1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Kombu Çayı (Kombucha) Nedir? Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?
Kombu Çayı (Kombucha) Nedir? Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Kombu Çayı (Kombucha) Nedir? Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

A+A-

Çinliler tarafından “sağlık iksiri” olarak bilinen ve yaklaşık 2.000 yıl önce Uzak Doğu kökenli olan kombucha, bilinen adı ile kombu çayı kalbinize, beyninize ve özellikle bağırsaklarınıza uzanan muazzam sağlık yararları olan bir içecektir. Bu eski içki vücudunuzda nasıl bu kadar büyük bir fark yaratıyor?

Kombu çayı oluşumunda rol oynayan fermantasyon süreci nedeniyle, probiyotikler olarak bilinen çok sayıda canlı sağlıklı bakteri içerir. Bu bakteriler sindirim sisteminizi düzenler ve bağışıklık sisteminizi destekler, çünkü besin maddelerini emerler ve enfeksiyon ve hastalıklarla savaşırlar. Bağışıklık sisteminizin yüzde 80'i bağırsağınızda bulunduğundan ve sindirim sistemi, nörolojik sisteminizin ikinci büyük parçası olduğundan, bağırsakların ikinci beyin olarak görülmesi şaşırtıcı değildir.

Düzenli olarak kombu çayı içmek, genel sağlığınız için etkileyici sayıda yarar sağlayan kan bağışıklık sağlığını korumanıza yardımcı olabilecek harika bir seçenektir.

Kombu Çayı (Kombucha) Nedir? Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Kombu Çayı Nedir?

Kombu çayının, fermente olarak oluşan ve siyah çay kullanılan probiyotik bir içecektir. Bir kez bakteri ve maya kolonisi ihtiva eder ve bir kez şeker ile bir araya getirildiğinde fermantasyon işlemini başlatmaktan sorumludur. Fermantasyondan sonra kombu çayı karbonatlanır ve sirke, B vitaminleri, enzimler, probiyotikler ve yüksek konsantrasyonda asit içerir. Bu bakteriler  selüloz üreten bakteriler  olarak bilinir. Bu , hücrelere bir kalkan görevi gören selüloz ürettikleri anlamına gelir.

Şeker çay çözeltisi, bakteriler ve maya tarafından yaygın olarak bakteri ve mayanın simbiyotik kültürü ile bilinen mayalanır. Genellikle siyah çay ile yapılsa da, kombucha yeşil çaylarla da yapılabilir.

Pastörize ve Pastörize Olmayan Kombu Çayı

Pastörize edilmemiş kombu çayının 20. / 21. Yüzyılda pastörizasyonun içecekleri daha sağlıklı hale getirdiği fikrinden dolayı faydaları hakkında bazı tartışmalar var. Süt için doğru değil  ve aynı şey bu içecek için de geçerli.

Pastörizasyon işlemi sırasında ölen bakteriler, bağırsaklarınızın daha verimli çalışmasına yardımcı olabileceklerle aynıdır. Pastörize kombu çayı muhtemelen kombu çayı aromalı çay olarak adlandırılmalıdır, çünkü sağlıklı bakterilerin faydaları bu süreçte kaybedilmiştir.

Bir husus pastörize kombu çayının sürekli mayalanmadığıdır. Bu, ticari bir pastörize edilmemiş kombu çayı ürününün rafta çok uzun süre kalması durumunda alkol içeriğinin bir miktar artabileceği anlamına gelir.

Kombu Çayı (Kombucha) Nedir? Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Kombu Çayının Faydaları

Çeşitli Hastalıkları Önlemeye Yardımcı Olur

Kombu çayı için yapılan birçok sağlık iddiası bağırsakları iyileştirme yoluna odaklanırken ayrıca güçlü antioksidanlar içerdiği ve detoksifiye edilmesine yardımcı olabileceğine dair oldukça doğrulanmış bir kanıt organı vardır. Vücudu hastalıklara karşı korur. Bu hastalıklarla mücadele gücü ile ilgili olarak, bu antioksidanların iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu yoldur.

Bunun olmasının bir nedeni, antioksidanların, DNA'ya bile olsa hücrelere zarar verebilecek oksidatif stresi azaltmasıdır. Ortamınızdaki birçok işlenmiş gıda ve kimyasal maddeye maruz kalmak, bu strese neden olabilir ve bu da kronik enflamasyona katkıda bulunur.

Normal siyah çay antioksidanlar içermekle birlikte, araştırmalar, kombu çayı fermantasyon işleminin, glukarik asit olarak da bilinen  D-sakarik asit gibi siyah çayda bulunmayan antioksidanlar oluşturduğunu göstermektedir. Kombu çayı, glutation peroksidaz ve katalaz olarak bilinen iki önemli antioksidanın aktivitesini spesifik olarak etkileyebilir.

Sağlıklı Bağırsakları Destekler

Doğal olarak, bu eski çayın antioksidan özelliği, sindirim sisteminde kargaşa yaratan serbest radikallere karşı koyar. Bununla birlikte, kombu çayının sindirimi desteklemesinin en büyük nedeni, yüksek seviyelerde faydalı asit, probiyotik, amino asit ve enzimlerdir. Bazı araştırmalar, mide ülserlerini önleme ve iyileştirme yeteneğini göstermiştir. Aynı zamanda durdurmaya yardımcı olabilir.

Kombu çayı bakteri içermesine rağmen, bunlar zararlı patojen bakteriler değildir. Bunun yerine, bağırsaktaki ve sindirim sistemindeki “kötü” patojen bakterilerle rekabet eden faydalı türlerdir. Sindirim sorunları bazen düzeltilmesi gereken karmaşık konular olabilir ve semptomlar iyileşmeden önce daha da kötüleşebilir. Kombu çayının sorunu daha da kötüleştirdiğini düşünüyorsanız, bağırsak sorunlarının her zaman iyileşmenin düz bir yolu olmadığını ve zaman zaman biraz sabır ya da deneme yanılmaya ihtiyaç duyabileceğinizi düşünün.

Zihinsel Durumun Gelişmesine Yardımcı Olabilir

Kombu çayı sadece sindiriminize yardımcı olmaz; aklı da koruyabilir. Bunu başarabilmesinin bir yolu, içerdiği B vitaminleridir. B vitaminleri, özellikle de B12 vitamininin, enerji seviyelerini arttırdığı ve genel zihinsel iyiliğe katkıda bulunduğu bilinmektedir. B12 vitamini içeriği, takviyelerin bazen kuru kombu çayı ürünleri içermesinin bir nedenidir.

Gut-onarım işlevi de ruh sağlığı rol oynar. Depresyon, özellikle kötü bağırsak geçirgenliğinin iltihaplanmalara katkısı nedeniyle önemli bir belirtisi olabilir. Diğer çeşitli özelliklerin yanı sıra, kombu çayının “bağırsak-beyin ekseninin iletişimini” düzenleme kabiliyeti, özellikle astronotlar ve aşırı çalışma koşulları altında (madenciler gibi) anksiyete ve depresyonun etkilerini önlemede veya en aza indirmede faydalı olmaktadır.

Akciğerler İçin Faydalı

Kombu çayının beklenmeyen bir yararı, silika parçacıklarına tekrar tekrar maruz kalmanın neden olduğu bir akciğer hastalığı olan silikoz için potansiyel bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasıdır . Çinli bilim adamları, kombu çayının solunmasının, bu ve diğer akciğer hastalıklarını tehlikeli maddelerin solunmasından kaynaklanan tedavi etmenin bir yolu olabileceğini keşfetti.

Güçlü Antibakteriyel Bir Maddedir

Kombu çayında bulunan bakteri türünden dolayı, canlı kültürleri içmek aslında enfeksiyonlardan sorumlu kötü bakterileri yok ediyor.

Diyabet Tedavisinde Yardımcı

Her ne kadar bazı uygulayıcılar şeker hastaları için kombu çayına karşı uyarsalar da, bazı araştırmalar bunun tam tersi olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. Bu, tabii ki, yüksek şeker yükü olmadan kombu çayı kullandığınızı varsayıyor.

Özellikle içinde antioksidan fonksiyonları nedeniyle, yatıştırmaya yardımcı olur. Araştırma çalışmaları  da anti-diyabetik siyah çaya göre daha verimli olduğunu göstermiştir. Bu, özellikle diyabetliler için genellikle zayıf olan karaciğer ve böbrek fonksiyonları açısından özellikle doğrudur.

Kardiyovasküler Sistem İçin Sağlıklıdır

Kombu çayının kalbe faydalı olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte, yapılan araştırmalarda kombu çayının, kolesterolü doğal olarak düzenlemenin yanı sıra trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı  olduğu görülmüştür.

Sağlıklı Bir Karaciğeri Korumaya Yardımcı Olur

Karaciğer zararlı bileşiklerin filtre edilmesine ve dönüştürülmesine yardımcı olduğundan, sindirim ve genel sağlık açısından hayati bir bileşendir. Kombu çayındaki antioksidanlar karaciğeri oksidatif strese ve asetaminofen doz aşımının neden olduğu hasara karşı koruyabilir .

Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

Kombu çayını yapmak basittir. Çünkü kendi pastörize edilmemiş kombu çayınızı demlemek, mağazadan satın almanın maliyetini düşündüğünüzde çok daha az maliyetlidir. İşte evde kendi kombu çayınızı yapmak için basit bir reçete. Bu tarif, yaklaşık sekiz bardak kombu çayı çıkmasına neden olur, daha fazlasını yapmak için tarifi iki katına çıkarabilirsiniz. Tarif için sadece bir kombu çayı mayasına ihtiyacınız var.

Kombu Çayı (Kombucha) Nedir? Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Kombu Çayı Tarifi

1 büyük cam veya metal kavanoz veya geniş ağzı olan bir kase (Fermantasyon döneminde plastikteki kimyasallar kombu çayına sızabileceğinden, plastik bir kavanoz veya kase kullanmaktan kaçının. Asit seramik ile temas ettiğinde, seramik kaplar kombu çayı içine sızabilir. Büyük bir metal veya cam sürahi / kavanoz / kase arayın ve maya fermente olurken çok fazla oksijenin kombu çayına ulaşmasına izin verecek kadar geniş olduğundan emin olun.)

1 büyük bez (Bu malzemeyi kavanozun ağzının etrafına lastik bir bantla sabitleyin. Parçacıkların içinden geçmesine izin verdiği için tülbent kullanmayın. Herhangi bir tekstil mağazasında eski ince bir pamuklu tişört veya basit bir pamuklu kumaş kullanmayı bile deneyebilirsiniz.)

1 kombu çayı mantarı – mayası (Kombu çayı mayasını internette vaya mağazalarda miktarlarda bulabilirsiniz. Kombu çayı mantarı küçük bir kese içinde vakumla saklanabilir ve tüm aktif maya bileşenlerini koruyarak doğrudan evinize gönderilebilir.)

8 bardak su (Mümkünse filtrelenmiş su kullanın, ancak musluk suyu kullanmak da uygun bir seçenektir. Bazıları musluk suyundan daha az kirletici veya metal içeren damıtılmış su kullanmayı tercih eder.)

Bir fincan şeker veya bal

4 çay poşeti (Geleneksel olarak, kombu çayı siyah çaydan yapılır, ancak hangisini tercih ettiğinizi görmek için yeşil çayı da deneyebilirsiniz)

1 bardak kombu çayı (İlk partinizi yapmanız için  yakın zamanda ev yapımı kombu çayı yapmış bir arkadaşınızdan bir bardak kombu çayı almanız gerekir)

Hazırlanışı:

Suyunuzu ocakta büyük bir kapta kaynatın. Kaynattıktan sonra ocaktan alın ve çay poşetlerinizi ve şekerinizi ekleyin, şeker eriyene kadar karıştırın.

Çayın yaklaşık 15 dakika boyunca demlenmesini sağlayın, ardından çay poşetlerini çıkarın ve atın.

Karışımı oda sıcaklığına soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra çay karışımınızı büyük kavanozunuza / kabınıza ekleyin. Kombu çayı mayanızı ve 1 bardak önceden hazırlanmış kombu çayını ilave edin.

Kavanozu / kabınızı bezinizle veya ince bir mutfak havlusu ile örtün ve lastik bir bant veya bir tür bağ kullanarak bezi yerinde tutmaya çalışın. Bezin, kavanozun geniş ağzını örtmesini ve yerinde kalmasını ancak havanın geçmesine izin verecek kadar ince olmasını istiyoruz.

Kombu çayının, aradığınız tada bağlı olarak 7-10 gün mayalanmasına izin verin.

Genellikle, eviniz ne kadar sıcaksa, kombucha'nın fermente olması için gereken süre o kadar az olur. Kombu çayı hazır olduğunda daha küçük cam şişelere  koyun ve en az 24 saat boyunca buzdolabında soğumasını bekleyin. Açmadan önce buzdolabını ne kadar uzun süre soğutursanız, o kadar gazlı olur.

Fermantasyon işlemi gerçekleştiğinde, kombu çayı mantarının üzerinde ikinci bir maya diski büyüdüğünü fark edeceksiniz. Tamamen yeni bir kombu çayı grubu oluşturmak için yeni oluşturulmuş bebek mayayı kullanabilirsiniz. Kombu çayı maya bebeğini , önceden kullanılmamış bir kombu çayı içinde bir cam kavanozda saklayın.

Kombu Çayı (Kombucha) Nedir? Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

  • Kombucha, binlerce yıldır, mucizebi sağlık iksiri (özellikle Çinliler) olarak lanse edildi.
  • Hiçbir şey hastalık için “mucize bir tedavi” olmasa da, içerdiği canlı kültürlerden dolayı çok sayıda faydası vardır.
  • Bu içecekteki güçlü antioksidanlar, iltihapları önleyici, bağırsak iyileştirici ve hatta potansiyel antikanser özelliklerine katkıda bulunur.
  • Sağlıklı bir bağırsağı destekleme şekli sayesinde, gastrointestinal sorunları hafifletmeye, zihinsel sağlığı iyileştirmeye ve tehlikeli bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.
  • Kombu çayı içmek, diyabeti yönetmede, karaciğeri korumada ve sağlıklı bir kalbin korunmasında yardımcı olabilir.
  • Kendi kombu çayınızı yapmak, her gün kombu çayının avantajlarından yararlanmanın basit ve uygun maliyetli bir yoludur.
  • Olumsuz yan etkilerden kaçınmak için ortak öneri, çok az miktarda kombu çayı içerek başlamaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.