1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kredi Kartlarında Yer Alan Faiz/Ücret Türleri ve Oranları
Kredi Kartlarında Yer Alan Faiz/Ücret Türleri ve Oranları

Kredi Kartlarında Yer Alan Faiz/Ücret Türleri ve Oranları

A+A-

Kredi kartları satılırken kartların düzenli ödenmesi durumunda faiz veya kart aidat ücreti yoktur gibi ifadeler kullanılsa da bu ifade kısmen yanlıştır. Kredi kartlarında yer alan 4 farklı faiz türü bulunmaktadır ve yasal olmasa da kredi kartlarından kart aidat ücreti de alınmaktadır.

Bilinçli kredi kartı kullanıcıları bu faizlerden etkilenmemekte ve kart aidat ücreti gibi gereksiz masrafları ödememektedir. Bu yazımızda da bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olmak için öğrenilmesi gereken akdi, gecikme, nakit avans ve limit aşım faizi gibi faizleri detaylıca inceleyeceğiz.

Kredi Kartlarında Yer Alan Faiz Türleri

Kredi kartlarında 4 farklı faiz türü yer almaktadır ve kişilerin ödeme planına göre bu faizlerden bazıları işletilmektedir. Örneğin, asgari ödemenin üzerinde ödeme yapan kişiler herhangi bir faiz ödemeyeceğini düşünse de birazdan anlatacağımız akdi faizi ödemek zorundadır. Bazı faiz oranları ise ödeme planına göre beraber işletilmektedir ve bu durum toplam borcu ciddi manada artırmaktadır.

Kredi kartlarında dönem borcu, toplam borç ve asgari ödeme tutarı gibi farklı ödeme planları bulunmaktadır. Toplam borç, kart kullanıldığından itibaren ödenmeyen kredi kartı borcudur. Dönem borcu ise, ilgili ayda yapılan harcamayı ifade etmektedir. Asgari ödeme ise ilgili dönemde yapılan harcamanın %30’u ile %40’ına karşılık gelen ödenmesi zorunlu olan tutardır.

Akdi Faiz

Akdi faiz, dönem borcu ile asgari ödeme tutarı arasında yer alan tutarı yatıran kişilerden alınan faiz türüdür. Örneğin, kart kullanıcısı Mart ayı içerisinde 1000 TL’lik harcama yaptı. Bu harcamanın asgari ödemesi 300 TL’dir ve kişi kredi kartına 500 TL ödeme yaptığında asgari ile dönem borcu tutarı arasında bir borç yatırmış olacaktır. Kalan 500 TL için ise akdi faiz işletilir.

[bilgikutusu text="Akdi Faiz, Alışveriş Faizi olarak da geçmektedir." tur="info"]

Örnekten devam etmek gerekirse, mart ayında 500 TL ödeyen kişinin kalan 500 TL’lik dönem borcu bir sonraki aya aktarılır. Kişi Nisan ayında da 500 TL harcama yaptığında ödemesi gereken borç tutarı 1000 TL olmaktadır. Kişi geçen ayda olduğu gibi yine 500 TL ödediğinde, kalan tutar üzerinden akdi faiz işletilmektedir.

Akdi faizi ödememek için, kişinin dönem borcunun tamamını yatırması gerekmektedir. Dönem borcu tamamen ödendiğinde kişi herhangi bir faize maruz kalmaz.

Gecikme Faizi

Dönem borcunun %30’u ile %40’ı arasındaki tutarın asgari ödeme tutarı olduğunu açıklamıştık. Kişi bu aralıkta bile ödeme yapmadığında yani asgari ödeme tutarının altında bir ödeme yaparsa akdi faizin yanı sıra gecikme faizi de ödemek zorundadır. Yine kişi ilgili ayda herhangi bir ödeme yapmazsa da gecikme faizi ödemek zorundadır ve kartta limit yoksa kart – bakiyeye geçmektedir.

Dönem borcunun tamamını yada asgari ödeme tutarını ödeyen kişilerden ise gecikme faizi talep edilemez. Şuana kadar anlattığımız akdi faiz ile gecikme faizine maruz kalmamak için dönem borcunun tamamını yatırmanız gerekmektedir.

Nakit Avans Faizi

Kredi kartlarından harcama yapılabildiği gibi nakit avans da çekilebilmektedir. Kart limiti tutarınca nakit para kredi kartı ATM’sinden çekilebilir. Bankalar ise bu avantajlı hizmet karşılığında nakit avans faizi talep etmektedir.

Nakit avans faizi, paranın çekildiği gün ile hesap kesimi arasında kalan gün arasında işletilen bir faizdir. Nakit avans faizinin yanı sıra nakit avans ücreti de bankalar tarafından talep edilen bir ücrettir. Bu ücretler bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Limit Aşım Faizi

Kredi kartı limitinin üzerinde toplam borç olduğunda hesap eksi bakiyeye geçmektedir ve bu durumda limit aşıldığı için limiti aşan tutar için akdi faiz işletilir ve bu faiz limit aşım faizi anlamına gelmektedir.

[bilgikutusu text="Not: Bir kredi kartı kullanıcısı 1 yıl içerisinde sadece iki defa kredi kartı limitinin üzerinde işlem yapabilmektedir. Limit aşımı ise toplam limitin %20’sinin üzerinde olamaz." tur="info"]

Kredi Kartı Güncel Faiz Oranları

Kredi kartlarından alınan faiz türlerini detaylıca anlattık. Bu faizlerin oranları bankadan bankaya farklılık gösterse de birkaç bankadan yola çıkarak bir ortalama faiz oranı vermeye çalışacağız.

  • Akdi Faiz – Alışveriş Faizi Oranı - %2,15 ile %2,25
  • Gecikme Faizi Oranı - %2,65 ile %2,75
  • Nakit Avans Faiz Oranı - %2,15 ile %2,25
  • Limit Aşım Faiz Oranı - %2,65 ile %2,75

Kredi Kartı Kart Aidat Ücreti

Kart aidat ücreti, kredi kartı kullanımı yapıldığı için senede 1 kez talep edilen bir ücrettir. Bu ücret 30 TL ile 200 TL arasında değişmektedir. Öğrenci kredi kartlarından yıllık kart aidat ücreti alınmasa da Planium sınıfındaki limitleri yüksek kredi kartlarından 100 TL’nin üzerinde yıllık kart aidat ücreti alınmaktadır.

Kart aidat ücretleri kalktı, gibi haberler geçmişte de yapılmıştı fakat bankalar kendi sitelerinde bile bu ücretleri yazıyorlar ve kullanıcılardan bu ücretleri talep ediyorlar. Kart aidat ücretini geri almak için ilgili bankanın müşteri hizmetlerini aradıktan sonra kesilen ücreti geri almak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Banka sizden en fazla 1 faturayı otomatik ödeme talimatı vermeniz durumunda kart aidat ücretini geri iade etmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.