1. HABERLER

  2. EMLAK

  3. Konut Alırken Sorulması Gereken Yapı Soruları Nelerdir?
Konut Alırken Sorulması Gereken Yapı Soruları Nelerdir?

Konut Alırken Sorulması Gereken Yapı Soruları Nelerdir?

A+A-

Konutun yer aldığı apartmanın fiziksel yapısı, konutun prestijini doğrudan etkilemesi sebebiyle mülkün değerini de dolaylı şekilde etkilemektedir. Bina  tipi, binanın yapısal kalitesi, mimari tarzı ve diğer yapısal noktalar direkt fiziksel yapısıyla alakalı olup binanın dış görüntüsüyle ilişkilidir.

Konut alırken öğrenilmesi gereken yapı bilgileri nelerdir?

Satın almayı düşündüğünüz ev ile ilgili öğrenmeniz gereken yapı bilgileri, satın alınma işleminden sonra herhangi bir pürüzle karşılaşmamanız için büyük bir öneme sahiptir. Konut hakkında sorulabilecek olan sorular ve önem sebepleri şu şekildedir;

Konut yapı ruhsatına sahip mi?

Satın alacağınız konutun herhangi bir yapı borçlu olup olmadığıyla alakalı kötü bir sürprizle karşılaşmamak için yapı ruhsatının bulunup bulunmadığını öğrenmek gerekmektedir.

Dairenin dikey konumu, iç kullanımı nedir?

Alınması düşünülen bir dairenin kaçıncı katta bulunduğu, kullanım kolaylığı açısından oldukça önemlidir. Binadaki kat sayısı, konutun yer aldığı mesken birimin ilgili kat yüksekliği dairenin değerini bizzat etkiler.

Konutun  zemin etüdü yapılmış mı?

Gerçekleşebilecek olan depreme karşı, konutun bulunduğu apartmanın zemin etüdünün incelenip incelenmediği bilgisi çok önemlidir. Depreme karşı binanın zemin etüdü yapılmamış ise daire ve apartman güvenilirliği hakkında mutlaka doğru bilgi edinmek ve de zemin etüdü yapılmayan apartmanlardan daire almamak gerekir.

Bina yapımında kullanılan malzemeler standartlara uygun mu?

Apartmanda ve konut içerisinde kullanılan malzemelerin olması gereken standartlar içerisinde olup olmadığı, ileride bir sorun yaşanmaması için mutlaka öğrenilmelidir.

Konutun bulunduğu bina kaç senelik?

Depreme karşı sağlamlık için 50 yılını aşan apartmanların deprem yönünden yüksek risk kategorisinde olduğu bildirilmektedir. Bu sebeple de daire alınmak istenen binanın kaç yıllık olduğu mutlaka öğrenilmelidir.

Binada güncel yönetmelik doğrultusunda sığınak  var mı?

Dairenin bulunduğu apartmanın güncel yönetmelik doğrulusunda hazırlanmış olan bir sığınak alanına sahip olması, yönetmelik gereğince zorunluluktur. Almayı düşündüğünüz konutun güncel yönetmeliklere uygunluğunu  detaylıca incelemeniz gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.