1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen En Önemli 5 Faktör
Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen En Önemli 5 Faktör

Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen En Önemli 5 Faktör

A+A-

Kripto paralar, diğer yatırım araçlarına göre fiyatları hızla değişen ve volatilite gibi sorunları olan varlıklardır. Kripto paraların fiyatlarını etkileyen birçok değişken vardır ve bu değişkenlerin neler olduğu bilmeden yatırım yapmak hali hazırda riskli olan bu varlıkların risklerini artırmaktadır. Bu yazımızda ise fiyatlar üzerinde etkili olan 5 temel faktörü detaylıca inceledik.

Arz-Talep İlişkisi

Arz-talep ilişkisi tüm yatırım araçlarında olduğu gibi kripto paraların da fiyatlarını değiştiren faktörlerin başında gelmektedir. Kripto paralara olan talep arttığında arz noktasında bir artış yaşanmaz ise varlığa olan erişim zorlaştığı için fiyatlar hızlıca artmaktadır. Tam tersi durumda da, talep azaldığında fiyatlar azalmaktadır. Peki kripto paralara olan talep ne zaman artar ve ne zaman azalır?

Kripto paralara ait teknik terimlere girmeden bu soruya yanıt vermek gerekirse, talebin artmasının temel sebebi kripto paranın ikiye bölünmesidir. Bitcoin ve türevleri belirli dönemlerde topluluk kararlarıyla ikiye bölünür ve bu bölünmenin sonucunda ortaya yeni bir kripto para çıkmaktadır. Örneğin, Bitcoin bölündüğünde ortaya Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold gibi varlıklar çıkmıştır. Bölünmeden önce bu varlıkları portföyünde bulunduran kişilere yeni varlık hediye edildiği için bölünme öncesi taleple birlikte fiyatlarda artış meydana gelmektedir.

Talep sadece bölünmelerde değil belirli dönemlerde de artmaktadır. Örneğin, kripto paralara 2018 yılının haricinde diğer yılların son çeyreğinde yoğun talep olmuş ve bu sebeple fiyatları artmıştır. Tabi ki bu durum her yıl yaşanmamaktadır ve örneğin 2018 yılında fiyatlar artması gerekirken azalmıştır.

Yeni Anlaşmalar ve Haberler

Dünya çapında birçok kişi tarafından takip edilen kripto para haber siteleri bulunmaktadır. Kripto para yatırımcıları bu sitelerdeki haberleri takip ederek yatırım pozisyonu almaktadır. Örneğin, Facebook’un kripto parayla ilgili bir projesini açıklamasından sonra Bitcoin'de fiyat artışı yaşanmıştır. Projeye bağlı olarak, büyük firmaların kripto paralarla ilgili bir projesi bulunuyorsa ve projenin gerçekleşme olasılığı yüksekse pazarda bir hareketlilik yaşanmaktadır.

Benzer gelişmeler kripto paraların teknolojisi olan blok zincirinde yaşandığında da fiyatlarda artışlar olabilir. Blok zinciri teknolojisi hali hazırda birçok finansal teknoloji firması tarafından araştırılmakta ve IBM gibi şirketler tarafından da aktif olarak kullanılmaktadır. Büyük bir bankanın bu alanda yatırım yapacağını açıklaması durumunda da fiyatlarda pozitif etkiler yaşanabilir.

Regülatör Kurumların Kararları

Regülatör, piyasa düzenleyici kurumlara verilen isimdir. Türkiye’de bu görevi SPK yapmaktayken ABD’de bu görevi SEC yapmaktadır. Japonya ve ABD gibi etkili ülkelerin regülatör kurumlarının aldığı kararların kripto paralar üzerindeki etkisi çok fazladır.

SEC’in olası bir ETF kararına onay vermesiyle birlikte piyasada bir bahar havası esebileceği gibi SEC’den kripto paralarla ilgili olumsuz bir karar gelmesi durumunda da fiyatlarda büyük kırılmalar yaşanabilir.

Japonya’daki kurallar katı olmamakla birlikte ülkenin kripto paralara karşı olumlu bir tutumu bulunmaktadır. Diğer yandan, piyasanın en önemli aktörlerinden Çin’in kripto paralara karşı sert bir tutumu vardır. 2018 yılında Çin’in kripto para borsalarının sitelerini engellemesiyle birlikte bir günde Bitcoin’de yaşanan zarar %10’dan fazla olmuştur. Yine 2016 yılında Çin’in ICO yasağı koymasıyla birlikte kripto paraların hepsi büyük değer kayıpları yaşamıştır.

Borsa Skandalları ve Siber Saldırılar

Dijital varlıklar donanımlarda saklanabildiği gibi online cüzdan hizmetlerinde ve borsalarda da saklanabilmektedir. Fiziksel olarak saklanan kripto paralar daha güvenli iken kripto para borsalarında saklanan varlıklar sürekli risk altındadır.

Kripto paralar ortaya çıktığından beri her yıl borsa skandalları yaşanmış ve hackerlar borsalardaki varlıkları çalmışlardır. Çalınan varlıklar ortadan kaybolmadığı halde yaşanan bu siber saldırılar kripto paralara büyük zarar vermektedir.

Dünya çapında bir borsanın hack skandalı yaşamasıyla birlikte birçok yatırımcı varlıklarını satarak piyasadan uzaklaşmaktadır. Bu tarz saldırılar dijital varlıkların doğası gereği sürekli yaşanmaktadır ve bu sorunun henüz önüne geçilememiştir.

Kripto Paraların Fiyatlarını Belirleyen En Önemli 5 Faktör

Bitcoin Madencileri

Birçok yatırımcı tarafından önemsenmeyen bir faktör olan Bitcoin ve türevlerinin madenciliğini yapan kişilerin kazım oranlarını düşürmesi de fiyatların düşmesine sebep olmaktadır. Bitcoin sınırlı sayıda olan bir varlıktır ve yeni Bitcoin’lerin çıkarılması için madencilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bitcoin transfer işlemleri madenciler tarafından onaylanmakta ve madenciler onayladıkları işlem başına para kazanmaktadır.

Bitcoin fiyatlarının düşmesi madencilerin kazançlarını düşürmektedir ve kazancı düşen madenciler kazım faaliyetlerini azaltmaktadır. Kazım faaliyetleri azaldıkça Bitcoin’in transfer süreci uzamakta ve yatırımcılar transfer süreleri uzadığı için yatırımlarını nakde veya diğer varlıklara çevirerek piyasadan çıkmaktadır.

Bireysel madenciler olduğu kadar kurumsal madencilerde bulunmaktadır. Kurumsal madencilerin kazım yaptıkları alana havuz adı verilmektedir ve bir şirketin herhangi bir kripto paranın kazım oranınında söz sahibi olması o kripto parayı tehlikeye sokmaktadır. Örneğin, Bitmain bir madencilik şirketidir ve şirketin Bitcoin kazım oranı %50’yi geçtiğinde Bitcoin’in kontrolünde şirket önemli bir rol oynamaktadır ve anonim varlık sıfatındaki kripto paralar için bu durum fiyatların düşmesi anlamına gelmektedir.

Toparlamak gerekirse, arz-talep, regülatör kurumların kararları, siber saldırılar ve şirketlerin kripto para projelerinin fiyatlar üzerindeki etkisi çok fazladır. Bir kripto para yatırımcısının fiyatlar üzerinde etkili olan faktörleri bilmesi ve haberleri takip etmesi yatırımlarının başarıya ulaşması için çok önemlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.