Emlak

Konut Satışını Kolaylaştıracak 8 Adım

Bir konut satış aşamasında işinde uzman olan emlak uzmanlarının belli başlı dikkat ettikleri ve satış aşamasında üzerinde durdukları satış hazırlama stratejileri bulunmaktadır. Bu noktaların gayrimenkul satış aşamasındayken kolaylık sağladığı ve  hızla doğru alıcıyı bulmasını sağladığı görülmektedir. 

Temizlik konusuna dikkat etmek: Satılması amaçlanan konut içerisinde daha önce yaşanmamış ise konutun inşaat pisliğinden mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Kaba şekilde temizlik yapıldıktan sonra konutun için düzgün bir şekilde detaylıca temizlenmelidir. Evi inceleyecek olan müşteri adayları evin içerisini temiz görmesi mekana karşı kazanılan ilk izlenim için çok önemlidir. Eğer ki konut içerisinde daha önce yaşanmış ya da halen içerisinde yaşayan bulunuyorsa mutlaka alıcının gelmeden evvel detaylı bir temizlik yapılmalı ve ev havalandırılmış ferah bir şekilde müşteriye gösterilmelidir. Ev içerisinde temiz bir kokunun olduğuna emin olunmalıdır.

Tertip, düzen sağlamak: Her ne kadar günümüzde yaşanan konut içerisinde eşyalar azalmaya başladıysa da yine de kalabalık eşya düzeninden vazgeçemeyenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Mülkün, değerini ifade eden en önemli noktalardan bir tanesi de evin sahip olduğu m2 ölçüsüdür. Mülkün alıcı tarafından geniş ve ferah izlenimine kapılması her zaman avantajlı bir durumdur. Bunu başarabilmenin yolu ise ev içini kalabalık hale sokan eşyaları ortadan kaldırmak ve var olanları ise tertipli hale sokmak olacaktır. Bu aşamada eğer eşyalardan kurtulmaya yanaşılmıyorsa depolama hizmeti veren şirketlerinden yardım alınabilmektedir.

Kişisel eşyaları ortadan kaldırmak: Alıcı adaylarının evi ziyarete geldikleri zaman mekânı sahiplenmeleri ve kendilerinin orada yaşadığını hayal edebilmeleri adına konut sahibi kendi kişisel eşyalarını özellikle fotoğrafları ortadan kaldırması konut satışını kolaylaştırır.

Taze çiçek ve meyve kullanmak: Taze çiçekler ve taze yeşil bitkiler evin yaşanacak bir yer olduğunu ve mekânın olduğundan çok daha çekici olduğu izlenimini mekâna kazandırır. Taze meyveler de aynı şekilde mekân içerisinde benzer etki yaratır. Mutfak genişse tezgâh üstüne portakallar veya elmalar yerleştirmek doğru bir hamle olacaktır.

Alıcı ile mülkün asıl sahibini aynı ortamda buluşturmamak: Alıcı adayları mülk sahibinin yanında gerçek fikirlerini dile getirmekten çoğunlukla çekinirler. Bu nedenle de yanlış anlamaların ya da üstesinden gelinebilecek durumların gizli kalmasına, bu sebeple de satışın bozulmasına yol açarlar. Bazen de müşteri fiyatı düşürmek adına konutun özelliklerini kötüler, mülk sahibi ise bu kötülemeyi kendisine bir hakaret olarak algılamamalı, fiyat konusunda bir hamle olarak görmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu