Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kredi hesaplaması yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Son Güncelleme:
 Kredi hesaplaması yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Bir yandan bu araştırmayı yapıp diğer yandan da bir plan belirlerken maddi durumunuzu hesaba katmanız gerekiyor. İhtiyaç kredisi borcunuzun ödeme gücünüzün üzerinde olmaması gerekiyor. Aynı zamanda banka faiz oranlarını da dikkate alarak hareket etmenizde fayda var. 2019 yılında şu an yürürlükte olan yasaya göre bireysel ihtiyaç kredilerinde en fazla 60 aya varen vade hakkı kullanılabiliyor.

Kredi hesaplaması yapılırken hangi masraflar dahil ediliyor?

Çekeceğiniz kredinin miktarını belirlediniz, ödeyeceğiniz vade sayısını da planladınız ve kredi başvurusunda bulundunuz. Peki sonrasında bankalar nasıl bir kredi hesaplama yöntemini uyguluyor?

İhtiyaç kredilerinin ödemelerinde her taksitte anapara yani çekmiş olduğunuz para, faiz, masraflar ve son olarak vergileri ödüyorsunuz. Faiz, kredi çekerken bankanın size ödemenizi şart koştuğu kredi faiz oranı oluyor. Diğer masraflar (dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, kredi masrafı vs.) ise bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor.

Vergiler ise devlet tarafından bankaya kesilmesini şart koştuğu yasalardır. Bu vergi şu anki yasaya göre ihtiyaç kredilerinde %5 olarak belirlenmiş durumda.

Ödeme planı nasıl oluşturulur?

Biraz karışık olsa da sizlerle bankaların kullandığı formülü paylaşalım:

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. O da faiz kısmına faiz oranını doğru yazdığınızdan emin olmanız konusu. Eğer çektiğiniz ihtiyaç kredinizi %1 kredi faiz oranı ile ödeyecekseniz faiz kısmına 0,01 yazmanız gerekiyor.

Krediyi doğru hesaplamak ve ödemeleri zamanında yapmak

İhtiyaç kredisini çekerken ihtiyacınızdan fazlasını ve aylık ödeme gücünüzü aşan vadelerde kredi çekmemeye özen gösterin. Eğer böyle bir hata yapar ve kredinizi vaktinde ödeyemezseniz ileriki zamanlarda gerçekten ihtiyacınız olan kredileri banka size vermeyebilir. Eğer konut kredisi çekmek istiyorsanız bu durumu evi satın alacağınız emlak şirketi ile detaylıca konuşmanız gerekiyor bunu da unutmayın. Onlar size konut kredisi hesaplama konusunda yardımcı olacaklardır. İlla ev satın almanıza da gerek yok eğer sahibinden kiralık daire gibi bir arayışınız var ise bu durumu da emlak şirketiyle detaylıca konuşabilirsiniz.

Kredi hesaplarken maliyete dikkat edilmeli

Krediyi 10 bin lira olarak çekersiniz ama asla tam olarak 10 bin ödemezsiniz. Hep daha fazlasınız ödersiniz bunu aklınızdan çıkarmamanız lazım. İhtiyaç kredilerinde en önemli konulardan bir tanesi de elinize geçen toplu parayla kredi borcunuzun tamamını kapatabiliyor oluşunuz. Bankalar bu sebeple size ceza ya da ek masraf çıkartmayacaklardır. Aksine siz toplu bir ödemeye yapacağınız için indirim dahi yapacaklardır.

 

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sigaraya zam geldi! 13 Mayıs Çarşamba yeni sigara fiyatları ne kadar?
13 05 2020 - 10:40
500 TL bayram harçlığı kimlere verilecek? 500 TL bayram harçlığı almak için şartlar
11 05 2020 - 15:52
11 Mayıs evde bakım maaşı yatan iller! Hangi illerde evde bakım maaşı yattı?
11 05 2020 - 10:49
Bim Aktüel 12 Mayıs 2020 Temizlik ve Kişisel Bakım Ürünleri Kataloğu
10 05 2020 - 16:36
Gratis Anneler Günü indirimleri yayınlandı! 4-10 Mayıs Gratis Anneler Günü kataloğu
9 05 2020 - 14:53
Almanya Merkezli Firmaların Yarısından Fazlası Azalan Taleplerden Yakınıyor
8 05 2020 - 18:27