Kötü Kolesterol Nasıl Düşürülür?

NAVİGASYONKolesterol Neden Yükselir?Kötü Kolesterol Nasıl Düşer?Trans Yağlara Son VerinKilo VerinHareket EdinLifle BesleninBalık YiyinZeytinyağıSakinleşin! Kolesterol kelimesi geçmişten bu yana duyan insanlarda daima endişe yarattı. Sanılanın aksine vücudumuz yeni hücreler yaratmak, sinirleri ayrıştırmak ve hormon üretmek için aslında kolesterole ihtiyaç duyar fakat bunun fazla olması beraberinde ciddi kalp hastalıkları riskini de doğurur. Dolayısıyla bu endişenizde hiç de […]

01.09.2018 - 13:58
01.09.2018 - 13:59
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Kolesterol kelimesi geçmişten bu yana duyan insanlarda daima endişe yarattı. Sanılanın aksine vücudumuz yeni hücreler yaratmak, sinirleri ayrıştırmak ve hormon üretmek için aslında kolesterole ihtiyaç duyar fakat bunun fazla olması beraberinde ciddi kalp hastalıkları riskini de doğurur. Dolayısıyla bu endişenizde hiç de haksız sayılmazsınız.

Peki kolesterol hakkında gerçekte neler biliyoruz? Kolesterol nasıl düşürülür?

Kolesterol Neden Yükselir?

Normalde karaciğeriniz vücudunuzun ihtiyaç duyduğu oranda kolesterolü üretir fakat aynı zamanda diğer kaynaklardan da kolesterol alırsınız. Örneğin basit şekerler ya da belli yağlar (trans ve doymuş yağlar) kötü kolesterol içerirler.

Bu tip kolesterolü tatlılar, donuş pizza, kurabiye ve kraker gibi pek çok işlenmiş gıdada bulabilirsiniz. Aynı zamanda süt, yumurta, et ve diğer hayvansal yağlar da kolesterol içerir. Zamanla tüm bu ekstra kolesterol siz farkında olmadan vücudunuza işler ve zarar vermeye başlar.

Kötü Kolesterol Nasıl Düşer?

Vücudunuzdaki kolesterolü düşürmek için bir yerden başlamanız ve devam etmeniz gerekir. Yaşam tarzınızı değiştirip buna ayak uydurdukça vücudunuzda da 6 hafta – 3 ay süresi bir zaman diliminde değişiklikleri gözünüzle göreceksiniz.

Trans Yağlara Son Verin

Trans yağlar kötü kolesterolü (LDL) artırırken, iyi kolesterolü (HDL) ise düşürürler ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi artırır. Elbette trans yağlardan tamamen kurtulmak zor çünkü pek çok gıdada bulunuyorlar fakat kesinlikle sınırlandırmanız gerekiyor. Alışverişe gittiğinizde markette ürün alırken içeriklerini okuyun ve buna göre seçim yapın.

Kilo Verin

Kolesterolünüzü düşürmek için çok fazla kilo vermenize gerek yok fakat aşırı kilolu biriyseniz vereceğiniz 5-6 kilo dahi LDL kolesterolünüzü yüzde 8 civarında düşürecektir. Fakat bunu belli bir zamana yaymanız ve acele etmemeniz gerekiyor.

Hareket Edin

Her hafta düzenli egzersiz ve spor yaparak HDL kolesterolünüzü yükseltebilir, LDL’yi düşürebilirsiniz. Spor yapmak sağlığınıza her anlamda olumlu etki ederken, kolesterol de bunlardan birisi. Eğer aktif ve hareketli bir yaşam tarzınız yoksa alışkanlıklarınızı değiştirin.

Lifle Beslenin

Elma, fasulye ya da yulaf gibi besinlerde bolca lif bulunur ve vücudunuzun kolesterolü emmesini önlerler. Araştırmalara göre günde 5-10 gram daha fazla lifli gıda tüketen kişilerde LDL kolesterolü yani kötü kolesterol önemli ölçüde düşüyor. Aynı zamanda lifle beslendiğiniz takdirde daha uzun süre tok kaldığınızı da fark edeceksiniz.

Balık Yiyin

Haftada 2-4 kez balık yemeye çalışın. Balıkta sadece Omega-3 yağları kalbe iyi gelmiyor, aynı zamanda kırmızı et yerine beyaz et tüketmek de kolesterolünüzü düşürüyor ve daha az doymuş yağa maruz kalıyorsunuz. Fakat içinde cıva olan balıklar yerine daha çok sardunya ya da somon gibi daha sağlıklı balıkları tercih edin.

Zeytinyağı

Zeytinyağının LDL kolesterolünü yüzde 15 oranında azalttığı biliniyor ve bu da düşük dozda ilaçlarla aynı etkiyi gösteriyor. Zeytinyağındaki ‘faydalı yağlar’ kalbinize de iyi gelirken, tavsiyemiz daha doğal zeytinyağlarını tüketmeniz. Çünkü daha az işlenmiş oluyorlar ve içlerinde daha çok antioksidan yer alıyor. Bunlar da hastalıkları önlemede önemli rol oynuyor.

Sakinleşin!

Fazla stresli olduğunuz zamanlarda kolesterolünüzün zirveye çıkabileceğini biliyor muydunuz? Bu yüzden sakinleşmeye özen gösterin. İyi bir kitabın içinde kaybolabilir, bir arkadaşınızla kahve içmek için buluşabilir ya da yoga yapabilirsiniz. Tüm bu rahatlama yöntemleri kötü kolesterolünüzü de ortadan kaldıracaktır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim