Klinefelter Sendromu Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Önemli Şey

NAVİGASYON1-Klinefelter Sendromu Nedir?2-Klinefelter Sendromu 3 çeşittir3-Klinefelter Sendromu Sebebi Nedir?4-Klinefelter Sendromu Belirtileri5-Klinefelter Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?6-Klinefelter Sendromu Kimlerde Görülür?7-Klinefelter Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?8-Klinefelter Sendromu Yaşam Süresi Nedir? 1-Klinefelter Sendromu Nedir? Erkeklerin fazla X kromozomuna sahip olmasından kaynaklanan Klinefer sendromu, çocukluk çağında herhangi bir belirti göstermemektedir. Bu nedenle erkeklerin büyük bir bölümü hastalığın farkında değillerdir. Bu rahatsızlık […]

29.01.2019 - 16:32
02.02.2019 - 11:13
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

1-Klinefelter Sendromu Nedir?

Erkeklerin fazla X kromozomuna sahip olmasından kaynaklanan Klinefer sendromu, çocukluk çağında herhangi bir belirti göstermemektedir. Bu nedenle erkeklerin büyük bir bölümü hastalığın farkında değillerdir. Bu rahatsızlık sonucu, sperm üretiminde yavaşlama görüldüğünden, fiziksel ve cinsel gelişimde aksaklıklar görülmektedir. Yetişkinlik döneminde kısırlık şikayetiyle kontrole giden erkeklerin çoğuna, Klinefer Sendromu tanısı konmaktadır.

2-Klinefelter Sendromu 3 çeşittir

Hastalık 3 çeşitte görülebilmektedir. Bunlar;

  1. Her hücrede X kromozomunun 1 kopyası vardır. Bu durum çok yaygın görülen türüdür.
  2. Mozaik olarak adlandırılan bu türünde, X kromozomunun bir kopyası yalnızca bazı hücrelerde vardır.
  3. Bu türünde ise, her hücrede minimum 2 kopya görülmektedir.

3-Klinefelter Sendromu Sebebi Nedir?

Sağlıklı bir erkekte, X ve Y kromozomlarından 1 tane vardır. Ancak bu sendromu yaşayan kişilerde, kromozomlar XXY şeklindedir. Fazladan 1 adet X kromozomu yüzünden, erkeklerde cinsel sorunlardan zihinsel aksaklıklara kadar çeşitli sorunlar meydana gelmektedir. Sendromun görülme nedeni kalıtsal bir sorundan kaynaklanmamaktadır. Bu sorun rastgele görülen bir hatadan kaynaklanmaktadır.

4-Klinefelter Sendromu Belirtileri

Hastalığın en belirgin belirtisi, kaslarda görülen zayıflıktır. bebeklerde ve çocuklarda testis gelişiminde çeşitli sorunlar görülmektedir. Vücudun gelişiminde kısa gövde yapısı ve bacakların daha uzun olması gibi sorunlar görülmektedir. Kişi kendini ifade etmede güçlük yaşamaktadır. Halsiz hissetme sık görülen belirtilerden biridir.

5-Klinefelter Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Klinefelter sendromu tanısı için öncelikle kapsamlı bir fiziki kontrol yapılmalıdır. Sonrasında kan tahlili yapılarak, hormon değerlerinin hangi düzeyde olduğuna bakılmalıdır. Testosteron seviyesindeki düzensizlikler, bu sendromun teşhisi için önemli bir faktördür. Sonrasında, kesin tanı için kromozom sayısının tespiti için testler uygulanmaktadır.

6-Klinefelter Sendromu Kimlerde Görülür?

Gençlik döneminde ve yetişkinlikte tanı konabilen klinefelter sendromunda, bazı durumlarda 35 yaş ve üzeri anne adayının amniyon sıvısından örnek alınarak, sıvının incelenmesi ile erken teşhis konabilmektedir. Bu sayede, çocukta doğumla birlikte meydana gelebilecek fiziksel ve zihinsel gelişim sorunlarının önüne geçilebilmektedir.

7-Klinefelter Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi sürecinde sendrom sonucu görülen aksaklıkların tedavisi için, kıl oluşumunu arttırma, penis boyutunu arttırma ve kas oranını arttırma gibi çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Fiziksel tedavi yöntemi ile, kas sorununun tedavisi sağlanmaktadır. Konuşmada güçlük yaşayan kişiler için ekstra tedaviler yapılmaktadır. Sendrom nedeniyle kısırlık yaşayan erkekler için, İntrasitplazmik Sperm Enjeksiyonu tedavisi uygulanmaktadır.

8-Klinefelter Sendromu Yaşam Süresi Nedir?

Klinefelter hastalığı, hayati risk taşıyan bir sorun değildir. Ancak, kişinin damar rahatsızlıkları (ateroskleroz gibi) ve kanser gibi rahatsızlıkları geçirme riski daha fazladır. Zeka geriliği durumunun tedavisi için, çocukların aile desteği alması iyileşmelerinde en önemli etmendir. Kişiye özel uygulanan eğitim bazlı desteklerin alınması önem taşımaktadır. Yetişkin döneminde erkeklerin çocuk sahibi olmaları için, testosteron replasman uygulaması gerekmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim