Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Koronavirüse karşı mutfakta hangi tedbirler alınmalı?

Pazardan, marketten aldığımız ve mutfağımıza soktuğumuz birçok meyve ve sebzeye corona virüsü temas yoluyla kolayca geçebilmektedir. Bu durumda tüm gıda ürünlerinin COVID-19'a karşı dezenfekte edilmesi gerekiyor. Peki korona virüse karşı mutfakta ne gibi önlemler alabiliriz?
Eklenme:
 Koronavirüse karşı mutfakta hangi tedbirler alınmalı?

Koronavirüs bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkili olmaya devam ediyor. Hepimiz temizlikten hijyene koronavirüse karşı önlemler almaya çalışıyoruz. Peki mutfakta koronavirüse karşı almamız gereken önlemler nelerdir?

Ellerinizi 20 saniye yıkayın

Herhangi bir yiyecek hazırlamadan önce ellerinizi en az 20 saniye boyunca bol su ve sabunla yıkayın.  Meyve veya sebzeler gerek satın alırken gerekse dezenfekte sırasında her zaman eldiven kullanarak alın. Bu sizi ve ailenizi virüslere karşı korumanın en etkili yolları arasındadır.  Kendi sağlığınız ve aileniz için her daim besin değeri yüksek doğal gıdalar tercih edin ve bağışıklığınızı kuvvetlendirin. Mümkün olduğunca konserve ve dondurulmuş hazır gıdalar tüketmeyin.

Günlük yemek hazırlayın

Mutfağınızda pişirdiğiniz yemekleri mümkün olduğunca günlük olarak hazırlama özen gösterin. Her gün taze yemek yaparak taze ve yeni gıdalar tüketin. Yiyeceklerinizi her daim önerilen sıcaklıklarda pişirin.  Mutfağınızda çöp biriktirmemeye özen gösterin, hatta çöp kutunuzu mutfak dışında balkona koyabilirsiniz. Eğer balkon imkânınız yoksa çöp poşetlerini sıklıkla bağlayarak temas edebileceğiniz yerlerden kaldırın.  Mutfağınızın her daim temiz olduğundan emin olun. Rutin olarak mutfak aletlerini, musluk, çatan, bıçak, tabak ve bardakları sıklıkla yıkayın. Yıkama işlemlerinizde bol su ve deterjan kullanmaya ve yüksek ısıda dezenfekte etmeye dikkat edin. Mutfakta bir işe başladığınızda veya bir işi bitirdiğinizde ellerinizi bol su ve sabunla ovalayarak yıkayın. Bunu çocuklarınıza da aşılamaya çalışın.

Mutfak gereçlerinin temizliğine dikkat

Çiğ sebze ve etler için farklı doğrama tahtaları, bıçaklar ve mutfak gereçleri kullanın. Kullanacağınız her mutfak eşyasını bol suyla yıkamayı unutmayın. Sebzelerde dahil olmak üzere çiğ gıdalarla pişirilmiş yemeklerinizi farklı yerlerde tutun. Çiğ ve tüketime hazır gıdaları kesinlikle ayrı bölümlerde saklayın.  Çiğ etin dolabınızda yer alan diğer gıdalara bakteri vs. bulaştırmaması için sızdırmaz kaplarda veya buzdolabı poşetlerinde saklayın. Çiğ etler ve pişmiş etler için farklı doğrama tahtaları kullanın.  Çiğ yiyeceklerde kullandığınız bıçaklar ve diğer mutfak eşyalarını bol su ve deterjan yardımıyla iyice dezenfekte edin. Çiğ etleri suda yıkamayın. Bunun yerine zararlı bakterileri ortadan kaldırmak için iyice pişirmeye ve mutfak ekipmanlarınızı steril tutmaya özen gösterin.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri
2 10 2020 - 09:21
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları
29 09 2020 - 16:37
Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
23 09 2020 - 09:13
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Asitli içeceklerin hiç duymadığınız zararları
20 09 2020 - 18:42
Yorum Yap