Koksaki Virüsü Nedir? Koksaki Virüsü Belirtileri Ve Tedavisi

NAVİGASYONKoksaki virüsü nedir?Koksaki virüsünün özellikleriKoksaki virüsünün sebep olduğu hastalıklarKoksaki virüsü hastalığının belirtileriKoksaki virüsü hastalığı tedavisiKoksaki virüsü hastalığı korunma yolları Koksaki virüsü, diğer bir adıyla el-ağız-ayak rahatsızlığı olarak da adlandırılan, viral özellik taşıyan, belirtileri şiddetli seyreden bir hastalıktır. Sindirim sistemlerinde çoğalan bu virüs, dışkı ile yayılım gösterdiği içinçok önemlidir.. Koksaki virüsü nedir? Koksaki virüsü, RNA tek sarmalından […]

13.11.2018 - 10:01
15.11.2018 - 15:00
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Koksaki virüsü, diğer bir adıyla el-ağız-ayak rahatsızlığı olarak da adlandırılan, viral özellik taşıyan, belirtileri şiddetli seyreden bir hastalıktır. Sindirim sistemlerinde çoğalan bu virüs, dışkı ile yayılım gösterdiği içinçok önemlidir..

Koksaki virüsü nedir?

Koksaki virüsü, RNA tek sarmalından meydana gelen bir virüs çeşididir. Tarihte ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nin, Coxsackie kasabasında bu virüse rastlanmıştır. Virüs adını da bu kasabadan almıştır.

Enfeksiyonun ilk salgını 2007 senesinde Doğu Çin’de olduğu belirtilmiştir. 2007 senesinden sonra 800 kişi, bu virüsle hastalanmıştır. Son yıllarda, yaklaşık olarak her sene bu virüsün yol açtığı enfeksiyon salgınları görülmektedir. Enfeksiyon, oteller ya da plajlarda daha sık olup, özellikle yaz tatilinde çocukları hızla etkisi altına almaktadır.

koksaki hastalığı

Koksaki virüsü hastalığı, sıklıkla çocuklarda görülen viral bir hastalıktır.

Koksaki virüsünün özellikleri

Coxsackie virüsü, enterovirüs olarak adlandırılan bir bağırsak virüsü olup, RNA içeren virüs grubunda yer almaktadır.

Viral parçalar,  iki temel gruba ayrılır. Bu şekilde yapılan sınıflandırma sayesinde, enfeksiyondan sonra hangi komplikasyonların gözlenebileceği belirlenmiş olur.

  • A tipi virüs grubu: üst solunum sistemi ile menenjit hastalıklarına yol açar.
  • B tipi virüs grubu: beynin sinir dokusu ile kas sisteminde değişikliklere yol açar.

Virüs aşağıda yer alan özelliklere sahiptir. Bunlar;

  • Oda sıcaklığında, 7 gün viral özellik gösterebilir,
  • % 70 alkol solüsyonu kullanıldığında bile virüs ölmez,
  • Virüs mide suyunda yaşar,
  • Viral parçacıklar yalnızca formalin ve ultraviyole kullanıldığı zaman ölür.

Koksaki virüsünün sebep olduğu hastalıklar

Detaylı bir şekilde incelenen koksaki virüsünün sebep olduğu hastalığın belirtileri, kimi zaman çok hafif, kimi zamansa çok şiddetli bir şekilde seyretmektedir. Koksaki virüsünün yol açtığı hastalıklar ise şu şekildedir;

El – ayak – ağız rahatsızlığı: Sıklıkla yaz mevsiminde ortaya çıkan bu rahatsızlık, küçük salgınlar şeklinde seyretmekte ve bulaşıcı özellik göstermektedir. Hafif ya da orta şiddette bir ateşin ardından ağız mukozası, yumuşak damak ve sert damakta değişen ağrı düzeylerinde kızarık yaralar ortaya çıkar. Ayrıca hastalığın son safhasında el ayası ile tabanlarda döküntüler meydana gelir.

Herpanjina: Ağız tavanında, tonsillerde-bademciklerde ve yumuşak damak üzerinde kızarık ülserler meydana getiren koksaki virüsü yüksek ateşle seyreder. Herpes virüsünün sebep olduğu ağız ülseri ile karıştırılır.

Konjonktivit: Gözün ön kısmını çevreleyen konjonktiva adı verilen şeffaf zarda meydana gelen iltihaptır. Kızarıklık, sulantı, sızı ve bulanık görüşe yol açar.

Koksaki virüsü hastalığı için yapılan kan testlerinde alerjen parametreler çok yüksek seyreder.

Koksaki virüsü hastalığı için yapılan kan testlerinde alerjen parametreler çok yüksek seyreder.

Koksaki virüsü hastalığının belirtileri

Koksaki virüsü, hafif soğuk algınlığı belirtilerine yol açabileceği gibi, bağışıklık sisteminin düşük olduğu durumlarda ise çok ağır belirtilere de yol açabilmektedir. Adında da anlaşılacağı üzere en fazla ellerde, ayaklarda ve ağız dokusunda belirtiler ortaya çıkar. Bunun haricinde iştah kaybı, halsizlik ve ağız mukozası üzerinde ağrılı yaralar görülebilir.

Bu virüs çocuklar üzerinde çok daha fazla etkili olsa da bağışıklık sistemi düşüklüğü olan yetişkinleri de çok ciddi şekilde etkileyebilir.

Koksaki virüsü hastalığı tedavisi

Hastalığın kaynağı virüs olduğu için hiçbir antibiyotik tedavide başarı sağlamaz. Belirtileri hafif düzeyde atlatan bireyler için, tedavi edilmeksizin hastalık 10 gün sonra azalarak sona erer. Ancak bağışıklık sistemi düşük olup, belirtileri çok şiddetli gösteren kişiler mutlaka semptomatik tedavi görmelidir. Tedavi aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise beslenme ve sıvı alımına dikkat edilmesidir. Doğru bir beslenme ve septomatik tedavi ile bu hastalık başarılı bir şekilde atlatılabilmektedir.

Koksaki virüsü hastalığı korunma yolları

Bulaşmanın kaynağının bulunması, yayılmanın önlenmesi adına büyük önem taşımaktadır. İşletmelerde yer alan havuzların içerisindeki suların dezenfeksiyonu kuralına uygun olarak yapılmalıdır.  Çocuk oyun alanları ise yüksek risk taşıyan alanlardır. Yoğun insan trafiğinin bulunduğu alanlar ve genel tuvaletler sık sık dezenfekte edilmelidir.

Uzmanlar, hastalıktan korunmak adına uygulanabilecek olan en etkili yöntemin ise, el yıkama alışkanlığı kazanmak olduğunun altını çizmektedir. Eller, sık sık özel üretilen dezenfektanlarla 30 sn yıkanmalı ve eller mutlaka kağıt havlu ile kurutulmalıdır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim