Küçük Evlerde Dekorasyon Nasıl Olmalı? Dar Alanlar Nasıl Dekore Edilir?

NAVİGASYON Dar Alanlar için DekorasyonEşya SeçimiRenk SeçimiDetay Seçimi Küçük kentlerin gitgide metropolleşmesi, dar alanların içerisinde yaşamak zorunda kaldığımız yeni bir dönem anlamına gelmeye başladı. Günümüzde geniş ve ferah evlerde oturmak ne yazık ki bir lüks halini aldı. Ancak küçük alanlarda yaşayanların doğru dekorasyon ipuçlarıyla yaşam alanını çok daha kullanışlı ve iç rahatlatıcı kılması mümkün. Dar alanların […]

17.07.2018 - 22:02
18.07.2018 - 0:46
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Küçük kentlerin gitgide metropolleşmesi, dar alanların içerisinde yaşamak zorunda kaldığımız yeni bir dönem anlamına gelmeye başladı. Günümüzde geniş ve ferah evlerde oturmak ne yazık ki bir lüks halini aldı. Ancak küçük alanlarda yaşayanların doğru dekorasyon ipuçlarıyla yaşam alanını çok daha kullanışlı ve iç rahatlatıcı kılması mümkün. Dar alanların nasıl dekore edilmesi gerektiğini aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Dar Alanlar için Dekorasyon

dar evler için dekorasyon

Dar Evler için Dekorasyon

Eşya Seçimi

Eşya seçimi evin genişliği ne olursa olsun alandan faydalanmak için en önemli adımıdır. Alınan ürünlerin olabildiğince fonksiyonel olmasına odaklanmak gereklidir. Elbette görselliğin ev sahibinin ve ailenin zevkini yansıtması da önemlidir, ancak evin kullanışlılığını artıran tasarım fikirleri görsellikle bir arada tutulmalıdır. Kör mobilyalar yerine açılarak yatak olan bazalı kanepeler, hantal takımlar yerine köşe oturma takımları, vitrin yerine duvar rafları, zigon takımı yerine tekerlekli sehpalar, yemek odası takımı yerine açılabilir sandalye ve masalar seçmek gibi küçük ancak etkili öneriler sayesinde evin kullanım alanı çok daha geniş olabilir. Ayrıca seçimleri bu şekilde portatif ürünlerden yana tutmak eve çok daha modern bir görünüm kazandırmaktadır.

Depolama alanı dendiği anda akla ilk olarak dolaplar gelmekte, ancak her alanın dolabın sığması için uygun bir genişliği olmamaktadır. Bu durumda gömme dolap ve duvara monte televizyonluk gibi fikirler ev sahiplerinin imdadına koşabilir. Yine bir depolama alanı olarak pencere altı ve kapı üstü boşlukları raf ve kapaklı gözler monte etmek için değerlendirilebilir.

dar evler için dekorasyon

Dar Evler için Eşya Seçimi

Televizyon seçiminde de dikkat edilmesi gereken konu televizyonun büyüklüğü olup, kısa mesafeye geniş televizyonlar yerleştirmenin, göz yoran ve kişilerde huzursuzluk yaratacak bir izleme tecrübesine yol açacak bir fikir olduğu unutulmamalıdır.

Renk Seçimi

Küçük evler için dekorasyon oluşturulurken bir diğer önemli adım açık renklerin kullanımına özen göstermektir. Evi daha ferah ve aydınlık göstermek için nasıl ki daha zarif eşyalar seçilmesi gerekiyorsa aynı şekilde daha hafif tonlar seçilmelidir. Krem, beyaz gibi renklerin yoğun olduğu odalar, daha ferah göründüğü gibi yine daha modern görünecektir. Renklerin taşımış olduğu anlamlar sayesinde iç dünya ve zevkleri yansıtmak da mümkün olduğundan, ton farklarında özgür davranılabilir.

dar evler için dekorasyon

Dar Evler için Renk Seçimi

Detay Seçimi

Odayı büyük göstermek için asıl ihtiyacımız olan detay seçimine yapacağımız birkaç küçük dokunuş olacaktır. Yani evinizi sıfırdan dekore etmeniz, örneğin bütün eşyalarınızı yenilemeniz mümkün olmasa dahi bazı eklemeler yaparak alanı daha geniş göstermek mümkün olabilir.

Çok renkli ve karmaşık desenleri ürünlerin sayısını minimuma indirmekle işe başlanabilir. Kırlent, perde, halı seçiminde olabildiğince düz kumaşlar ve küçük ürünler tercih edilmelidir. Dekorasyon önerileri arasında artık minimalist tarzın daha çok övüldüğünü gördüğümüz ve içinde bulunduğumuz modern çağda, duvarın ve yerin açık renklerde olup renkliliğin olabildiğince düz formlarda ve küçük detaylarla sağlandığını görmekteyiz.

dar evler için dekorasyon

Dar Evler için Aksesuar Seçimi

Duvar boyama imkanı olmayanlar için kolayca yapıştırılabilen kendinden desenli krem ve beyaz renklerde duvar kağıtları önerilmektedir. Bu açık renklerle birlikte zeminde doğal ahşap rengi kullanılması uygundur. Kullanılan parkelerin enine olmasıysa tıpkı giyimde olduğu gibi odayı daha geniş göstermeyi sağlayacaktır.

Evin içerisinde bulunan dolap ve raf kapakları, kapı ve pencereler olabildiğince yansımalı ve parlak yüzeylerden oluşmalı, mümkünse farklı alanlara aynalar yerleştirilmelidir. Evi daha büyük göstermek için böylece ışık ve yansımadan faydalanılabilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim