1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Kristal Çocuk ya da İndigo Çocuk Nedir?
Kristal Çocuk ya da İndigo Çocuk Nedir?

Kristal Çocuk ya da İndigo Çocuk Nedir?

A+A-

Sosyal medyada filozof çocuk olarak adlandırılan ve kısa sürede Türkiye'nin en çok konuştuğu isimlerden biri haline gelen 10 yaşındaki Atakan Kayalar kristal çocuk mu? Atakan Kayalar’ın sosyal medyada popüler olmasının ardından kristal çocuk ya da indigo çocuk olduğu gündeme geldi. Herkes “Atakan Kayalar kristal çocuk mu” sorusunun yanıtını ararken kristal çocuk ve indigo çocuk nedir, kristal çocukların özellikleri nelerdir gibi soruların yanıtını merak ediliyor.

Sosyal medyada önceki gün paylaşılan ve 10 yaşındaki Atakan'ın özgürlük, nihilizm, demokrasi gibi kavramlarla ilgili konuştuğu video sonrasında bir anda gündeme kristal çocuk ve indigo çocuk terimleri girdi. Sosyal medya kullanıcıları Atakan Kayalar kristal çocuk mu sorusunun yanıtını aramaya başlarken kısa süre içerisinde herkes kristal çocuk ve indigo çocuk nedir sorularının yanıtı da merak edilmeye başladı. İşte kristal çocukların özellikleri ve Atakan Kayalar ile benzer yanları…

Kristal Çocuk ya da İndigo Çocuk Nedir?

Uzun yıllar önce Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir köşe yazısı ile gündeme gelen kristal çocuk ya da indigo çocuk yeni bir çağa teorisine göre doğaüstü özellikleri ve yetenekleri olan, sıra dışı ve özel olduğuna inanılan çocuklar anlamına geliyor. İddiaya göre kristal çocuk veya İndigo çocuk 1970'li yıllarda Nancy Ann Tappe tarafından ortaya çıkarıldı ve ilerleyen yıllarda ise Jan Tober ile Lee Carroll tarafından geliştirildi. Kristal ve indigo çocuk kavramı hakkında 1990'ların sonuna doğru bir dizi kitap ve yayınlar yapılmış daha sonra da bazı filmler popüler hale gelmiştir. Kristal ve indigo çocukların doğası ve yetenekleri ile ilgili konferanslar, çeşitli kitaplar ve malzemeler ortaya çıktıkça daha da gündeme oturmaya başladı. Kristal çocuk inancı, söz konusu çocukların kendi yaşıtlarına göre daha empatik ve yaratıcı olmaları, aynı zamanda telepati gibi paranormal yeteneklere sahip olmaları gibi inanışlara dayanıyor.

Ancak indigo çocuk özellikleri hiçbir bilimsel çalışma ile desteklenmiyor. Eleştirmenler ise anne ve babaların çocuklarında pediatrik tanı ya da psikiyatri tedaviden kaçmak için böyle bir yöntem izlediğini düşünüyor. Eleştirmenler aynı zamanda kristal çocukları promosyon olmayan kişilerin ilgili ürün ve hizmetlerin satışı yoluyla para kazanmak için bir yol olarak kullandığını iddia ediyor.

Kristal Çocuk ya da İndigo Çocuk Nedir?

Kristal Çocukların Özellikleri Nelerdir?

Sakin yapıda, çok mutlu ve bağışlayıcıdır.

Uzun ve dikkatli gözlere sahiptir yoğun bakışları vardır.

Geç konuşurlar çünkü zihinsel iletişim güçleri vardır.

Çok hareketli ve son derecede canlıdırlar.

Otoriteye karşı çıkarlar.

Güçlü sezgilere sahiptirler.

Adalet duyguları farklı olarak doğarlar ve bu karaktere uygun olarak hareket ederler.

Son derece duyarlı yapıdadırlar.

Kendi değerlerinin farkına varırlar.

yaratıcılık gerektiren işlere karşı ilgi duyarlar.

Kendileri gibi kristal çocuklarla birlikte olmadıkları zaman asosyal görünebilirler.

Güzel sanatlara ilgi duyarlar.

Denge kabiliyetleri çok yüksektir.

Özgüven değeri çok yüksektir.

Yaşıtlarına göre alışılmışın çok dışında zekidirler.

Atakan Kayalar Kristal ya da İndigo Çocuk Mu?

Bir anda Türkiye'nin gündemine oturan 10 yaşındaki Atakan Kayalar ile ilgili kristal çocuk mu sorusu gündeme geldi. Atakan'ın felsefeye ilgi duyması adalet ve hak terimlerinden bahsetmesi ilerleyen yıllarda Down sendromu, otizm ve şizofren gibi çözümü olmayan hastalıklara çözüm bulacağını söylemesi ve Cumhurbaşkanı olacağını iddia etmesi kristal çocuk iddialarını doğrular nitelikte oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.