşıya kalırlar. Bu durumda özellikle kadınlar için çok can sıkıcı olabilmektedir. Elbette her gün piyasaya birçok cilt temizleyici ürün çıkıyor ve çoğumuz ya kulaktan dolma bilgilerle ya da bireysel araştırma sonrası bu ürünleri deniyoruz. Eğer şanslıysak ürün cildimize iyi gelebiliyor. Ama kimi zaman, cildin nem dengesini bozarak, cildimizi daha kötü duruma da sokabiliyor. Bu nedenle bir ürünü kullanmadan evvel, hem cilt tipimizi öğrenmek hem de ona göre tedavi uygulamak için, cilt doktoruna gitmemiz gerekmektedir. Cilt ürünlerini yakından takip edenler, kükürtlü sabun hakkında bilgi edinmiş olabilirler. Bu yazımızda kükürtlü sabun nedir? Kükürtlü sabun faydaları ve kullanım şekilleri hakkında her şeyden bahsedeceğiz. Ama doktora danışmadan kullanmanızı önermiyoruz.

Kükürtlü sabun, koyu sarı renkte ve serttir.

Kükürtlü sabun, koyu sarı renkte ve serttir.

Kükürtlü Sabun Nedir?

Makyaj yapmak, pürüzsüz bir cilde sahip olmak için uygulanan geçici bir yöntemdir. Özellikle sivilce ve akne olan bir yüze, makyaj ürünlerini kullanmak, cilt sağlığı açısından risk oluşturabilen bir durumdur. Bu nedenle, öncelikle cildin temiz tutulması gerekmektedir. Kükürt maddesi, ilk çağlardan beri, tedavi amacıyla kullanılan bir elementtir. Cilt tedavisinde kullanım amacıyla, sabunla birlikte üretilmektedir. Kükürtlü sabun, koyu sarı renkte ve serttir. Doğal bir ürün olduğu için, piyasadaki cildi tedavi etmek amacıyla satılan ürünlerden daha güvenilir olduğu söylenebilmektedir. Bu sabun, cilt sorunlarını gidermenin yanı sıra, kolajen üretimini de desteklediği için, yaşlılık sonucu ciltte oluşan kırışıklıkların azalmasını sağlamaktadır. Yalnızca cilt üzerinde değil, saç ve tırnak sağlığı açısından da faydaları olan bu sabun aynı zamanda ekonomiktir ve eczanelerden ya da aktarlardan kolaylıkla temin edilebilmektedir.

Kükürtlü sabunun cildi kurutma özelliği olduğundan, kuru ciltler üzerinde tahrişe neden olabilmektedir.

Kükürtlü sabunun cildi kurutma özelliği olduğundan, kuru ciltler üzerinde tahrişe neden olabilmektedir.

 

Kükürtlü Sabun Özellikleri Nelerdir?

Kükürtlü sabun yapımında, kükürt maddesinin yoğun olmasından ötürü, bu sabun diğer çeşitlerine göre oldukça sert yapıdadır. Kokusuz olan bu doğal ürünün, yağlı ciltler tarafından kullanılması gerekmektedir. Çünkü sabunun cildi kurutma özelliği olduğundan, kuru ciltler üzerinde tahrişe neden olabilmektedir. Ancak kuru ciltli kişilerde sivilce ve benzeri bir durum görüldüğünde, kısa süreli kükürtlü sabun uygulaması yapıldıktan sonra, nemlendirici sürülerek uygulama tamamlanabilir.Kükürt, bakteri öldürücü yapısı sayesinde, cilt üzerinde meydana gelen sivilcelerin oluşmasına neden olan mikropları temizlemektedir. Bu sayede, cildin alt katmanında oluşan sivilce kurutularak, tedavisi sağlanmaktadır. Bu sayede, peeling görevi de görmektedir. Sabunun keskin bir kokusu olmadığı için, kişiyi rahatsız etmez.

Yağlı ciltlerde oluşan akne ve sivilce tedavisinde kullanılmaktadır.

Yağlı ciltlerde oluşan akne ve sivilce tedavisinde kullanılmaktadır.

Kükürtlü Sabun Faydaları Nelerdir?

Kürt, sağlık açısından çok faydaları olan bir elementtir bu yüzden kükürtlü sabun yaygın olarak kullanılmaktadır. Kükürtlü sabunun genel faydaları aşağıdaki gibidir;

 • Yağlı ciltlerde oluşan akne ve sivilce tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Saçta kepek oluşumunu engellemektedir.
 • Tırnaklarda oluşan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
Kükürt maddesi, ilk çağlardan beri, tedavi amacıyla kullanılan bir elementtir.

Kükürt maddesi, ilk çağlardan beri, tedavi amacıyla kullanılan bir elementtir.

Kükürtlü sabun düzenli kullanıldığı zaman kişiye sağladığı faydalar şunlardır:

 • Cilt üzerinde oluşan akne ve sivilceleri tedavi eder.
 • Cildi temizleyerek, pürüzsüz bir görünüm sağlar.
 • Peeling özelliği olduğu için, siyah noktaların temizlenmesini sağlar.
 • Cildin yağ oranını dengeler.
 • Terlemeyi engelleme özelliği vardır.
 • Bakterilerden arındırıcı özelliği sayesinde, cilt temizliği için tercih edilmektedir.
 • Egzama ve sedef gibi deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Saçın sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Ciltte oluşan mantarın iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kolajen üretimini arttırdığı için cildi gençleştirir.
 • Bitlenme durumunda kullanılmaktadır.
Kükürt, anti-bakteriyel özellikte olduğu için özellikle cilt hastalıkları üzerinde etkilidir.

Kükürt, anti-bakteriyel özellikte olduğu için özellikle cilt hastalıkları üzerinde etkilidir.

Kükürtlü Sabun Zararları Nelerdir?

Kükürt, anti-bakteriyel özellikte olduğu için özellikle cilt hastalıkları üzerinde etkilidir. Ancak aşırı kullanımı sonucunda, cildin nem dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Kükürt sabununun zararları aşağıda belirtildiği gibidir:

 1. Saç sağlığı için, haftada 4 ten fazla kullanılmamalıdır. Aksi halde, saçın canlılığının kaybolmasına neden olmaktadır.
 2. Kuru ciltli kişilerin, kükürt sabunu kullanması ciltlerinde tahrişe neden olmaktadır.
 3. Tırnak tedavisinde aşırı kullanımı sonucu, tırnaklarda kırılmalara neden olabilir.

Kükürt maddesine karşı alerjisi olan kişilerde, nefes darlığı ve vücutta şişkinlik gibi durumlar nadiren de olsa görülebilmektedir. Böyle bir durumda, acilen doktora gidilmesi ve ürününün kullanımının kesilmesi gerekmektedir. Her ne kadar doğal ürünlerde olsa, kullanımının bilinçli olması sağlık açısından önem taşımaktadır.

 

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.medikalakademi.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim