Belirtileriyle Kolit Olduğunu Anlamanın Yolları

NAVİGASYONKolit Belirtileri Nelerdir?Kolit Çeşitleri Nelerdir?Kolit Tedavisi Nasıl Yapılır? Kalın bağırsakta meydana gelen iltihaplanmanın tıp dünyasındaki adı olan kolit, sindirim sistemini olumsuz şekilde etkileyen ve farklı türlerinde farklı belirtiler gösteren bir rahatsızlıktır. Siz de kolit hakkında fikir edinmek için kolit belirtileri hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda detaylarıyla bulabilirsiniz. Kolit Belirtileri Nelerdir? Kolit, yani bağırsak iltihaplanması halinde vücudunun genelini […]

31.10.2018 - 9:20
31.10.2018 - 2:43
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Kalın bağırsakta meydana gelen iltihaplanmanın tıp dünyasındaki adı olan kolit, sindirim sistemini olumsuz şekilde etkileyen ve farklı türlerinde farklı belirtiler gösteren bir rahatsızlıktır. Siz de kolit hakkında fikir edinmek içinkolit belirtilerihakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda detaylarıyla bulabilirsiniz.

kolit

Kolit Belirtileri Nelerdir?

Kolit, yani bağırsak iltihaplanması halinde vücudunun genelini büyük oranda etkileyen sindirim sistemimiz bazı genel uyarılar verir. Bukolit belirtilerigörülmesi halinde uzman bir doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Yaygın kolit belirtileri:

 • İstemsiz zayıflama
 • Makatta yırtılma
 • Midede bulanma ve kusma
 • İshal / Kanlı ishal
 • Yorgunluk hali
 • Hazımsızlık ve kabızlık
 • İştahta azalma
 • Karın bölgesi ve eklemlerde ağrı
 • Cilt yüzeyinde pullanma ve dökülmeler
 • Vücut sıcaklığında artış
 • Kan değerlerinde düşüş

şeklindedir.

kolit

Kolit Çeşitleri Nelerdir?

 1. Ülseratif kolit
 2. Mikroskobik kolit
 3. Spastik kolit
 4. Crohn hastalığı
 5. İskemik kolit
 6. Hemorajik kolit
 7. Bulaşıcı kolit
 8. Kimyasal kolit

bilinen kolit çeşitleri olmakla birlikte bukolit çeşitlerive özellikleri şu şekilde açıklanabilir:

En sık karşılaşılan kolit türü ülseratif kolit olmakla birlikte, bu iltihaplanmanın varlığında yaralar meydana gelir. Bağırsak dışına çıkmayan bu iltihabın nedeni tam olarak bilinememekte ancak kullanılan ilaçlarla etkili tedavi sağlanmaktadır.

Lenfositik ve kolojenöz olarak iki ayrı başlığa ayrılan mikroskobik kolit, bilinçsiz antibiyotik kullanımı halinde ve bakteriyel enfeksiyonlarla oluşmaktadır.Antibiyotik Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır? Yan Etkileri Nelerdir? yazımızda doğru antibiyotik kullanımı hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Kadınların daha sık yaşadığı bir sorun olarak kaydedilen spastik kolit yetişkin bireylerin 5’te 1’inde meydana gelmekte ve stres halinde spazmlarla kendini göstermektedir.

Kalın bağırsak dışına çıkmasıyla risk yaratan ve genetiğin yanı sıra çevresel etmenlerle de belirenCrohn hastalığı, karnın alt ve sağ yanında ağrıya neden olmaktadır.

Diğer kolit türleri ise nadir görülen vakalardır.

kolit

Kolit Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnflamatuar hastalıklar arasında yer alan ve kalın bağırsaktaki iltihaplanmaya bağlı gelişenkolit hastalığıtürlerine ve verdiği belirtilere bağlı olarak tedavi edilmektedir. Sindirimi direkt etkilemesiyle yaşamsal önem arz eden bu hastalığın tedavisi mümkün olduğunca çabuk yapılmalıdır.

Bağırsak enfeksiyonuna neden olan etmen belirlendikten sonra bu koşulun değişmesiyle birlikte tedaviye başlanır. Ancak genetik kökenli hastalıklar için etmenleri ortadan kaldırmak söz konusu olmamakla birlikte ülseratif kolit ataklara neden olan ve nedeni belirlemeyen bir hastalık olarak kesin tedavisi de olmayan bir türdür. En yaygın görülen kolit türü olması nedeniyle bu türe özgü şikayetleri azaltmaya yönelik ilaçlar tavsiye edilmektedir.

Uygun diyet programı; posası ve yağ oranı sınırlandırılmış, vitamin ve besin değeri yüksek besinlerin tüketilmesi, süt ve süt ürünleri tüketimine ara verilmesi, balık ve folik asit içerikli besinlerin beslenmeye dahil edilmesi temel ve ortak tedaviyi oluşturmaktadır.

Sıvı kaybını önlemek, tahıl desteği almak, kahve baharat gibi sindirimi olumsuz etkileyen gıdalardan uzak durmak da diğerkolit tedavisimaddelerinden bazılarıdır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim