1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Konjonktivit Nedir? Konjonktivit Çeşitleri ve Tedavisi
Konjonktivit Nedir? Konjonktivit Çeşitleri ve Tedavisi

Konjonktivit Nedir? Konjonktivit Çeşitleri ve Tedavisi

A+A-

Konjonktivit, gözün beyaz kısmı üzerinde uzanan ve göz kapağını kaplayan ince şeffaf dokunun iltihabıdır. Konjonktivit bulaşıcı bir hastalık olduğundan genellikle konjonktivit nedir, konjonktivit neden olur, konjonktivit belirtileri ve konjonktivit çeşitleri gibi sorular sık sorulmaktadır.

Konjonktivit bakteriyel ya da viral enfeksiyondan veya göze giren tahriş edici maddelerden ya da alerjenlere verilen reaksiyondan kaynaklanabilir. Tipik semptomlar diğer semptomların eşlik edebileceği kızarıklık ve akıntıdır.

Konjonktivit Neden Olur?

Konjonktivit nedenleri çok merak edilmektedir. Ancak bu hastalık her yaştan insanda görülebilir. Bununla birlikte, bulaşıcı konjonktivit çocuklarda erişkinlerden daha yaygındır, çünkü bakteriler ve virüsler çocuklarda kolayca yayılır. Konjonktivit, yaygın bir altta yatan neden nedeniyle kulak enfeksiyonlarına veya sinüzite de eşlik edebilir.

Yenidoğan konjonktivit (doğumdan sonra ilk üç haftada meydana gelir) doğum sırasında alınan enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Enfeksiyöz olmayan konjonktivite alerjenler, kimyasal faktörler veya çevresel faktörler neden olur. Alerjik konjonktivitlerin en sık nedenleri mevsimsel polenler, hayvan kepeği ve tozdur. Polen mevsiminde ortaya çıkan konjonktivit, saman nezlesi şeklinde olabilir

Konjonktivitlerin çevresel veya kimyasal formları, göze giren tahriş edici maddelerden kaynaklanır. Yaygın tahriş edici maddeler ev temizleyicileri, her türlü sprey, duman, yabancı cisimler ve endüstriyel kirleticilerdir.

Kalıcı konjonktivit, romatoid artrit  ve sistemik lupus eritematozus gibi altta yatan bir hastalıkla ilişkili olabilir.

Konjonktivit Nedir? Konjonktivit Çeşitleri ve Tedavisi

Konjonktivit Çeşitleri ve Belirtileri

Konjonktivit tanısı, belirti ve semptomlara ve bir kişinin uzman bir doktor tarafından konulur. Laboratuvar testleri nadiren gereklidir. Konjonktivit belirtileri nedene bağlı olarak değişebilir ve konjonktivit çeşitlerine göre değişir. Konjonktivit çeşitleri şu şekildedir:

Enfeksiyöz Konjonktivit

Viral konjonktivit belirtileri değişkendir, ancak genellikle yoğun kırmızı göz ve sarı olmayan aşırı sulu akıntı özelliğine sahiptir. Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi viral soğuk algınlığı semptomları da mevcut olabilir. Göz kapakları şişmiş ve gözler parlak ışığa duyarlı olabilir.

Bakteriyel konjonktivitin karakteristik semptomları, gözlerden kalın mukus benzeri akıntı, sabahları birbirine yapışmış göz kapakları ve göz kapaklarının şişmesidir. Akıntı genellikle kalın veya yeşil renktedir. Kulakların önünde bulunan lenf düğümleri genişleyebilir.

Bakteriyel konjonktivit genellikle her iki gözde de görülürken, viral konjonktivitin sadece bir gözde görülmesi daha olasıdır.

Enfeksiyöz Olmayan Konjonktivit

Allerjik konjonktivit semptomları genellikle mevsimseldir ve yoğun kaşıntı içerir. Bu semptomlara hapşırma, kaşıntılı burun gibi diğer tipik alerjik semptomlar eşlik edebilir.  Ağrı, parlak ışıklara duyarlılık, sulanma ve bulanık görme kimyasal veya çevresel konjonktivitin tipik belirtileridir.

Konjonktivit, göz kapaklarının kenarlarının iltihaplanması olan blefarit ile karıştırılabilir.  Blefarit , her yaştan insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır; tipik semptomlar kirpiklerde kızarılık, kaşıntı, tahriş olmuş göz kapakları ve kepek benzeri pul pul dökülmedir.

Konjonktivit Nedir? Konjonktivit Çeşitleri ve Tedavisi

Konjonktivit Tedavisi

Konjonktivit olduğunu düşünüyorsanız, gözünüzde ağrı varsa, görüşünüzde ani bir değişiklik varsa veya ışık gözlerinize zarar verirse doktorunuzu görmelisiniz.  Konjonktivit belirtileri olan bebekler derhal doktora görünmelidir, çünkü bakteriyel konjonktivit ciddi olabilir ve bebekle temas eden kişiler için bulaşıcıdır.

Kontakt lens takıyorsanız ve konjonktivit semptomları geliştirirseniz, lenslerinizi takmayı bırakmalı ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Konjonktivit, kontakt lens kullanıcısıysanız hemen tedavi gerektirir, çünkü gözlerde kalıcı hasara neden olabilecek daha yüksek keratit (kornea iltihabı) riski taşır.

Enfeksiyöz Konjonktivit Tedavisi

Viral konjonktivit, genellikle anti-viral ilaç kullanılmadan kendi başına kaybolur. Belirtiler yapay gözyaşı gibi soğuk kompres ve yapay göz damlası uygulanmasıyla hafifletilebilir. Bununla birlikte, viral konjonktivit, semptomlar ortaya çıktıktan sonra iki hafta boyunca oldukça bulaşıcı olduğundan, gözler kırmızı olduğu sürece, diğer insanlara yayılmasını önlemek için adımlar atmak önemlidir.

Bakteriyel konjonktivit vakalarında, akıntıyı gidermek için temiz, ılık bir bezin kullanılması gerekebilir. Enfeksiyonu gidermeye yardımcı olmak için doktor tarafından verilen antibiyotik göz damlaları veya merhem gerekir. Bazı enfeksiyonların tedavisi için oral antibiyotik gerekebilir. Tedavi ile, bakteriyel konjonktivit genellikle bir ile iki hafta içinde düzelir.

Enfeksiyöz Olmayan Konjonktivit Tedavisi

Alerjik konjonktivit tedavisi için konjonktivite neden olan alerjenden kaçınılmalıdır. Göz makyajından da kaçınılmalıdır. Alerjik konjonktivit, gözlere soğuk, nemli bezlerin uygulanması ve kayganlaştırıcı göz damlası kullanılmasıyla tedavi edilebilir. Dekonjestan göz damlaları ve topikal antihistaminikler de semptomları hafifletmeye yardımcı olacaktır. Topikal kortikosteroidler gibi daha güçlü ilaçlar doktorunuz tarafından reçete edilmelidir.

Çevresel veya kimyasal konjonktivit tedavisi, gözlerin bol miktarda suyla hızla ve iyice yıkanmasını gerektirir. Herhangi bir tür kimyasalın göze sıçraması durumunda bir sağlık uzmanına başvurulmalıdır.

Konjonktivit Önlenebilir Mi?

Enfeksiyöz konjonktivit formları son derece bulaşıcıdır, semptomlar ilk ortaya çıktıktan sonra iki haftaya kadar insanlarla doğrudan temas yoluyla yayılır. İyi kişisel ve ev hijyeni, bulaşıcı konjonktivitin yayılmasını önlemenin anahtarıdır. Diğer önlemler arasında şunlar bulunur:

  • Konjonktiviti olan insanlarla temastan kaçının
  • Ev yüzeylerini dezenfekte edin
  • Parmaklarınızı gözlerinden uzak tutun
  • Gözlerinizi ovmaktan kaçının
  • Yastık kılıflarınızı sık sık yıkayın
  • Ellerinizi sık sık yıkayın ve ellerinizi kurutmak için tek kullanımlık kağıt havlular kullanın
  • Kontakt lenslerinizi doğru kullanın ve bakım yapın

Ek olarak, çocuklarda konjonktivit belirtileri olduğunda okula gitmemelidir.

Referans: Medscape, health.govt.nz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.