Klavye Arızaları: Klavye Çalışmıyor, Ne Yapmak Gerekir?

Kullandığımız bilgisayarı sayısız donanımla genişletebiliyor, kendi isteklerimize göre kişiselleştirebiliyoruz. Fakat öyle bir parça var ki olmazsa olmaz ve kullanmama şansımız yok. Klavye çalışmıyor hatası zaman zaman kullanıcıların karşısına çıkarken, bazen donanımsal, bazen de yazılımsal problemlerden kaynaklanıyor. Kimi zaman şansımız yaver gidiyor ve çözüm oldukça basit oluyor. Kimi zaman ise klavye çalışmaması bizi ter içinde bırakıyor […]

27.08.2018 - 12:41
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Kullandığımız bilgisayarı sayısız donanımla genişletebiliyor, kendi isteklerimize göre kişiselleştirebiliyoruz. Fakat öyle bir parça var ki olmazsa olmaz ve kullanmama şansımız yok. Klavye çalışmıyor hatası zaman zaman kullanıcıların karşısına çıkarken, bazen donanımsal, bazen de yazılımsal problemlerden kaynaklanıyor.

Kimi zaman şansımız yaver gidiyor ve çözüm oldukça basit oluyor. Kimi zaman ise klavye çalışmaması bizi ter içinde bırakıyor ve küfürler eşliğinde yeni bir klavyeye ihtiyacımız olduğunu fark ediyoruz. İhtimaller epey bol ve bu yazıda da klavye çalışmıyor hatasına karşılık neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Yeni bir cihaz satın almadan önce en azından bir göz atmanızı öneririz.

Klavye Çalışmıyorsa Ne Yapılmalı?

Bazen probleminiz fazlasıyla büyük olur ve sizi rahatsız eder fakat çözümü de tam zıttı şekilde bir o kadar basit olabilir. Kulağa basit gelse de bataryaları tekrar kontrol etmek başlanacak en iyi yerdir. Eğer kablosuz – wireless bir klavye donanımı kullanıyorsanız ilk iş olarak pil kontrolü yapın. Bu cihazların bataryası zamanla tükenir ve farkına dahi varamazsınız. Yeni bir pil takarak belki de problemi kolayca çözebilirsiniz.

İkinci olarak bağlantıları kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Eğer wireless yerine kablolu bir klavyeye sahipseniz kablo bağlantılarını tekrar gözden geçirmenizi öneririz. Kimi zaman USB girişiyle kablonun bağlantısı kopar ya da gevşer, ardından klavye çalışmamaya başlar. Ayrıca kablosuz klavyeniz için de bir USB alıcınız varsa onun da doğru şekilde bağlandığından emin olun.

Kimileri Bluetooth teknolojisi de kullanıyor ve bu gibi durumlarda klavyeyle bilgisayar arasında tekrar eşleşme yapmak gerekebilir. Her ne kadar üretici firmalar tek seferlik eşleştirme sözü verse de, sık sık yeniden yapmak gerekiyor. Dolayısıyla klavyeniz Bluetooth bağlantıya sahipse bir daha eşleştirmeyi deneyin.

Yine basit ama etkili bir yöntem de klavye temizliği olacaktır. Kullanırken çok fazla yiyecek atıştırıyorsanız ve klavye tuşları, bağlantılar yapış yapış olduysa bu da sorun yaratabilir. Su geçirmez klavyeleri su ile de silebilirsiniz fakat normal bir klavyeyse kuru bezden şaşmayın deriz.

Yeni bir klavye satın almadan önce yukarıdaki tüm yöntemleri denediğinize emin olun. Ayrıca unutmayın ki eğer sadece bir ya da birkaç tuş çalışmıyorsa yeni bir tuş alarak da sorunlu kısmı düzeltebilir, yeni klavye almaktan kurtulabilirsiniz. Herkese bol şans!

Not:Klavyenizde herhangi bir sorun varsa ve çözüm bulamadıysanız yorum yoluyla bize haber verin, yardımcı olalım!

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim