1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir, Faydaları Nelerdir?
Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir, Faydaları Nelerdir?

A+A-

Botoks uygulamasını duymayan kalmamıştır. Ama hiç 'frotoks' denilen bir şey duydunuz mu? Güzellik endüstrisinin kriyoterapi yüz bakımı için kullandığı takma ad. Kriyoterapi yüz bakımı, cildinizin sıfır altı sıcaklıklara maruz kaldığı bir tedavi yöntemidir. Son yıllarda özellikle ünlüler tarafından en çok kullanılan cilt bakım tedavisidir. İşte Kriyoterapi hakkında detaylı bilgiler…

Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kriyoterapi Nedir?

Kriyoterapi 'soğuk tedavi' anlamına gelir. Vücudunuzun veya bir vücut bölümünün (yüzünüz gibi) birkaç dakika boyunca sıfır altı sıcaklıklara maruz kaldığı bir tedavi yöntemidir.

Bu teknik ilk olarak 1978 yılında Japonya'da geliştirildi. Japon romatolog Dr. Toshima Yamaguchi, bu tekniğin geliştirilmesinde önemli rol üstlendi. Öncelikle romatoid artriti tedavi etmek için bu tekniği kullandı. Kısa süre sonra, kriyoterapinin faydaları artritin ötesine geçti. İltihaplanma, sedef hastalığı ve doku ağrısının tedavisi ve cildin canlandırılması için faydalı olduğu kanıtlandı.

Kriyoterapi, vücudunuzun yalnızca belirli bir bölgesinde veya tüm vücudunuzda yapılabilir. Yüzünde yapıldığında 'yüz bakımı kriyoterapi', vücudunuz üzerinde yapıldığı zaman 'tüm vücut kriyoterapi' olarak adlandırılır. Uygulama şekli, ele aldığınız vücudun belirli bir alanına bağlıdır.

Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Tüm vücut kriyoterapisinde vücudunuz küçük bir odaya yerleştirilir. Sadece vücudunuzu çevreleyen ve kafanız için bir açıklık bırakan bir odanın içinde durmanız gerekir. Vücudunuz odanın içine girdiğinde, sıcaklığı -200 ° ile -300 ° Fahrenheit arasında herhangi bir yere düşürülür. Estetisyen, buharlaşmış sıvı azottan yapılmış soğuk bir hava akımını üfler. Vücudunuz bu sıcaklığa birkaç dakika maruz kalır.

Donma sıcaklığına maruz kaldığında, vücudunuz donma olduğunu düşünür. Bu, vücudunuzun doğal iyileşme mekanizmasını tetikler. Vücudun çekirdeğinde sıcak kalması için kan biriktirir. Bu, kılcal damarlarınızı genişletir ve beyaz kan hücreleri sizi korumak için daha hızlı bir şekilde çalışmaya başlar. Bu dakikalar boyunca beyniniz, organlarınızı uyarmak için adrenalin ve endorfin gibi hormonları serbest bırakır. Bu reaksiyon hücre gençleşmesini kolaylaştırır, bağışıklık fonksiyonunuzu güçlendirir ve kendi kendini iyileştirmeyi destekler.

Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kriyoterapi Yüz Bakım Seansı Nasıl Olur?

Farklı doktorlar kriyoterapi için biraz farklı süreçler izleyebilir, ancak genel olarak, yaklaşım aynı kalır.

 • Tedaviden önce yüzünüz tamamen temizlenir ve masaj yapılır. Bu, lenfatik drenaja ve toksinlerin atılmasına ve yüz kaslarınızdaki gerginliğe yardımcı olur.
 • Yüzün buhara maruz kalabilir. Herhangi bir koparma varsa, hızlı bir mikrodermabrazyon seansı ile alınacaktır.
 • Bazı yerlerde, onarım, yardımcı bakterileri öldürmek ve kollajen üretimini artırmak için yüzünüz farklı ışık frekanslarına maruz kalabilir. Bu, cildinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Şimdi kriyoterapi seansı için hazırsınız. Gözlerin koruyucu gözlüklerle kaplı.
 • Kriyoterapi cihazına bağlı bir tüp kullanılarak yüzünüzün her tarafına soğuk bir sıvı azot püskürtülür. Borunun nozülü cildinizin ısısını sürekli ölçen lazerlere sahiptir.
 • Tüp sürekli yüzünüzün her yerine taşınır. Bu, yüzünüzdeki belirli bir alanın çok fazla soğumamasını sağlamak içindir.

Bir kriyoterapi yüz seansı 2-3 dakika sürer. İşlem bittiğinde, güvenlik gözlükleriniz çıkarılır. Birçok yerde kriyoterapi seansını diğer spa yüz bakımları izlemektedir. Cildinizin sağlığını artırmak için kırmızı LED ışık tedavisi (cilt parlaklığını arttırmak için), yüz masajı ve nemlendirici maske alabilirsiniz. İşlemden hemen sonra cildiniz daha sıkı ve pürüzsüz hissedecektir.

Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kriyoterapi’nin Cilt İçin Faydaları

Kriyoterapi’nin faydaları iki bölümde incelenebilir. Cilt için faydaları şu şekildedir;

Atopik Dermatit Belirtileri Geliştirmeye Yardımcı Olur

Hafif-orta derecede atopik dermatit düzeyine sahip 18 yetişkin içeren 2008 yılında yapılan bir çalışmada, Kriyoterapinin AD semptomlarının azaltılmasındaki etkinliği incelenmiştir. Katılımcıların çoğu durumlarında iyileşme olmuştur. Bununla birlikte, üçü hafif akral (uzuv, kulak ve burun bölgeleri) donmalarından şikayet edilmiştir. Genel olarak denekler süreci hoş görüyor ve tedavi sürecini izlemeye istekli oluyor.

Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Akne Azaltmaya Yardımcı Olur

Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, yağ bezlerinin -8 ° Santigrat dereceye maruz bırakılmasının sebosit sayısını (sebum üreten hücreler) azalttığı ve böylece aşırı sebum üretimini önlediği bulundu.

Kan Dolaşımını Artırır

Kriyoterapi yüz bakımına maruz kaldığınızda, yoğun soğuk hava kan damarlarınızı kasar ve sonra genişler. Bu, cildinize kan akışının artmasına neden olur ve sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

Cilt Gözeneklerinizi Sıkılaştırır

Soğuk kriyoterapi sıcaklığı cildinizin gözeneklerini sıkılaştırır. Bu, gözeneklerinizde kir ve bakteri birikimini önler.

Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kriyoterapinin Diğer Faydaları

Ağrı Kolaylaştırır

Kriyoterapi, atletler tarafından kas spazmları ve yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılır. Vücudunuz soğuğa maruz kaldığında tahriş olmuş sinirleri tedavi eder ve akut yaralanmaları ve şişmeleri hafifletir. Soğuk ayrıca iltihabı en aza indirmeye yardımcı olur, böylece morluklar ve burkulmalar tedavi edilir.

Migren Belirtileri Hafifler

Bir araştırma, soğuk tedavinin migren semptomlarını etkili bir şekilde azaltabildiğini buldu. Çalışmaya boyundaki karotid arterlerini hedef alan migren baş ağrılı 101 hasta (veri analizine sadece 55 katılımcı dahil edildi) dahil edildi. Kayıtlar, ağrı başlangıcı, 15 dakika sonra, 30 dakika sonra ve 1 saat sonra gibi çeşitli zaman aralıklarında ölçüldü. Katılımcıların% 77'si soğuk tedavinin ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu söyledi. Çalışma kriyoterapinin migren ile yardımcı olduğunu iddia etse de, FDA'nın bu iddiayı destekleyecek kanıtları yoktur.

Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kriyoterapinin Yan Etkileri ve Risk Faktörleri

FDA'nın bilimsel bir incelemesi olan Anna Ghambaryan, asfiksinin tüm vücut kriyoterapisinin neden olduğu en önemli risk olduğunu söylüyor. Kapalı bir alandaki azot miktarının, hipoksiye ve bilinç kaybına yol açabilecek oksijen eksikliğine neden olabileceği belirtmektedir. Diğer potansiyel riskler şunlardır:

 • Donma
 • Buz Yanması
 • Uyuşma ve karıncalanma hissi
 • Kırmızılık

Kriyoterapi Yüz Bakımı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kimler Kriyoterapi Yaptıramaz

 • Solunum sorunları olanlar
 • Kardiyovasküler sorunları olanlar
 • Yüksek tansiyon
 • Nöbet Geçmişi
 • Vücudunuzdaki metal implantlar
 • Kanama bozuklukları
 • Anemi
 • Hamileler

Cilt ve sağlık sorunları için kriyoterapinin etkinliğini kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Kriyoterapi yüz veya tüm vücut kriyoterapisine gitmeye karar verirseniz (FDA'nın onaylamadığını unutmayın), randevunuzu programlamadan önce doktorunuzla görüşün.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.