1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Belirtileriyle Kolit Olduğunu Anlamanın Yolları
Belirtileriyle Kolit Olduğunu Anlamanın Yolları

Belirtileriyle Kolit Olduğunu Anlamanın Yolları

A+A-

Kalın bağırsakta meydana gelen iltihaplanmanın tıp dünyasındaki adı olan kolit, sindirim sistemini olumsuz şekilde etkileyen ve farklı türlerinde farklı belirtiler gösteren bir rahatsızlıktır. Siz de kolit hakkında fikir edinmek için kolit belirtileri hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda detaylarıyla bulabilirsiniz.

Belirtileriyle Kolit Olduğunu Anlamanın Yolları

Kolit Belirtileri Nelerdir?

Kolit, yani bağırsak iltihaplanması halinde vücudunun genelini büyük oranda etkileyen sindirim sistemimiz bazı genel uyarılar verir. Bu kolit belirtileri görülmesi halinde uzman bir doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Yaygın kolit belirtileri:

 • İstemsiz zayıflama
 • Makatta yırtılma
 • Midede bulanma ve kusma
 • İshal / Kanlı ishal
 • Yorgunluk hali
 • Hazımsızlık ve kabızlık
 • İştahta azalma
 • Karın bölgesi ve eklemlerde ağrı
 • Cilt yüzeyinde pullanma ve dökülmeler
 • Vücut sıcaklığında artış
 • Kan değerlerinde düşüş

şeklindedir.

Belirtileriyle Kolit Olduğunu Anlamanın Yolları

Kolit Çeşitleri Nelerdir?

 1. Ülseratif kolit
 2. Mikroskobik kolit
 3. Spastik kolit
 4. Crohn hastalığı
 5. İskemik kolit
 6. Hemorajik kolit
 7. Bulaşıcı kolit
 8. Kimyasal kolit

bilinen kolit çeşitleri olmakla birlikte bu kolit çeşitleri ve özellikleri şu şekilde açıklanabilir:

En sık karşılaşılan kolit türü ülseratif kolit olmakla birlikte, bu iltihaplanmanın varlığında yaralar meydana gelir. Bağırsak dışına çıkmayan bu iltihabın nedeni tam olarak bilinememekte ancak kullanılan ilaçlarla etkili tedavi sağlanmaktadır.

Lenfositik ve kolojenöz olarak iki ayrı başlığa ayrılan mikroskobik kolit, bilinçsiz antibiyotik kullanımı halinde ve bakteriyel enfeksiyonlarla oluşmaktadır. Antibiyotik Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır? Yan Etkileri Nelerdir? yazımızda doğru antibiyotik kullanımı hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Kadınların daha sık yaşadığı bir sorun olarak kaydedilen spastik kolit yetişkin bireylerin 5'te 1'inde meydana gelmekte ve stres halinde spazmlarla kendini göstermektedir.

Kalın bağırsak dışına çıkmasıyla risk yaratan ve genetiğin yanı sıra çevresel etmenlerle de beliren Crohn hastalığı, karnın alt ve sağ yanında ağrıya neden olmaktadır.

Diğer kolit türleri ise nadir görülen vakalardır.

Belirtileriyle Kolit Olduğunu Anlamanın Yolları

Kolit Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnflamatuar hastalıklar arasında yer alan ve kalın bağırsaktaki iltihaplanmaya bağlı gelişen kolit hastalığı türlerine  ve verdiği belirtilere bağlı olarak tedavi edilmektedir. Sindirimi direkt etkilemesiyle yaşamsal önem arz eden bu hastalığın tedavisi mümkün olduğunca çabuk yapılmalıdır.

Bağırsak enfeksiyonuna neden olan etmen belirlendikten sonra bu koşulun değişmesiyle birlikte tedaviye başlanır. Ancak genetik kökenli hastalıklar için etmenleri ortadan kaldırmak söz konusu olmamakla birlikte ülseratif kolit ataklara neden olan ve nedeni belirlemeyen bir hastalık olarak kesin tedavisi de olmayan bir türdür. En yaygın görülen kolit türü olması nedeniyle bu türe özgü şikayetleri azaltmaya yönelik ilaçlar tavsiye edilmektedir.

Uygun diyet programı; posası ve yağ oranı sınırlandırılmış, vitamin ve besin değeri yüksek besinlerin tüketilmesi, süt ve süt ürünleri tüketimine ara verilmesi, balık ve folik asit içerikli besinlerin beslenmeye dahil edilmesi temel ve ortak tedaviyi oluşturmaktadır.

Sıvı kaybını önlemek, tahıl desteği almak, kahve baharat gibi sindirimi olumsuz etkileyen gıdalardan uzak durmak da diğer kolit tedavisi maddelerinden bazılarıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.