Kükürt Nedir? Kükürt Kullanım Alanları Ve Faydaları Nelerdir?

NAVİGASYONKükürt Nedir?Kükürt Hangi Alanlarda Kullanılır?Kükürt Faydaları Nelerdir?Kükürt Zararları Nelerdir? Kükürt kullanımı ilk çağlarda öncelikle ilaç olarak kullanılmaya başlandı ve sonrasında, dini törenlerde tütsü amaçlı kullanıldı. Roma döneminde ise, silah şeklinde kullanmak için kükürt, çeşitli maddelerle birlikte karıştırıldı. Günümüzde ise kükürt, çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Doğal gaz ve petrolden elde edilen kükürt nasıl kullanılır ve faydaları […]

18.12.2018 - 21:06
18.12.2018 - 21:06
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Kükürt kullanımı ilk çağlarda öncelikle ilaç olarak kullanılmaya başlandı ve sonrasında, dini törenlerde tütsü amaçlı kullanıldı. Roma döneminde ise, silah şeklinde kullanmak için kükürt, çeşitli maddelerle birlikte karıştırıldı. Günümüzde ise kükürt, çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Doğal gaz ve petrolden elde edilen kükürt nasıl kullanılır ve faydaları hakkında tüm detaylardan bu yazımızda bahsedeceğiz.

Kükürt Nedir?

Doğada oldukça sık bulunan sarı renkli kimyasal bazlı bir elementtir. Kimyada bu element “S” sembolü olarak tanınmaktadır. Metalsi bir yapıya sahip olan bu element, açık sarı ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Doğada katı halde bulunan kükürt, suda çözünmeyen ve elektriği iletmeyen bir maddedir. Günümüzde özellikle ilaç yapımında ve cilt bakımı için sabun yapımında kullanılmaktadır. Yararı olduğu kadar zararları da olan bu maddenin kullanımına dikkat edilmesi, kişinin sağlı açısından önem taşımaktadır.

Kükürt faydaları, doğada oldukça sık bulunan sarı renkli kimyasal bazlı bir elementtir.

Kükürt faydaları, doğada oldukça sık bulunan sarı renkli kimyasal bazlı bir elementtir.

Kükürt Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kükürt maddesi, dünyada kimya alanının dışında da çok sık kullanılan sarı renkli bir elementtir. Aşağıda kükürdün kullanım alanlarını sıraladık,

 1. Cilt üzerinde oluşan akne ve sivilce tedavisi için kullanılmaktadır.
 2. Saç bakımı için kullanılmaktadır.
 3. Tırnaklarda meydana gelen rahatsızlıkların tedavisi için kullanılır.
 4. Mesanede oluşan enfeksiyon bazlı iltihaplanmaların tedavisinde kullanılır.
 5. Kepek sorunlarını önlemek için kullanılır.
 6. Egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılır.
 7. Yaşlılığı önlemek için kolajen üretimde kullanılmaktadır.

Kükürt Faydaları Nelerdir?

Doğada oldukça çok bulunan bu element, bir takım işlemlerden geçirildikten sonra, sağlık alanında kullanılmaktadır. Kükürt faydaları şunlardır;

 • Kepek oluşumu, saç derisinin kuruması nedeniyle görülen bir sorundur. Kükürt sayesinde, saç derisi beslenerek, kepek oluşumu önlenmektedir.
 • Bağ dokusu, saçın uzamasında etkili rol almaktadır. Kükürt, bağ dokusunun oluşumunu hızlandırdığı için, yavaş uzayan saçlarda kullanılmaktadır.
 • Bağ dokusunu güçlendirdiği için, tırnak tedavilerinde de sıklıkla tercih edilmektedir.
 • Cilt üzerinde sivilce oluşumunun temel nedeni cildin yağ dengesinin sağlanmamasıdır. Kükürt hem bu yağ dengesini sağlamakta hem de ciltte bakteri oluşumunu durdurmaktadır.
 • Egzama gibi hastalıklar, ciltte aşırı kaşıntıya ve döküntülere neden olmaktadır. Kükürt, bu cilt rahatsızlığının belirtilerini geçirmekte ve oluşumu engellemektedir.
 • Yaşın ilerlemesiyle birlikte kolajen üretimi de yavaşlamaktadır. Kükürt elementi, kolajenin yeniden üretimini hızlandırdığı için, yaşlanma belirtilerini de iyileştirmektedir.
Bağ dokusunu güçlendirdiği için, tırnak tedavilerinde de sıklıkla tercih edilmektedir. 

Bağ dokusunu güçlendirdiği için, tırnak tedavilerinde de sıklıkla tercih edilmektedir.

Kükürt Zararları Nelerdir?

Doğadaki hemen hemen her elementin vücut sağlığına yararları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Bu nedenle kullanımında aşırıya kaçmamak ve uygulamanın doğru şekilde yapılması önem taşımaktadır. Kükürdün zararları aşağıda belirtilmektedir.

 • Akne ve sivilce tedavisinde kullanımında, kükürt sabunu tercih edilmektedir. Kükürt sabunu uygulamasından sonra, cildin tahriş olmaması adına nemlendirici kremler sürülmelidir.
 • Kükürt bazlı ürünlerin kullanımı bazı bünyelerde, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi yan etkilere neden olmaktadır.
 • Kükürt içeren ilaçların kullanımı, özellikle mide rahatsızlığı yaşayan kişilerde, mide tahrişine neden olabilir. Bunun sonucunda kişi de, iştahsızlık ve bulantı gibi durumlar görülmektedir. Böyle bir sorun ile karşılaşıldığı zaman, ilaç kullanımının bırakılması ve durumun doktora bildirilmesi gerekmektedir.
 • Kükürt elementine alerjisi olan kişilerde, nefes darlığı ve bilinç kaybı gibi hayati risk taşıyan durumlar ortaya çıkabilir. Bu maddeye intolerası olan kişiler, kesinlikle kullanmamalıdır.
Kükürt içeren ilaçların kullanımı, özellikle mide rahatsızlığı yaşayan kişilerde, mide tahrişine neden olabilir.

Kükürt içeren ilaçların kullanımı, özellikle mide rahatsızlığı yaşayan kişilerde, mide tahrişine neden olabilir.

 • Kükürt içeren ilaçların kullanımı durumunda, bazı bünyelerde yorgunluk, uykusuzluk, konsantrasyonda azalma şeklinde semptomlar görülebilir.
 • Cilt tedavisi amacıyla kullanılan,kükürt sabunu sonucu, cilt lekesi gibi sorunlar meydana gelebilir. Böyle bir durumda cildiyeciye kontrole gidilmesi ve ürünün kullanımının kesilmesi gerekmektedir.
Kükürt her bireyde aynı belirtileri göstermemektedir. Bu nedenle, sağlık alanında kükürt bazlı cilt bakım ürünleri ve ilaçların kullanılmadan evvel, doktora danışılması önem taşıyan bir durumdur. Doktor tavsiyesiyle başlanılmasına rağmen kişide;
 • Şişkinlik,
 • Bulantı,
 • Hafıza sorunu,
 • Baş ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • Döküntü,
 • Mide yanması,
 • Şişkinlik,
 • Ciltte tahriş oluşumu,
 • Nefes almada sorun yaşama şeklinde belirtilerden en az 2 si görülüyorsa, ürün kullanımı derhal durdurulmalıdır.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim