1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kredi notu ne? Kredi notu aralıklarına göre nasıl değerlendiriliyor?
Kredi notu ne? Kredi notu aralıklarına göre nasıl değerlendiriliyor?

Kredi notu ne? Kredi notu aralıklarına göre nasıl değerlendiriliyor?

Bankalarda başlatılan yeni kredi notu sistemi tek bir banka ilişkisi kötü olan kişilerin de kredi ve hizmet alımlarında ciddi bir engel teşkil edebiliyor. Peki, kredi notu ne ve kredi notu aralıkları neye göre belirleniyor? İşte tüm detaylar.

A+A-

Türkiye'de geçtiğimiz yıllar itibari ile başlayan yeni sistem, kredi notunu çok daha önemli hale getirdi. Önceki yıllarda farklı bankaların kötü sicilleri, kişilerin başka bir bankadan alacağı hizmette herhangi bir etki yapmazken yeni sistem tamamen bu durumu değiştirdi. Bu nedenle de kişiler özellikle yeni bir kredi alırken mutlaka iyi bir kredi siciline sahip olması gerekiyor. Herkesin, bankalar ile olan ilişkileri doğrultusunda bir kredi puanı bulunuyor ve bu kredi puanı üzerinden kişilerin risk durumu tespit ediliyor. Riski yüksek olan ve kredi sicili düşük olan kişilere ise bankalar herhangi bir kredi ya da kredi kartı tanımlaması yapmıyor.

Kişiler yapacakları kredi sorgulamasında güncel kredi notunu öğrenme imkanlara sahip. Peki, kredi not aralıkları neler ve ücretsiz olabilmek için kaç puana ihtiyaç duyulur?

Kredi notu risk aralıkları neler?

Kredi notunda belirli puan aralıkları bulunuyor. 0 ile 699, 700 ile 1099, 1100 ile 1499, 1500 ile 1699 ve 1700 ile 2000 olmak kaydı ile kişileri kredi notu belirleniyor. Belirlenen rakamlarda kişiler banka ile olan ilişkilerini daha iyi tutarak, ödemelerini zamanında yaparak daha yüksek kredi notlarına ulaşma imkânına sahip.

Kredi notunda bu puanlar ne ifade ediyor?

0 ile 699 puan arasında olan kişiler çok riskli grubunda yer almaktadır ve kişilerin herhangi bir şekilde bankadan kredi almasına imkan yoktur. 700 ile 1099 puan arasındaki müşterilerin kredi notu bankalar tarafından az riskli olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda olan kişilerin kefil gibi güvencelere ihtiyacı olmaktadır. 1100 ile 1499 ise gelire bağlı olarak kredi alma imkânına sahiptir. Güvenceli bir şekilde çalışılıyorsa kişiler gelir belgelerini temin ederek kredi alabilmektedir. 1100 ve üzerindeki puanlarda ise kişiler çok daha kolay ve rahat bir şekilde kredi başvurusu yaparak kredi alabilmektedir. Bu nedenle de yapılacak sorgulamalar sonucuna göre kişiler mutlaka belirtilen puanlara çıkmaya çalışmadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.