Kremlin Sözcüsü Peskov: S-400 Anlaşması Olması Gereken Aşamada

Rusya'dan, Türkiye'nin satın aldığı Rus yapımı S-400 savunma sistemi hakkında açıklama yapıldı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, savunma sistemlerinin gönderilmesi için anlaşmanın tamamlandığını ve uygulama aşamasına geçildiğini dile getirdi. S-400 savunma sistemlerinin Türkiye'ye sevkiyatı hakkında ise Peskov’dan net bir bilgi gelmedi.

09.07.2019 - 9:29
09.07.2019 - 11:08
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya devlet başkanı Vladimir Putin arasında 6 Temmuz tarihinde yapılan telefon görüşmesi sırasında S-400 anlaşmasının konuşulup konuşulmadığı Kremlin Sözcüsü Peskov’a soruldu. İki lider arasında bunun konuşulduğunu belirten Peskov, söz konusu anlaşmanın gerçekleştirilme aşamasında olduğunu ifade etti.

Detaylı Bilgi Vermedi

Gazeteciler Kremlin sözcüsüne söz konusu anlaşmanın tam olarak hangi aşamada olduğunu da sordu. Bu konuda ayrıntılı bilgi vermesinin mümkün olmadığını belirten Peskov, anlaşmanın olması gereken aşamada olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da daha önce bu soru sorulmuş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan söz konusu sistemin gönderim için hazırlandığını dile getirerek yanıt vermişti.

Teslimat Bu Ay İçinde Tamamlanabilir

Rus basınında yer alan haberlerde ise Türkiye’nin satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin sevkiyatının pazar gecesi başladığı öne sürüldü. Aynı zamanda haberde sevkiyatın başladığını bazı kaynakların teyit ettiği iddia edilirken hava savunma sistemlerinin askeri uçaklara yüklenmeye başlandığı ve Türkiye’ye sistemleri teslim edecekleri dile getirildi. Yandex’te yer alan habere göre füze bataryaları askeri kargo uçağına yüklenirken fotoğraflandı. Fakat haberin sadece bu sitede yer alması ve Rusya’daki diğer haber sitelerinde yer almaması dikkatlerden kaçmadı. Yandex’te yer alan haberin devamında ise Türkiye’nin başlangıçta füzelerin denizyolu ile gönderilmesini istediği ancak daha sonra Rusya ordusuna bağlı askeri kargo uçaklarının kullanılmasına karar verildiği ifade edildi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim