1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Kollajen Nedir? Kollajen Bakımından Zengin Gıdalar
Kollajen Nedir? Kollajen Bakımından Zengin Gıdalar

Kollajen Nedir? Kollajen Bakımından Zengin Gıdalar

A+A-

Kollajen nedir? Kollajen tam olarak ne yapar? Ve bunu hayatınıza nasıl dahil edebilirsiniz?

Kollajen vücudumuzda en bol bulunan proteindir, özellikle de tip 1 kollajen söz konusu ise. Kaslarda, kemiklerde, deride, kan damarlarında, sindirim sisteminde ve tendonlarda bulunur. Kollajenin yararları çok çarpıcıdır, çünkü bu protein, cildimize ölü cilt hücrelerinin değiştirilmesiyle birlikte güç ve elastikiyet kazandırmaya yardımcı olan şeydir. Eklemlerimize ve tendonlarımıza gelince, en basit şekliyle, vücudu bir arada tutmaya yardımcı olan yapıştırıcıdır.

Vücudumuzun kollajen üretimi doğal olarak biz yaşlandıkça yavaşlamaya başlar. Bu dejeneratif sürece kırışıklık, sarkma cilt ve eklem ağrıları gibi zayıflık veya azalmış kıkırdak gibi yaşlanma belirtileri eşlik eder. Diğer yaşam tarzı faktörleri - şeker açısından yüksek bir beslenme, sigara içmek ve yüksek miktarda güneşe maruz kalmak gibi - aynı zamanda kollajen seviyelerinin azalmasına katkıda bulunur. Kollajen ile ilişkili hastalıkların en sık genetik kusurların, kollajen bakımından zengin gıdaların yetersiz alımının , besinsel yetersizliklerin ve kollajen üretimini (sentezini) etkileyen sindirim sorunlarının bir kombinasyonundan kaynaklandığı görülmüştür .

Neyse ki, kemik suyu, bu hayati proteinin bolluğunu sağlayabilir ve kollajenin neye iyi geldiğini merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Kollajen Nedir? Kollajen Bakımından Zengin Gıdalar

Kollajen Nedir? Kolajen Besin Değerleri

Kollajen (ve jelatin gibi diğer ilgili proteinler) sizin için ne kadar sağlıklı? Çok! Ve kollajen bir protein midir? Evet!

Kollajen, sık sık 19 farklı amino asit içerdiği göz önüne alındığında şaşırtıcı olmayan, “kompleks bir protein” olarak adlandırılır. Bunlar hem şartsız hem de temel türlerin bir karışımını içerir. Kolajen daha şartlı amino asitleri elde etmek için özellikle harika bir yoldur arginin, glutamin, glisin ve prolin gibi.

Kollajen, sıkı bir üçlü sarmalda birbirine sarılmış üç zincirden oluşur. Her zincir 1.400 amino asit uzunluğundadır! Prolin ve glisin, kollajen zincirlerinde bulunan başlıca amino asit tipleridir. Hem prolin hem de glisin, hayvan etlerinde bol miktarda bulunmayan iki önemli amino asittir.

Aşağıda göreceğiniz nedenlerden dolayı, amino asitler oldukça önemlidir. Normal şartlar altında vücudunuz tarafından üretilirler. Bununla birlikte, hasta olduğunuzda, çok fazla fiziksel ya da duygusal stres altında ya da başka türlü sağlıksız olduğunda, vücudunuz bu amino asitlerin yeteri kadarını kendi başına üretemeyebilir. Daha sonra vücudun doldurmak için dış kaynaklardan, özellikle de diyetiniz veya takviyeleriniz için yardıma ihtiyacı vardır.

Kollajen içerisinde bulunan amino asitlerin en yüksek yüzdeleri, bazı temel faydaları ile birlikte şunları içerir:

Proline: Proline , kollajenin neredeyse yüzde 15'ini oluşturur. Özellikle prolin ve glisin, vücudunuzun akıcı bir şekilde çalışmasını sağlamada önemli bir rol oynar. Proline, kan damarlarının bütünlüğünü korumaya, eklem sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur ve çeşitli kardiyovasküler faydalara sahiptir.

Glisin: Kolajen içinde bulunan proteinin yaklaşık üçte biri glisindir. Büyüklük açısından en küçük amino asit olmasına rağmen, glisin büyük etkilere sahiptir. Hücrelerimizin düzgün çalışmasını sağlamak için, glisin sağlıklı DNA iplikçikleri oluşturulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, sağlıklı kas büyümesini destekleyen ve egzersiz sırasında enerji üretimini artıran kreatin oluşturan üç amino asitten biridir.

Glutamin: Vücuttaki en önemli ve bol amino asitlerden biri olarak kabul edilen glutamin , hem kaslarımız içerisinde oluşturulur hem de besin kaynaklarından elde edilir. Araştırmalar, glutaminin endişe, gerginlik, uyku bozuklukları, uykusuzluk, konsantrasyon eksikliği, zayıf sindirim sağlığı, zayıf bağışıklık sistemi ve düşük enerjiyi önlemede yararları olduğunu göstermektedir.

Arginin:  Arginin (ayrıca L-arginin olarak da bilinir ), barteriyel ve kalp sağlığı için önemli bir bileşik olan vücuttaki nitrik okside dönüşür. Arginin ayrıca dolaşımı iyileştirdiği, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu ve erkek libidoları üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

Peki ya jelatin?

Kollajen ve jelatini aynı cümle içerisinde duymuş olabilirsiniz. Bunun sebebi jelatinin kolajenden türetilmiş olmasıdır - kolajen yakıldığında, jelatin haline gelir.

Zengin bir jelatin kaynağı olarak, kemik suyu gibi kollajen kaynakları, mukoza zarının iyileşmesini kolaylaştırabilir; bu, besin emiliminde iyileştirmeler ve sızıntı bağırsağı için daha az risk (bağırsaktan çıkmaması gereken yere sızan parçacıklar) anlamına gelir. Başka bir deyişle, jelatin, sadece farklı bir biçimde, kolajenle aynı iyi şeylerle doludur.

Kollajen Nedir? Kollajen Bakımından Zengin Gıdalar

Kollajen Faydaları

Cilt ve Saç Sağlığını Geliştirir

Cilt için kolajen? Bir nedenden dolayı 1 numaralı kollajen yararı olarak kabul edilir. Yaşlandıkça, kollajen üretimi azalır. Fiziksel olarak fark edeceksiniz: cilt daha gevşek, daha fazla kırışık ve daha az elastiktir. Kollajen seviyelerinin arttırılması, cildinizin daha sıkı görünmesine, pürüzsüzlüğünü artırmasına ve cilt hücrelerinin normal olarak yenilenmeye ve onarmaya devam etmesine yardımcı olabilir.

Kollajenin yaşlanma karşıtı özelliklerini araştıran çalışmalar , sekiz hafta boyunca günde 35-55 yaş arası kadınlar arasında kullanılan 2.5-5 gram kollajen hidrolizatının, sekiz hafta boyunca günde bir kez cilt elastikiyetini, cilt nemini, transepidermal su kaybını önemli ölçüde iyileştirdiğini ortaya koymuştur. Bu, kollajeni mevcut en iyi doğal cilt bakım bileşenlerinden biri yapar .

Kollajen yararları ayrıca  selülit azaltma ve çatlak izlerini içerir. Deri, azalmış kollajenin bir sonucu olarak elastikiyetini yitirdiğinde, başka bir yan etkisi daha var: daha görünür selülit. Cildiniz artık daha ince olduğu için, selülit daha belirgin hale gelir. Cilt için kollajen esnekliği sağlar ve potansiyel çukurluğu azaltmaya yardımcı olur.

Eklem Ağrıları ve Dejenerasyonu azaltır

Hiç hareket ettiğinizde ekstra sertlik hissi veren bir  ağrı olduğunu hissettiniz mi? Evet, bu muhtemelen kollajen kaybı yüzündendir. Çünkü kollajen kaybettikten sonra, tendonlarımız ve bağlarımız daha az kolay hareket eder, sertliğe, şişmiş eklemlere ve daha fazlasına yol açar.

Kemiklerimizi kaplayan ve bir arada tutan jel benzeri pürüzsüz yapısıyla kollajen ağrısız hareket etmemize izin verir. Kollajen eklemlerinizin daha kolay hareket etmesine yardımcı olur, genellikle yaşlanma ile ilişkili ağrıyı azaltır ve hatta eklem bozulma riskini azaltır. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada kollajenin osteoartrit ve diğer eklem ağrıları ve bozukluklarının tedavisinde etkili bir tedavi olduğunu bulması şaşırtıcı değildir.

Huzursuz Bağırsak Sendromunun İyileşmesini Sağlar

Huzursuz bağırsak sendromundan muzdaripseniz, sizin  için kötü toksinlerin sindirim sisteminizden geçebileceği bir durumsa, kollajen yararlı olabilir. Proteinlerin parçalanmasına yardımcı olur ve bağırsaklarınızın içini yatıştırır, hasar görmüş hücre duvarlarını iyileştirir ve şifa veren amino asitleri aşılar.

Daha fazla kollajen tüketmenin en büyük sindirim faydası, bağ dokusunun oluşmasına yardım etmesi ve bu nedenle gastrointestinal sistemin koruyucu kaplamasını iyileştirmesidir. Bugün, birçok hastalığın aslında sağlıksız bir bağırsaktan kaynaklanan iltihaplanma veya tahrişe kadar dayanabileceğini biliyoruz. Kötü bağırsak sağlığı - bağırsak mikrobiyomundaki değişiklikler ve bağırsak astarındaki geçirgenlik dahil - partiküllerin kan akışına geçmesine izin verir.

Çalışmalar, enflamatuar barsak hastalığı olan hastalarda serum kollajen konsantrasyonlarının azaldığını ortaya çıkarmıştır. Kollajendeki amino asitler, kolonu ve GI kanalını düzenleyen dokuyu oluşturduğundan,  kollajen ile takviye, sızdıran bağırsak sendromu, IBS, asit reflü , Crohn hastalığı ve ülseratif kolit dahil olmak üzere gastrointestinal semptom ve bozuklukların tedavisinde yardımcı olabilir . Sızdıran bağırsakların iyileşmesine yardımcı olmasının yanı sıra, kollajenin faydaları, bağırsakların içindeki suyun emilimine yardımcı olmayı, işleri vücuttan daha serbest bir şekilde hareket ettirmeyi içerir.

Metabolizmayı, Kas Kütlesini ve Enerjiyi Artırır

Kollajendeki artış, vücuda yağsız kas kütlesi ekleyerek ve temel besin maddelerinin dönüşümüne yardımcı olarak metabolizmanızı arttırmanıza yardımcı olabilir. Glisinin en önemli rollerinden biri, glikozu kas hücrelerini besleyen enerjiye dönüştürerek kas dokusunun oluşturulmasına yardımcı olmaktır. Unutmayın ki, kas kitlesini korumanız yaşlandıkça çok önemlidir, çünkü duruş, kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olur ve yağdan daha fazla kalori yakar. Kollajen tüketirken, vücudunuzun kolajeni kullanılabilir bir proteine ​​dönüştürmesini sağlamak için C vitamini tüketmekten de yararlanabilirsiniz . Bu, kaynağı veya enerjinizi ve canlılığınızı geri kazanmaya başlayabilir.

Metabolizmanız için glisinin yapabileceği tek şey bu değil. Araştırmalar, glisinin, sağlıklı ve genç bir vücuda sahip olmanın büyük rol oynadığı sindirim ve merkezi sinir sistemlerinin her iki işlevinde de önemli rollere sahip olduğunu göstermektedir. Glisin, vücudun antioksidan kullanımını geliştirerek yaşlanmanın etkilerini yavaşlatıyor gibi görünüyor ve aynı zamanda DNA ve RNA'dan sağlıklı hücreler oluşturma sürecinde de kullanılıyor.

Ek olarak, arginin vücudun kas dokusunu onarmak, yaraları iyileştirmek, doku israfını korumak, metabolizmayı artırmak ve doğru büyüme ve gelişime yardımcı olmak için önemli olan diğer amino asitlerden protein üretme kabiliyetini arttırdığı bulunmuştur.

Tırnak, Saç ve Dişleri Güçlendirir

Kollajen proteini tırnakların, saçın ve dişlerin yapı taşıdır. Beslenme rejiminize kollajen eklemek, tırnaklarınızı güçlü tutmanıza ve muhtemelen saç dökülmesi belirtilerini tersine çevirmenize yardımcı olabilir.

Karaciğer Sağlığını Geliştirir

Vücudunuza zararlı maddelerle detoks yapmak, kan akışını iyileştirmek ve kalbinizi genç tutmak istiyorsanız, kollajen son derece faydalıdır. Çünkü glisin, içinden geçmemesi gereken yabancı maddeleri, toksinleri veya alkolleri emdiğinde karaciğerinizin yaşadığı hasarı en aza indirmeye yardımcı olur.

Kardiyovasküler Sağlığı Korur

Amino asit prolin, arter duvarlarınızın kan dolaşımında yağ birikmesini sağlar, arterlerdeki yağları küçültür ve yağ birikimini en aza indirir. Eklemlerde ve arterlerde doku onarımı için prolin gerekir, ayrıca kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Eklemlerde bulunan kollajenin bir parçası olarak, vücudumuzu titreşim veya şokun etkisinden kurtarır ve yaşlandıkça değerli kıkırdakta kalmamıza yardımcı olur.  Ayrıca, arterlerimizin tehlikeli plak birikiminden uzak durmasına yardımcı olduğundan , arteriyosklerozun önlenmesi (arterlerin sertleşmesi) ile de bağlantılıdır .

Kollajen Nedir? Kollajen Bakımından Zengin Gıdalar

En İyi Kollajen Çeşitleri ve Kaynakları Nelerdir?

Kollajen neyden oluşur? Yeni başlayanlar için prokollajen, kollajen sentezi sürecinde fibroblastlar ve diğer hücrelerin oluşturduğu kollajenin çözünebilir öncüsüdür.

Yüksek hayvanların çoğu dokusunda ve daha düşük hayvanların dokularında kollajen, yüksek dereceli bir ip şeklini alır. Birkaç sargı seviyesine sahip bir halat gibi, kollajen fibrilinin en az üçünün sarmal olduğu dört yapısal seviyeye sahiptir. Polipeptid zinciri, molekül ve mikrofibril sarmal yapılardır; fibril paralel veya belki de sarılmış mikro-iplikçiklerden oluşabilir.

Az bilinen bir gerçek, insan vücudunda en az 16 farklı kollajen türü olmasıdır. Bunlar, 1, 2, 3, 5 ve 10 kollajen tiplerini içerir. Bununla birlikte, kollajenin büyük çoğunluğu tipik olarak 1, 2 ve 3 tiplerinden oluşur. Tip 1 kollajen, özellikle vücudun bazı bulgulara göre arzı. Bazı yiyeceklerde bulunan veya kolajen ürünleri ve takviyeleri oluşturmak için kullanılan farklı kolajen türleri de vardır.

En iyi kolajen tipleri hangileridir? Aşağıda, farklı kolajen türlerine, kolajen kaynaklarına ve bunların birincil yararlarına genel bir bakış yer almaktadır; böylece hangi kolajen türünün en iyi olduğunu belirleyebilirsiniz:

Tip 1: Bu, bugüne kadarki en bol miktarda bulunan ve insan vücudunda bulunan en güçlü kollajen türüdür. Tendonlar, bağlar, organlar ve cilt (dermis) dahil olmak üzere vücudun parçalarını oluşturan eozinofilik liflerden oluşur. Tip 1 kollajen ayrıca kemiklerin oluşmasına yardımcı olur ve GI kanalında bulunabilir. Yara iyileşmesi, cildin esnek ve elastik kalitesini vermesi ve dokuları yırtmaması için bir arada tutması çok önemlidir.

Tip 2: Tip 2 kollajen öncelikle bağ dokularında bulunan kıkırdak oluşumuna yardımcı olur.  Eklemlerimizin sağlığı, tip 2 kollajenden yapılmış kıkırdaklara dayanmaktadır, bu nedenle yaşa bağlı eklem ağrıları veya çeşitli artrit semptomlarının önlenmesinde faydalıdır.

Tip 3: Tip 3 kollajen, retiküler liflerden ve organlarımızı ve cildimizi oluşturan hücre dışı matrisin ana bileşenlerinden oluşur. Genellikle tip 1 ile bulunur ve cildin elastikiyetini ve sıkılığını vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda kalpte kan damarları ve doku oluşturur. Bu nedenlerden dolayı, tip 3 kollajendeki eksiklik, bazı hayvan çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre yırtık kan damarları ve hatta erken ölüm riski için daha yüksek bir riskle ilişkilendirilmiştir.

Tip 4: Tip 4 kollajen, organları, kasları ve yağları çevreleyen dokuyu oluşturan endotel hücrelerinde bulunan bazal laminayı oluşturmada önemli bir işe sahiptir. Bazal lamina , çeşitli sinir ve kan damarı fonksiyonları için gereklidir. Bazal lamina, cilt / doku üst tabakası ve en derin tabaka arasındaki boşluklarda bulunabilir. Üstündeki doku için yastık / dolgu sağlayan ince bir jel benzeri sıvı tabakasıdır.

Tip 5: Bu tür kollajen, kadınların yüzeylerinde, hamilelik sırasında uterusta gelişen organ, oksijen ve besinler sağlar, hücrelerin yüzeyinin yanı sıra hücrelerin yüzeyini yapmak için gereklidir ve atıkları temizler

Tip 10: Tip 10 yeni kemik oluşumuna ve eklem kıkırdağının oluşmasına yardımcı olur. Memelilerde kemik dokusunun nasıl oluştuğu endokondral ossifikasyon sürecinde yer alır. Kemik kırığı iyileşmesinde ve sinovyal eklemlerin onarımında faydalı olduğu bulunmuştur .

İnek kollajen: İnek kollajen , özellikle derileri, kemikleri ve kasları gibi ineklerden gelir. Çoğunlukla 1. ve 3. kollajen tiplerinden oluşur, ki bunlar insan vücudunda yaratılan ve bulunan en bol çeşitlerdir. Zengin bir glisin ve prolin kaynağıdır ve bu nedenle kreatin üretimi, kas geliştirme ve vücudun kendi kollajenini oluşturmasına yardımcı olur.

Tavuk kollajeni: Tavuk kollajeninde en bol bulunan kollajen türü, kıkırdak yapımında en iyisi olan tip 2'dir. Bu, eklem sağlığı için faydalıdır, çünkü bu kaynak, her ikisi de yaşlanma karşıtı etkilere sahip olan kondroitin sülfat ve glukozamin sülfat da sağlar. Kollajen içeren çoğu destek maddesi genellikle tavuk kollajenini kullanır ve tip 2'yi sağlar.

Balık kollajen: Balıktan elde edilen kollajenin kolay emildiği ve amino asit glisin, prolin ve hidroksiprolin ile çoğunlukla tip 1 kollajen sağladığı bulunmuştur. Tip 1 tüm vücutta bulunabildiğinden, daha fazla balık kollajenini tüketmek eklemler, cilt, hayati organlar, kan damarları, sindirim ve kemikler için yararlarla ilişkilendirilmiştir. Hidroksiprolin kollajen üçlü sarmalının önemli bir bileşenidir ve daha düşük seviyeler eklem bozulması ve bu nedenle yaşlanma belirtileri ile ilişkilendirilmiştir. Hidroksiprolin, kolajen stabilitesi için gereklidir ve kolajen zinciri yapıldıktan sonra normal prolin amino asitleri modifiye edilerek oluşturulur. Bu reaksiyon aynı zamanda C vitamini gerektirir, bu nedenle C vitamini eksikliği kollajen seviyelerinde anormalliklere neden olabilir.

Yumurta kabuğu zarı kollajeni: Yumurta kabukları ve beyazlarında bulunan yumurta kollajeni , çoğunlukla tip 1 kollajen içerir. Aynı zamanda tip 3, 4 ve 10'a sahiptir, ancak insan vücudunda olduğu gibi en fazla 1 tipi vardır. Glukozamin sülfat, kondroitin sülfat, hyaluronik asit ve bağ dokusu oluşturma, yara iyileşmesi, kas kütlesi oluşturma ve ağrı / sertliği azaltmada fayda sağlayan çeşitli amino asitler sağlar.

Kollajen Yapılı Gıdalar

Kolajenli çok çeşitli yiyecekleri yemenin yanı sıra, diyetinize kollajen üreten yiyecekleri dahil ederek kolajen üretimini de artırabilirsiniz. Peki hangi yiyecekler kollajen üretmeye yardımcı olur? Günlük rutininize ekleyebileceğiniz kollajen bakımından zengin yiyeceklerden birkaçı:

Yapraklı Yeşil Sebzeler

C vitamini yüklü, ıspanak, lahana ve roka gibi yeşil yapraklı sebzeler vücutta kollajen sentezini destekleyen en iyi besinlerden bazılarıdır. C vitamini sadece serbest radikal hasarına karşı koruma sağlamak için bir antioksidan görevi görmez, aynı zamanda vücuttaki en bol miktarda kollajen olan tip 1 kollajen üretimi için de gereklidir .

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği kollajen bakımından inanılmaz derecede yoğundur. Kabak çekirdeği ayrıca, tek bir porsiyonda çinko için önerilen günlük değerin yaklaşık yüzde 19'unu içerir; bu, bağışıklık fonksiyonu, yara iyileşmesi ve hücre büyümesi ile birlikte, kolajen sentezine entegre olan önemli bir mineraldir.

Çilek

Yıldız bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra, kollajen yapan yiyecekler arasında çilekler de göz önünde bulundurulur, çünkü kollajenin bozulmasına karşı koruma sağladığı gösterilen bir tür antioksidan olan ellagik asit içerir. Yaban mersini, böğürtlen ve ahududu gibi diğer meyveler de bu esansiyel antioksidan bakımından zengindir.

Turunçgiller

Limon, portakal ve greyfurt gibi turunçgiller oldukça besleyicidir. Bu meyveler, kollajen üretiminde merkezi bir rol oynayan ve suda çözünür bir vitamin olan C vitamini bakımından özellikle yüksektir. Ayrıca, genel sağlığı desteklemeye yardımcı olan antioksidanlar, lifler ve diğer mikro besinler bakımından da yüksektir .

Sarımsak

Sarımsak, vücutta kollajen sentezini artıracağı düşünülen kükürt gibi kollajen kuvvetlendirici bileşikler bakımından zengin üst bitkilerden biridir. Sadece bu değil, sarımsak da çorbalardan soslara, salata sosu ve hemen hemen her yemeğe besleyici ve lezzetli bir katkı sağlar.

Kolajen Peptitler Nelerdir?

Kolajen peptidleri, aynı kesin amino asit setini ve kollajen ile besin maddelerini içerir, ancak bunları daha kısa protein zincirlerine ayırmak için hidroliz adı verilen bir işlem geçirir.

Hidrolize edilmiş kollajen hem sıcak hem de soğuk suda çözülmez, aynı zamanda midenizin parçalanması ve sindirilmesi de çok kolaydır. Aynı kan dolaşımına normal kollajen proteininden daha kolay emilebilir, böylece beslenme konusunda paranızın karşılığını daha fazla alabilirsiniz. Hepsinden iyisi, kollajen proteini ile aynı kolajen peptit yararları setine sahiptir, bu da cildi ve saçları iyileştirmeye, eklem ağrısını hafifletmeye ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Peki, beslenmenizde yeterince kolajen aldığımızdan emin olmak için mutlaka kollajen takviyelerine ihtiyacımız var mı? Başka bir deyişle, kollajen takviyeleri işe yarıyor mu? Her iki sorunun da cevabı evet. Daha kısa zincir uzunlukları, çok yönlülükleri ve yüksek biyoyararlanımları nedeniyle, diyetinizde kollajen ile takviye etmeye başlamak istiyorsanız, kolajen peptidleri mükemmel bir seçenektir.

Beslenmenize Kolajen Nasıl Eklenir?

Daha fazla kollajen tüketmenin en iyi yolları şunlardır:

  • Gerçek kemik suyu yapmak veya içmek.
  • Yemek tariflerinde kemik suyundan yapılmış protein tozu kullanılması. Kemik çorbasını kendi başına tüketebilir veya ürün türüne bağlı olarak her çeşit tatlı ve tuzlu tarifte kullanabilirsiniz.
  • Bir kollajen takviyesi tipik olarak yeni kollajen oluşturmaya yardımcı olan hidrolize kollajen olarak bulunabilir. Kollajeni hidrolize ettiğinizde, kollajen peptidleri biyolojik olarak kullanılabilir hale gelir.
  • Ve son olarak, tükettiğiniz kolajen peptidinin emilimini artırmaya yardımcı olan çok yönlü bir beslenmedir.

Kollajen protein tozu gibi kollajen takviyeleri, kollajen alımınızı arttırmanın başka bir kolay yoludur. Tozunuzu otlarla beslenen, mera yetiştirilen aldığınızdan emin olun. Kollajen takviyeleri, çorbalara ve hatta fırınlanmış ürünlere karıştırılabilir.

Kollajenin Yan Etkileri?

Neyse ki, negatif kollajen yan etkileri nadirdir. Kollajenden olumsuz yan etkiler yaşayan çoğu insan ya önerilen dozu aşmıştır ya da önceden mevcut alerjileri vardır. Balıklara alerjiniz varsa ve üründe balık kollajeni kullanılıyorsa, kesinlikle kaçının.

Gerçekten bir kolajen tozu yan etkisi değildir, ancak bazı kullanıcıların kaydettiği bir şikayet, toz veya haplardan kötü bir tat olabilir. Bu kötü tat birkaç dakika içinde kaybolur, ancak tozu bir yüzlü halinde alarak genellikle tamamen önlenebilir.

Vücuttaki kolajen oluşumunu ve kullanımını destekleyen birçok faktör vardır - örneğin C vitamini, manganez, bakır, prolin ve antosiyanidinlerde (yaban mersini, kiraz ve böğürtlen gibi) yüksek gıdalar.

Kollajenin vücutta aktive olması için, her zaman mümkünse kolajen takviyelerinizi (kolajen hapları gibi) bir amino asit kaynağı ve C vitamini ile almak ya da ekinizin zaten bu aktifleştirici besinleri içerdiğinden emin olun emilim ve kullanışlılık.

Pek çok krem ​​ve tozun kolajen ekleyerek cildi canlandırdığını iddia ederken, bu topikal ürünlerdeki moleküllerin cildinizin gerçekten emmesi için çok büyük olduğunu unutmayın. Kemik suyu ve takviyeleri sayesinde vücudunuzu içten dışa geliştirirsiniz.

Son olarak, belirli gıdaların - özellikle amino asitler bakımından ağır olanların - diğerlerinden daha fazla kollajen büyümesini teşvik ettiğini unutmayın. Yumurta, kümes hayvanları, balık ve süt gibi hayvansal ürünlerin tümü kollajen oluşumunu artırmaya yardımcı olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.