Ekonomi

Kripto Paraların Geleceği

Henüz 10 yıl bile olmadı ve kripto paralar şimdiden finansal sektör içinde büyük bir atılım gerçekleştirdi. Görünüşe göre bu para birimi insanların dikkatini ve takdirini şimdiden kazanmayı başardı. Üstelik başta girişimciler olmak üzere toplumun hayatını da belli yönlerden etkiliyor. Peki kripto paraların geleceği nasıl? Kripto paralara yatırım yapmak güvenli mi?

Elbette hâli hazırda var olan sistemlerle çalışmak ve kripto para birimleriyle blok zinciri teknolojisini bunlara adapte etmek belli zorluklar doğurdu. Örneğin son dönemlerde bir teknoloji altyapısı şirketi olan Stripe, Bitcoin ödeme seçeneğini aktif ettiğinde yara aldı ve ne yazık ki sonuçlar başarılı değildi.

Bakın sektörün önde gelen isimlerinden Kevin Murcko ne diyor;

[su_quote cite=”Kevin Murcko – CoinMetro CEO’su”]‘Kripto para ve blok zincir endüstrileri gelişimini sürdürüyor. Örneğin Bitcoin’e bakın, daha 10 yıl önce adı bile yoktu. Değer değişimi bir yana, farklı alanlarda da işlev görüyor. Büyüme, kalkınma ve inovasyon içeren alanlarda ise daha fazla geri bildirim alıyor.’[/su_quote]

Aslında bu bir gerçek ve kripto paraların artıları, eksilrei var. Buna rağmen kripto borsasındaki yükselen trend, bu teknolojinin gelecekteki durumuna dair bazı tahminler yapmamıza imkan tanıyor.

Kripto Paraların Geleceği

Kripto Paraların Geleceğine Dair 3 Tahmin

1. Kripto Paralar Daha Çok Destek Alacak

Giderek daha çok hükümet kripto paralara düzenlemeler getirirken, bu da kurumsal yatırımcıların kripto sektörüne yatırım yapmasını kolaylaştırıyor. Çünkü blok zincir teknolojilerinin yaygınlaşıp devlet tarafından güvence altına alınması demek, yatırımcılar için daha az risk anlamına geliyor.

Yapılan düzenlemelerle birlikte kurumsal yatırımcılar daha rahat nefes alabilecek ve kripto para sektörünün belirsizliği konusunda endişe duymayacak. Aslına bakarsanız 2017’nin sonlarında bunun etkilerini gördük.

Bitcoin geçtiğimiz Aralık ayında zirve noktasına ulaşırken, uzmanlar bir kez daha böyle bir zirveye ulaşacağını düşünüyor. Milyarder yatırımcı Tim Draper ise daha öncesinde 2022 yılında tek bir Bitcoin’in 250 bin dolar olabileceğini dile getirmişti.

Buna rağmen yükseliş tabii ki kademeli yönde ilerleyecektir. Bazı önemli yatırımcılar kripto paralara yönelirken, diğerleri ise özenle pazarın durumunu izliyor.

2. Kripto Para Düzenlemeleri

Kripto para ticaretinde uzun bir süre güvenlik eksikliği endişe yarattı. Örneğin Encrybit tarafından yapılan bir anket çalışmasında kullanıcıların yüzde 40’ı sektördeki en büyük tehlike olarak güvenliği göstermişti.

Şimdiye kadar hackerlar ve sanal korsanlar kripto para sektöründeki güvenlik açıklarını kendi lehine kullandılar. Devlet düzenlemelerinin eksik oluşu, bu para birimini zaman zaman yatırımcılar için güvensiz hâle getirdi.

Buna rağmen uluslararası arenada kripto paraların düzenlenmesi için önemli çalışmalar yapılıyor. Örneğin Arjantin’deki G20 zirvesinde global düzenleme kararları alındı. Dolayısıyla bu tip kararlar alınması kripto paraların geleceğini de olumlu yönde etkiliyor.

3. ‘Uçucu’ Kalmaya Devam Edecekler

Her ne kadar kripto para pazarının stabil kalması için önlemler alınsa da, hâlâ ‘uçuculuk’ konusunun önüne geçilemedi. Bunu tetikleyen pek çok faktör bulunuyor. Örneğin kripto paraların içsel değerden yoksun olması, kurumsal sermaye eksikliği, yönetmeliklerin uygulanması ve emir defterleri buna yol açıyor.

Her ne kadar ciddi düzenlemeler bu buharlaşmayı azaltacak olsa da, tamamen ortadan kaybolmayacak ve gelecekte de devam edecek gibi duruyor. Dolayısıyla zaman zaman aşağı ve yukarı yönlü dalgalanmalar göreceğiz. Bu da kimi yatırımcıyı memnun ederken, kimisini ise üzecek.

Kripto Paraların Geleceği

Kripto Paralar Ulusal Para Birimlerinin Yerini Alır mı?

Belli başlı negatif yönlerine rağmen, kripto paraların gelişmesi için dediğimiz gibi büyük bir potansiyel var. Hatta kimi uzmanlar bir gün kripto paraların ulusal para birimlerinin yerini alacağını dahi söylüyor.

Örneğin dünyanın önde gelen gelecek bilimcilerinden birisi olan Thomas Frey, 2030 yılında kripto paraların borsa geneline ciddi etkisinin olacağını iddia ediyor. Frey’e göre bundan 12 sene sonra genel para birimlerinin yüzde 25’ini kripto paralar kaplayacak.

[su_note note_color=”#f2003e” text_color=”#ffffff” radius=”1″]Not: Kripto paraların geleceği hakkındaki içeriğimiz yatırım yapma önerisi değil, bilgi verme amaçlı olarak yazılmıştır.[/su_note]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu