1. HABERLER

  2. EMLAK

  3. Konut Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?
Konut Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?

Konut Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?

A+A-

Konut alımında en önemli nokta ekonomik sınırları belirlemektir. Beklenti ve istekler bu aşamada gerçeklerle paralel ilerlemelidir. Dolayısıyla beklenti ve isteklerinizi olanaklarınızla doğru bir şekilde bir araya getirerek mutlu bir sonuç elde edebilirsiniz.

Bir konut sahibi olmaya karar verdiniz. Konut satın alımında alacağınız kredinin, uzun vade mi yoksa kısa vade mi olacağına karar verilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesidir.

Konut sahibi olmak için kredi çekmeye karar verdiyseniz burada dikkate alacağınız nokta krediyi ödeyebilme gücünüz, krediyi almak için sunacağınız peşinat ve kredi ödeme riskleri olacaktır. Finansman mekanizması içerisinde yer alan yasada konut satın alımında çekilecek olan kredi miktarı hakkında köklü düzenlemeler bulunmaktadır.  Getirilen bu düzenlemeye göre kullanılabilecek olan kredi bedeli, alınması düşünülen konutun gayrimenkul değerinin %75’inden daha yüksek olamayacağı yer almaktadır. Bu durumda kredi çekileceği esnada peşinat zorunluluğu doğmaktadır.

Konut kredisi hesaplarken nelere dikkat edilmelidir?

Yalnızca konut kredisi için değil hangi konuda kredi çekilirse çekilsin ödemelerde ilk öncelik kredi  faizi olacaktır. Fakat ödenecek olan kredi faizi kredinin ödeme vadesine göre farklılık göstermektedir. Kredi vadesinin uzun olması anaparanın üzerine daha fazla faiz konmasına sebep olacaktır. Bu aşamada krediyi ödeyecek olan kişi ya da kişilerin kredi ödemeleri üzerinde bir karara varması ve bütçe planlaması yapması gerekmektedir.  Her ne kadar kredi süresinin uzaması aylık taksiti düşürüyormuş gibi görünse de aslında kredi bitiminde ödenen faiz ve anapara toplamı çok daha fazla olacaktır. Aynı şekle kısa süreli alınan kredilerin ise aylık taksitleri daha zorlu fakat kredi bitiminde bakıldığında anapara ve üzerine konan faiz toplamı daha uygun olacaktır.

Konut kredisi alırken farklı bankalardan teklifler alınması da önemlidir. Çünkü bankalar belli dönemlerde kendi içlerinde faiz oranlarında oynamalar yaparak müşteriler için daha cazip kredi teklifleri sunmaktadır. Bu nedenle birden fazla bankanın faiz oranlarının incelenmesi gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.