Sağlık

Konsantrasyon ve Odaklanmayı Artıran Yiyecekler

Hayatımızın herhangi bir zamanında, herhangi bir alanda konsantrasyona ihtiyaç duyabiliyoruz. Dikkat dağınıklığı zaman zaman ciddi seviyelere gelebiliyor ve kimi insanlar bunun için ilaç tedavisine de başvuruyor fakat bu çoğu zaman gerekli değil. Aslında sanılanın aksine sadece beslenme düzenimizi değiştirerek de yaptığımız işe daha kolay odaklanmamız mümkün. Peki konsantrasyonu artıran yiyecekler, odaklanmayı artıran yiyecekler hangileri?

Konsantrasyonu – Odaklanmayı Artıran Yiyecekler

Konsantrasyon ve Odaklanmayı Artıran Yiyecekler

Kafein

Aslında bunu pek çoğunuz biliyorsunuz fakat yine de hatırlatacağız. IQ’müzü geliştirecek, bizi daha zeki hale getirecek sihirli bir değnek yok fakat kafein gibi bazı etken maddeler sizi dana enerjik ve odaklanmış hale getirebilir. Kahve, çikolata, enerji içecekleri ve bazı ilaçlarda bulunan kafein uyanıklık etkisi yaratırken, konsantrasyonu da artırıyor fakat tabii ki etkisi kısa süreli oluyor.

Şeker

Şeker beyninizin yakıt kaynağı gibidir. Burada tabii ki sofra şekerlerinden değil, glükozdan bahsediyoruz. Glükozu vücudumuz şekerden ve yediğimiz karbonhidratlardan alıyor. Bu yüzden de zaman zaman içtiğimiz bir bardak meyve suyu kısa süreli olarak hafızamıza ve düşünme yeteneklerimize iyi gelebiliyor.

Kahvaltı

Kahvaltıyı atlayan tarafta mısınız? Bazı araştırmalar kahvaltı yapmanın kısa süreli hafızayı ve dikkati geliştirdiğini söylüyor. Ayrıca sabahları yemek yiyen öğrenciler de yemeyenlere göre daha başarılı oluyor. Tabii kahvaltınızı sağlıklı bir şekilde yapmanız, abur cuburdan kaçınmanız önemli. Bu yüzden tam tahıllı gıdaları, süt ürünlerini ve meyveyi tercih etmelisiniz. Ayrıca ipin ucunu da çok kaçırmayın. Çünkü yine araştırmacılara göre yüksek kalorili kahvaltılar konsantrasyona olumsuz etkiye sahip.

Konsantrasyon ve Odaklanmayı Artıran Yiyecekler

Balık

Konsantrasyonu artıran yiyecekler arasında balık da bulunuyor. Zengin Omega-3 yağ asitleri barındıran balık beynimiz için olmazsa olmaz bir gıda ve bunamayı yavaşlattığı, zihnimizi geliştirdiği ve kalp krizi riskini azalttığı biliniyor. Hem beyin, hem de kalp sağlığınız için haftada 2 porsiyon balık yemeye özen gösterin!

Çikolata ve Kuruyemiş

Fındık, fıstık ve ceviz bol bol antioksidan, E Vitamini içeren gıdalar. Bu vitaminler de yaşlandıkça belleğimizin zayıflamasını engelliyor. Aynı zamanda siyah çikolata da antioksidan kaynağı ve kafein gibi doğal uyarıcılar içeriyor. Dolayısıyla çikolata da odaklanmayı artıran yiyecekler arasında yer alıyor.

Sağlıklı Beslenme

Bu biraz bayat, biraz klişe gelebilir fakat tamamen doğru. Eğer beslenmenizde yeteri kadar besin yoksa bundan konsantrasyon seviyeniz de etkilenebilir. Çok fazla ya da çok az yemek odaklanma sorunlarına yol açarken, beyin sağlığınız için her zaman dengeli beslenmeli ve tüm gerekli mineralleri – vitaminleri tüketmelisiniz.

Avokado ve Tahıl Ürünleri

Vücudunuzdaki her organ, özellikle de beyin ve kalp kan dolaşımına bağlı olarak çalışır. Yüksek oranda tahıl ürünleri ve avokado gibi meyveler içeren bir beslenme metodunda ise kalp hastalıkları riski azalır, kötü kolesterol düşer. Bu durum aynı zamanda vücudunuzun kan akışını geliştireceği için beyin hücreleriniz de taze kalır ve otomatik olarak konsantrasyon da artar!

Konsantrasyon ve Odaklanmayı Artıran Yiyecekler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu