Konut Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?

Konut alımında en önemli nokta ekonomik sınırları belirlemektir. Beklenti ve istekler bu aşamada gerçeklerle paralel ilerlemelidir. Dolayısıyla beklenti ve isteklerinizi olanaklarınızla doğru bir şekilde bir araya getirerek mutlu bir sonuç elde edebilirsiniz. Bir konut sahibi olmaya karar verdiniz. Konut satın alımında alacağınız kredinin, uzun vade mi yoksa kısa vade mi olacağına karar verilmesi gereken en önemli […]

21.04.2018 - 14:34
21.04.2018 - 14:34
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Konut alımında en önemli nokta ekonomik sınırları belirlemektir. Beklenti ve istekler bu aşamada gerçeklerle paralel ilerlemelidir. Dolayısıyla beklenti ve isteklerinizi olanaklarınızla doğru bir şekilde bir araya getirerek mutlu bir sonuç elde edebilirsiniz.

Bir konut sahibi olmaya karar verdiniz. Konut satın alımında alacağınız kredinin, uzun vade mi yoksa kısa vade mi olacağına karar verilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesidir.

Konut sahibi olmak için kredi çekmeye karar verdiyseniz burada dikkate alacağınız nokta krediyi ödeyebilme gücünüz, krediyi almak için sunacağınız peşinat ve kredi ödeme riskleri olacaktır. Finansman mekanizması içerisinde yer alan yasada konut satın alımında çekilecek olan kredi miktarı hakkında köklü düzenlemeler bulunmaktadır.  Getirilen bu düzenlemeye göre kullanılabilecek olan kredi bedeli, alınması düşünülen konutun gayrimenkul değerinin %75’inden daha yüksek olamayacağı yer almaktadır. Bu durumda kredi çekileceği esnada peşinat zorunluluğu doğmaktadır.

Konut kredi faiz oranları

Konut kredisi almadan önce birden fazla bankanın kredi faizleri incelenmelidir.

Konut kredisi taksitlerinin temel mantığı nedir?

Kredi taksit ödemelerinde temel mantık, kredi vadesinin ilk birkaç yılı, faiz ödemelerinin tamamlanmasıdır. Bu taksit ödemelerinde faiz azalarak, anaparanın ödenmesine doğru ilerlemektedir. Fakat genel olarak faiz ödemeleri vade süresinin yarısına kadar devam eder. İkinci kısımda ise anaparanın ağırlıkta olduğu kalan faizin ise bu yarı döneme yayıldığı taksitlerin ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur. Vadeli konut kredisinin taksitlendirmesinde yapılan ödemelerin ilk birkaç yılında faiz ağırlıklı olması kredinin kapatılmak istenmesi halinde anaparanın değil kredi faizinin daha çok ödenmesinden dolayı anaparada dikkate değer bir azalma olmamasıdır. Yani kişi önce faizi ödemeye başlamaktadır.

Konut kredisi ödemesi.

Bütçenize uygun konut kredisi sayesinde konut sahibi olunabilmektedir.

Konut kredisi hesaplarken nelere dikkat edilmelidir?

Yalnızca konut kredisi için değil hangi konuda kredi çekilirse çekilsin ödemelerde ilk öncelik kredi  faizi olacaktır. Fakat ödenecek olan kredi faizi kredinin ödeme vadesine göre farklılık göstermektedir. Kredi vadesinin uzun olması anaparanın üzerine daha fazla faiz konmasına sebep olacaktır. Bu aşamada krediyi ödeyecek olan kişi ya da kişilerin kredi ödemeleri üzerinde bir karara varması ve bütçe planlaması yapması gerekmektedir.  Her ne kadar kredi süresinin uzaması aylık taksiti düşürüyormuş gibi görünse de aslında kredi bitiminde ödenen faiz ve anapara toplamı çok daha fazla olacaktır. Aynı şekle kısa süreli alınan kredilerin ise aylık taksitleri daha zorlu fakat kredi bitiminde bakıldığında anapara ve üzerine konan faiz toplamı daha uygun olacaktır.

Konut kredisi alırken farklı bankalardan teklifler alınması da önemlidir. Çünkü bankalar belli dönemlerde kendi içlerinde faiz oranlarında oynamalar yaparak müşteriler için daha cazip kredi teklifleri sunmaktadır. Bu nedenle birden fazla bankanın faiz oranlarının incelenmesi gerekmektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim