Konut Alırken Sorulması Gereken Yapı Soruları Nelerdir?

Yorum Yap
3 dk okuma süresi
16 Nisan 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Konutun yer aldığı apartmanın fiziksel yapısı, konutun prestijini doğrudan etkilemesi sebebiyle mülkün değerini de dolaylı şekilde etkilemektedir. Bina tipi, binanın yapısal kalitesi, mimari tarzı ve diğer yapısal noktalar direkt fiziksel yapısıyla alakalı olup binanın dış görüntüsüyle ilişkilidir.

Konut alırken öğrenilmesi gereken yapı bilgileri nelerdir?

Satın almayı düşündüğünüz ev ile ilgili öğrenmeniz gereken yapı bilgileri, satın alınma işleminden sonra herhangi bir pürüzle karşılaşmamanız için büyük bir öneme sahiptir. Konut hakkında sorulabilecek olan sorular ve önem sebepleri şu şekildedir;

Konut yapı ruhsatına sahip mi?

Satın alacağınız konutun herhangi bir yapı borçlu olup olmadığıyla alakalı kötü bir sürprizle karşılaşmamak için yapı ruhsatının bulunup bulunmadığını öğrenmek gerekmektedir.

Kentsel dönüşüm projesi

Kentsel dönüşüm projesi

Tapu bilgilerinde kentsel dönüşüm riski bulunuyor mu?

Konutun tapu bilgilerinin kentsel dönüşüm yasasına göre risk kategorisinde bulunup bulunmadığına mutlaka bakılmalıdır. Tapu bilgilerine bakılmadan satın alınan konutlar, sonrasında kentsel dönüşüm kararıyla yıkıldığı zaman konut sahibini istenmeyen durumlara sokabilmektedir.

Konutun yapı kullanma izin belgesi var mı?

Satın alınacak olan konutun, yeni yapılmış ise, yapı kullanım izin belgesinin olup olmadığını kesinlikle kontrol etmek gerekmektedir. Konutun izin belgesi varsa eğer kat mülkiyeti adına tesis edilip edilmediği de incelenmelidir.

Taşınmaz kat mülkiyetli mi?

Bu konu kat mülkiyetininbitmiş olup, yapı kullanım izin belgesine sahip olan ruhsatlı projeye uygun taşınmazlar konusu olmaktadır. Herhangi bir sorunla karşılaşılmayacak olan tapu tipi kat mülkiyetli tapusudur. Bu sebeple üzerinize konut almadan evvel konutun taşınmaz kat mülkiyet bilgisi öğrenilmelidir.

Evin net metrekaresi ne kadar?

Dairelerin yapısal değişkenlerinin içerisinde en önemlisi kat alanıdır. bütün binalar bina brüt inşaat alanına sahipken, bazı binalar ise bütün daire sahiplerine hizmet edecek şekilde ortak kullanım alanlarına sahiptir.. Bu ortak mekanlar brüt inşaat alanı içerisinden çıkartıldığı anda ortaya net kullanım alanı denen net metrekare ölçümü çıkmaktadır. Kat alanı ile mesken alan büyüklüğü, oda ve de banyo sayıları daire fiyatlarını olumlu yönde etkiler. Bu yüzden satın alınacak olan konutun net metrekaresinin ölçüsü mutlaka öğrenilmelidir.

Kentsel dönüşüm

Konut zemin etüdü

Dairenin dikey konumu, iç kullanımı nedir?

Alınması düşünülen bir dairenin kaçıncı katta bulunduğu, kullanım kolaylığı açısından oldukça önemlidir. Binadaki kat sayısı, konutun yer aldığı mesken birimin ilgili kat yüksekliği dairenin değerini bizzat etkiler.

Konutun zemin etüdü yapılmış mı?

Gerçekleşebilecek olan depreme karşı, konutun bulunduğu apartmanın zemin etüdünün incelenip incelenmediği bilgisi çok önemlidir. Depreme karşı binanın zemin etüdü yapılmamış ise daire ve apartman güvenilirliği hakkında mutlaka doğru bilgi edinmek ve de zemin etüdü yapılmayan apartmanlardan daire almamak gerekir.

Bina yapımında kullanılan malzemeler standartlara uygun mu?

Apartmanda ve konut içerisinde kullanılan malzemelerin olması gereken standartlar içerisinde olup olmadığı, ileride bir sorun yaşanmaması için mutlaka öğrenilmelidir.

Konutun bulunduğu bina kaç senelik?

Depreme karşı sağlamlık için 50 yılını aşan apartmanların deprem yönünden yüksek risk kategorisinde olduğu bildirilmektedir. Bu sebeple de daire alınmak istenen binanın kaç yıllık olduğu mutlaka öğrenilmelidir.

Binada güncel yönetmelik doğrultusunda sığınak var mı?

Dairenin bulunduğu apartmanın güncel yönetmelik doğrulusunda hazırlanmış olan bir sığınak alanına sahip olması, yönetmelik gereğince zorunluluktur. Almayı düşündüğünüz konutun güncel yönetmeliklere uygunluğunu detaylıca incelemeniz gerekmektedir.

İÇERİĞİ KAYNAK GÖSTEREREK SİTENİZDE YAYINLAYABİLİRSİNİZ! UNUTMAYIN BÜYÜK SİTE OLMANIZ İÇERİĞİ İZİNSİZ ALMANIZ ANLAMINA GELMİYOR
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.
Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim