Sağlık

Koronavirüs, grip ve soğuk algınlığının farkları ve benzerlikleri neler? Korona olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Türkiye’de kış aylarında artan grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıkları, özellikle koronavirüs nedeniyle vatandaşları çok daha fazla tedirgin ediyor. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı gibi şikayetler gösteren pek çok vatandaş, koronavirüs ihtimalini de değerlendirirken uzmanlar koronavirüs ve grip gibi hastalıkların birbirinden ayrılabileceği noktasında uyarılar yapıyor.

Konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Mustafa Gerek, grip vakalarında özellikle bazı belirtilerin korona virüse göre çok daha az görüldüğü ve bu sayede grip, soğuk algınlığı ya da korona virüsün vatandaşların kendileri tarafından da belirlenebileceğini söyledi.

1.png

Koronavirüs, grip ve soğuk algınlığının farkları neler?

Açıklamalara göre normal bir grip ya da soğuk algınlığı rahatsızlığında, koku ve tat alma bozukluğu, karın ağrısı ve ishal görülme ihtimali oldukça düşük.

Koronavirüs olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Korona virüs vakası yaşayan bir kişi için koku ve tat alma bozukluğu, karın ağrısı ve ishal yaygın bir şekilde görülüyor. ortak semptomların çok fazla olması, kişilerin tedirgin olmasına neden olsa da yüksek ateş, öksürük, halsizlik, mide, bağırsak rahatsızlıkları, koku ve tat alma bozuklukları koronavirüs için öncelikli belirtiler arasında. Grip yaşayanların kesinlikle koku ve tat alma bozukluğu yaşamaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, özellikle bu tür belirtilerde en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek test yaptırılması gerektiğini söyledi.

Uzmanlar mevcut kış döneminde grip ve soğuk algınlığı gibi vakaların daha hafif yaşanması ve yayılımının daha da az görülmesi adına koronavirüs önlemlerine uyulmasını öneriyor. Maske ve mesafeye dikkat edilmesi, el hijyenine önem gösterilmesi halinde kişiler bu kış daha az hasta olabilir, grip ve soğuk algınlığından kendini koruyabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu