Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Konut Satışını Kolaylaştıracak 8 Adım

Son Güncelleme:
 Konut Satışını Kolaylaştıracak 8 Adım

Bir konut satış aşamasında işinde uzman olan emlak uzmanlarının belli başlı dikkat ettikleri ve satış aşamasında üzerinde durdukları satış hazırlama stratejileri bulunmaktadır. Bu noktaların gayrimenkul satış aşamasındayken kolaylık sağladığı ve  hızla doğru alıcıyı bulmasını sağladığı görülmektedir. 

Temizlik konusuna dikkat etmek: Satılması amaçlanan konut içerisinde daha önce yaşanmamış ise konutun inşaat pisliğinden mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Kaba şekilde temizlik yapıldıktan sonra konutun için düzgün bir şekilde detaylıca temizlenmelidir. Evi inceleyecek olan müşteri adayları evin içerisini temiz görmesi mekana karşı kazanılan ilk izlenim için çok önemlidir. Eğer ki konut içerisinde daha önce yaşanmış ya da halen içerisinde yaşayan bulunuyorsa mutlaka alıcının gelmeden evvel detaylı bir temizlik yapılmalı ve ev havalandırılmış ferah bir şekilde müşteriye gösterilmelidir. Ev içerisinde temiz bir kokunun olduğuna emin olunmalıdır.

Tertip, düzen sağlamak: Her ne kadar günümüzde yaşanan konut içerisinde eşyalar azalmaya başladıysa da yine de kalabalık eşya düzeninden vazgeçemeyenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Mülkün, değerini ifade eden en önemli noktalardan bir tanesi de evin sahip olduğu m2 ölçüsüdür. Mülkün alıcı tarafından geniş ve ferah izlenimine kapılması her zaman avantajlı bir durumdur. Bunu başarabilmenin yolu ise ev içini kalabalık hale sokan eşyaları ortadan kaldırmak ve var olanları ise tertipli hale sokmak olacaktır. Bu aşamada eğer eşyalardan kurtulmaya yanaşılmıyorsa depolama hizmeti veren şirketlerinden yardım alınabilmektedir.

Kişisel eşyaları ortadan kaldırmak: Alıcı adaylarının evi ziyarete geldikleri zaman mekânı sahiplenmeleri ve kendilerinin orada yaşadığını hayal edebilmeleri adına konut sahibi kendi kişisel eşyalarını özellikle fotoğrafları ortadan kaldırması konut satışını kolaylaştırır.

meyve kullanmak mekana ilgiyi arttırır.

Taze meyve kullanımı mekanı daha çekici hale sokacaktır.

Aydınlatma kullanmak: Aydınlık bir alan her zaman için çok daha çekicidir. Konutun alıcı adaylarının gözünde çekici bir hale gelmesini istiyorsanız eğer aydınlatma kaynakları gözden geçirilmeli, gerektiğinde ampullerin waat gücü arttırılmalıdır. Eğer alan içerisinde aydınlatma kaynakları yetersiz ise ilave aydınlatma kaynakları yerleştirilmelidir. Ayrıca panjurların ve de perdelerin dışarıdan gelecek olan güneş ışığını engellemesine müsaade edilmemelidir.

Boya seçimine dikkat etmek: Odaları açık renk ile boyamak mekânı çok daha büyük ve ferah algılanmasını sağlayacaktır. Ev içerisinde kullanılan renk tonunun bütün odalarda aynı şekilde kullanmak küçük odaların da daha büyük olduğu izlenimini sağlayacaktır. Ayrıca perdeler de duvar rengi ile aynı renkte olursa eğer alan görsel olarak çok daha büyük görünecektir.

Ufak tamiratlar yapmak: Mülk sahibinin kabullendiği ve onun için artık önemsiz görünen aksaklıklar alıcı adayları için büyük sorunlar şeklinde görülebilmekte ve eve olan ilginin azalmasına yol açmaktadır. Bu nedenle ev içerisinde gerçekleştirilecek olan ufak tamiratlar ile gayrimenkul alıcıları için ev çok daha cazip bir hale getirebilmektedir.

Canlı çiçek kullanmak iyi izlenim kazandırır

Taze çiçek kullanmak ortamı daha ferah bir hale sokar.

Taze çiçek ve meyve kullanmak: Taze çiçekler ve taze yeşil bitkiler evin yaşanacak bir yer olduğunu ve mekânın olduğundan çok daha çekici olduğu izlenimini mekâna kazandırır. Taze meyveler de aynı şekilde mekân içerisinde benzer etki yaratır. Mutfak genişse tezgâh üstüne portakallar veya elmalar yerleştirmek doğru bir hamle olacaktır.

Alıcı ile mülkün asıl sahibini aynı ortamda buluşturmamak: Alıcı adayları mülk sahibinin yanında gerçek fikirlerini dile getirmekten çoğunlukla çekinirler. Bu nedenle de yanlış anlamaların ya da üstesinden gelinebilecek durumların gizli kalmasına, bu sebeple de satışın bozulmasına yol açarlar. Bazen de müşteri fiyatı düşürmek adına konutun özelliklerini kötüler, mülk sahibi ise bu kötülemeyi kendisine bir hakaret olarak algılamamalı, fiyat konusunda bir hamle olarak görmelidir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sağlıklı saçlar için olmazsa olmaz vitaminler
14 09 2020 - 10:14
Aşure nasıl yapılır? Ev yapımı kolay aşure tarifi ve malzemeleri
25 08 2020 - 15:14
Kavurma nasıl yapılır? Kurban kavurması yapılışı ve tarifi
31 07 2020 - 11:26
Hacamat ne zaman yaptırılır? Temmuz ayı hacamat takvimi 2020
19 07 2020 - 10:44
Yılan burcu özellikleri nelerdir? Yılan burcu hangi tarihler arasında?
16 07 2020 - 16:29
Burçlar değişti mi? NASA burç tarihlerinin değiştiğini doğruladı
16 07 2020 - 15:09
Yorum Yap