Küçük yöntemlerle günlük yaşantınızda uygulayabileceğiniz, sizi daha sağlıklı kılacak 4 tavsiye

Halk arasında oldukça fazla sayıda yaşam tavsiyesi bilinse de bunların hepsinin doğru ve yararlı olduğu pek anlaşılabilir olmuyor. Mesela toplumda yaygın olarak bilinenin aksine, gün ortasında küçük bir şekerlemeden hemen önce bir fincan kahve içmek gerçekten etkili bir şekilde dinlenmenizi sağlar. Ancak ne yazık ki uzun zaman boyunca süregelen bazı inanışların doğru olmadığına inanmak pek mümkün olmayabiliyor.

03.08.2019 - 13:29
03.08.2019 - 13:30
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Biz size bu yazıda küçük yöntemlerle hayatınızı daha sağlıklı yaşayabileceğiniz bir liste hazırladık. 4 yöntemden bahsettiğimiz listede iğne olmaktan, şekerleme yapmaktan, kulaklarımızı çekmekten ve omuz ile kol ağrılarımızdan bahsettik. Daha fazla uzatmadan sizi listeyle başbaşa bırakmak istiyoruz.

1- Kulaklarınızı çekmek, sağlığınız açısından oldukça yararlı olabilir

Kulakları belirli noktalardan çekmenin sağlık açısından hiç tahmin edilemeyecek seviyede faydaları bulunmaktadır. Refleksoloji ile ilgili yapılan derin analizler sonucunda kulakları çekmek, baş ağrısını hafifletmekten sindirim sorununu düzeltmeye kadar birçok konuda faydalı olduğunu açıklıyor.

Vücudunuzdaki farklı noktalara denk gelen bu bölgeleri sıkıştırarak/çekerek ağrılarınızı bir nebze azaltabilirsiniz:

  1. Sırt ve omuzlar
  2. Çeşitli iç organlar
  3. Eklemler
  4. Nefes yolu ve boğaz
  5. Sindirim sistemi
  6. Baş ve kalp

2- Kol ve omuz ağrılarınızı hafifletmek için başınızı belli zaman aralıklarıyla sağa sola çevirin

Gecenin bir yarısı uyandığınızda ya da uzun otobüs yolculukları yaptığınızda omuzlarınızda ve kollarınızda çok rahatsız edici ağrılar hissedebilirsiniz. Bunun sebebi kolunuzun üstüne yatmanız ya da otobüsteyken çok uzun süreli hareketsiz kalmanızdır. Böyle durumlarda gün içinde belli zaman aralıklarıyla kafanızı sağa-sola çevirmek, kollarınızı sallamak ve sürekli kaslara masaj yapmak kan akışını hızlandıracağından dolayı ağrılarınıza gayet iyi gelebilir.

3- Daha iyi kestirmek için bir fincan kahve için

Japonya’da yapılan bir çalışmaya göre “kahve uykusu” yapan kişilerin, kahve içmeden şekerleme yapan kişilere göre çok daha iyi hissettikleri ve işlerinden daha iyi performans gösterdikleri belirtildi. Eğer denemek isterseniz 1 veya 2 fincan kahveden 20 dakika sonra uyumanızı öneriyoruz.

4- İğne vurulduktan sonraki ağrıyı hafifletmek için sertçe öksürün

Pek çok insan, hastalıklarından kurtulmasına yardımcı olacak olsa bile iğne vurdurmaktan hiç hoşlanmaz. Fakat iğne vurulmasının ardından oluşan ağrıyı hafifletmek için bir iki kere yapılan sert bir öksürük oldukça işe yarayabiliyor. Bilim insanları bunun nedenini tam olarak bilemese de kan akışıyla alakalı olduğu düşünülmekte.

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim