1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Koksaki Virüsü Nedir? Koksaki Virüsü Belirtileri Ve Tedavisi
Koksaki Virüsü Nedir? Koksaki Virüsü Belirtileri Ve Tedavisi

Koksaki Virüsü Nedir? Koksaki Virüsü Belirtileri Ve Tedavisi

A+A-

Koksaki virüsü, diğer bir adıyla el-ağız-ayak rahatsızlığı olarak da adlandırılan, viral özellik taşıyan, belirtileri şiddetli seyreden bir hastalıktır. Sindirim sistemlerinde çoğalan bu virüs, dışkı ile yayılım gösterdiği içinçok önemlidir..

Koksaki virüsü nedir?

Koksaki virüsü, RNA tek sarmalından meydana gelen bir virüs çeşididir. Tarihte ilk kez Amerika Birleşik Devletleri'nin, Coxsackie kasabasında bu virüse rastlanmıştır. Virüs adını da bu kasabadan almıştır.

Enfeksiyonun ilk salgını 2007 senesinde Doğu Çin'de olduğu belirtilmiştir. 2007 senesinden sonra 800 kişi, bu virüsle hastalanmıştır. Son yıllarda, yaklaşık olarak her sene bu virüsün yol açtığı enfeksiyon salgınları görülmektedir. Enfeksiyon, oteller ya da plajlarda daha sık olup, özellikle yaz tatilinde çocukları hızla etkisi altına almaktadır.

Koksaki virüsü hastalığının belirtileri

Koksaki virüsü, hafif soğuk algınlığı belirtilerine yol açabileceği gibi, bağışıklık sisteminin düşük olduğu durumlarda ise çok ağır belirtilere de yol açabilmektedir. Adında da anlaşılacağı üzere en fazla ellerde, ayaklarda ve ağız dokusunda belirtiler ortaya çıkar. Bunun haricinde iştah kaybı, halsizlik ve ağız mukozası üzerinde ağrılı yaralar görülebilir.

Bu virüs çocuklar üzerinde çok daha fazla etkili olsa da bağışıklık sistemi düşüklüğü olan yetişkinleri de çok ciddi şekilde etkileyebilir.

Koksaki virüsü hastalığı tedavisi

Hastalığın kaynağı virüs olduğu için hiçbir antibiyotik tedavide başarı sağlamaz. Belirtileri hafif düzeyde atlatan bireyler için, tedavi edilmeksizin hastalık 10 gün sonra azalarak sona erer. Ancak bağışıklık sistemi düşük olup, belirtileri çok şiddetli gösteren kişiler mutlaka semptomatik tedavi görmelidir. Tedavi aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise beslenme ve sıvı alımına dikkat edilmesidir. Doğru bir beslenme ve septomatik tedavi ile bu hastalık başarılı bir şekilde atlatılabilmektedir.

Koksaki virüsü hastalığı korunma yolları

Bulaşmanın kaynağının bulunması, yayılmanın önlenmesi adına büyük önem taşımaktadır. İşletmelerde yer alan havuzların içerisindeki suların dezenfeksiyonu kuralına uygun olarak yapılmalıdır.  Çocuk oyun alanları ise yüksek risk taşıyan alanlardır. Yoğun insan trafiğinin bulunduğu alanlar ve genel tuvaletler sık sık dezenfekte edilmelidir.

Uzmanlar, hastalıktan korunmak adına uygulanabilecek olan en etkili yöntemin ise, el yıkama alışkanlığı kazanmak olduğunun altını çizmektedir. Eller, sık sık özel üretilen dezenfektanlarla 30 sn yıkanmalı ve eller mutlaka kağıt havlu ile kurutulmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.