Kredi Nedir? Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

NAVİGASYONBütçenizi belirleyinKrediye ek ürünleri  ve masrafları araştırınTutar ve vadeyi siz belirleyinKredi hakkınızı öğreninSeçenekleri KıyaslayınBelgeleri okuyun ve saklayın Birçok kişi ani ve beklenmeyen bir ihtiyaç ile karşılaştığında kredi çekme yöntemine başvuruyor. Kredi çekmek elbette herkes için anında mümkün olamayabiliyor, sürecin içerisinde kredi notu gibi önemli faktörler rol oynuyor. Peki kredi çekerken ya da kredi kullanımı esnasında nelere dikkat […]

26.06.2018 - 19:09
26.06.2018 - 19:09
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Birçok kişi ani ve beklenmeyen bir ihtiyaç ile karşılaştığında kredi çekme yöntemine başvuruyor. Kredi çekmek elbette herkes için anında mümkün olamayabiliyor, sürecin içerisinde kredi notu gibi önemli faktörler rol oynuyor. Peki kredi çekerken ya da kredi kullanımı esnasında nelere dikkat etmek gerekiyor? Kredi ödeme planına uyarken ne gibi sorunlar yaşanıyor? Siz de bilinçli bir şekilde kredinizi kullanmak ve geri ödemek, böylece maddi bir sorun yaşamamak için detayları bizimle öğrenebilirsiniz.

kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmeli?

İlk defa kredi çekmeyi düşünen biri iseniz çevrenizde gördüğünüz kişileri ya da tavsiyelerini baz almak yerine kendi gelir ve giderinizi düşünerek hareket etmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bankaya kredi başvurusu yapmadan önce kendi bütçenize uygun bir plan çerçevesinde hareket etmeniz oldukça önemli. Eğer bilinçli bir şekilde ve adım adım ilerleyen bir süreç izlerseniz kredi çekmenin dezavantajlarına yönelik duyduğunuz korkutucu sorunlardan korunabilirsiniz.

Bütçenizi belirleyin

Kredi için başvuru yaptığınız takdirde bankalar sizin gelir durumunuzu detaylı şekilde inceleme altına alır ve vereceği kredi oranını ya da geri ödeme planını bu şekilde kararlaştırır. Ancak gelirlerinizi ya da giderlerinizi bankanın araştırma sonuçlarından daha detaylı olarak ortaya koyabilecek tek kişi sizsiniz. Başvuru süreci çok kolay görünse de sizin bütçeniz konusunda bilinçli olmanız ve iyi bir planlama yapmanız şarttır.

kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler

Bütçe Belirleme

Krediye ek ürünleri  ve masrafları araştırın

Bankaların birçoğu anlaşma esnasında size sözel olarak ifade etmeden kredi yanında bazı ek ürünler vermeye çalışır. Tamamen kar amacı gütmekte olan bankalar için açıklama yapmadan size bazı şartları yerine getirme zorunluluğu koşmak oldukça kolaydır. Kredi ile birlikte gelen ek ürünleri hizmetinize sunan bankala sonradan bu ürünler için ek şartlar ya da ücretler çıkarabilir. Çekeceğiniz kredinin ek ürünleri hakkında dikkatli olmayı unutmayın.

Krediye ek olarak ödeme durumunda kalacağınız bir diğer gider de kredi masraflarıdır. Bankalar kredi tutarına ek olarak sizden komisyon bedeli, dosya masrafı, sigorta primi gibi giderler için ek ücret talep etmektedirler. Hangi hizmet için ne kadar ödemeniz gerektiğini ve bu hizmetin zorunlu olup olmadığını araştırın.

Tutar ve vadeyi siz belirleyin

Kredi çekmek sizin için son çare olabilir ancak bu ödeme anında zora girmek zorunda olmanız anlamına gelmez. Eğer tutar ve geri ödeme vadesini kendinize uygun bir şekilde belirlerseniz ileride yaşanan sorunları baştan önlemiş olursunuz. İleride sahip olacağınız tutarı ve bu tutarı ne kadar süre içerisinde ayarlayabileceğinizi iyi düşünün. Eğer emeklilik gibi ekstra bir durumunuz varsa ne kadar tutarda kredi çekebileceğinizi öğrenmek için Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir? yazımızı inceleyebilirsiniz

Kredi hakkınızı öğrenin

Kredi için başvuru yapmadan önce kullanım durumunuzu sorgulayın. Eğer bir bankaya herhangi bir araştırma yapmadan başvuruda bulunur  ve ret alırsanız başvuru yapacağınız diğer bankalarda kabul görme şansınız azalacaktır. Teknoloji sayesinde kendi kredi kullanım durumunuzu bankaya gitmeden sorgulamanız oldukça kolay bir hal almıştır.

kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler

En Uygun Kredi

Seçenekleri Kıyaslayın

Her bankanın ihtiyaç kredisi için farklı şartları ve olanakları mevcuttur. Kredi çekmeden önce mümkün olduğu kadar çok bankayı araştırmalarınıza dahil edin ve bu bankaların sunduğu hizmetler gibi masraflarını da detaylı bir şekilde kıyaslayın. Acele etmeden emin olmaya çalışın ve araştırma için bankalar arasında gezmek yerine internet sitelerini kıyaslama için kullanarak değerlendirmelerinizi daha pratik hale getirebileceğinizi unutmayın.

Belgeleri okuyun ve saklayın

Ülkemizde kredi çekerken yaşanan sorunlar en sık sözleşmenin kullanıcı tarafından okunmamasından ileri gelmektedir. İmza attığınız belgelerin önemini kavrayın ve imza atmadan önce mutlaka her detayı ile okuyun. Siz kredi çekmek için imza atarken bankalar size kredi kartı, nakit avans, banka kartı gibi birçok başka hizmet için masraf çıkarabilir ve istemediğiniz durumlar yaşayabilirsiniz.

Sonradan yaşamanız olası olan sorunlara yönelik alacağınız bir diğer önlem de belgeleri okumak kadar iyi bir şekilde saklamak olacaktır. Size verilen hiçbir belgeyi kaybetmemeye çalışın ve daha önemlisi imzaladığınız her bir belgenin kopyasını almayı talep edin. Bu şekilde bankalar onayınızı almadan herhangi ek bir masraf talep edememektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim