Ekonomi

KKM’de Kavcıoğlu’nun Çalımı: Eski Bakan Nebati Faiz Artışına Karşı mı Çıktı?

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile eski Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’yla ilişkisinin sıcak bir zeminde olmadığı çok konuşulmuştu. Seçimlerin ardından görev değişikliği yaşayan ikilinin o dönemde yaşadıkları ve faiz konusundaki son söylemleri kulislerde yayıldı.

2021 yılında göreve gelen Nureddin Nebati, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini bir “oh” çekerek Mehmet Şimşek’e devretmişti. Yaşadıklarına bakınca bu rahatlama garipsenmiyordu.

Aralık 2021’de bakanlık koltuğuna oturan Nebati, göreve geldiğinde 2021 yılı başlarında göreve gelen Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu da Merkez Bankası’nın başındaydı ve yeni bir program uygulanmaya başlayalı birkaç ay olmuştu.

Kavcıoğlu’nun “start” verdiği Ekonomi Programı özünde, düşük faiz ile ihracatı artırmak, cari açığı azaltarak enflasyonu düşürmeye dayanıyordu.

Sistem, böyle anlatınca çok güzel gözükmesine karşın, faizin düşmesiyle kurdaki yükselişin tetiklenmesi, ihracatı ucuzlatması yanında alım gücünde yarattığı düşüş, kurdaki yükselişe karşı durmak için yaratılan yöntemlerin maliyetli hale gelmesiyle gelir dağılımındaki bozulmanın artması ve enflasyonda yükselişle ‘evdeki hesap, çarşıya uymadı.’

Nebati, tam da bu ortamda göreve gelince, KKM kod adıyla kur korumalı mevduat ürünü fikri ortaya çıktı.

Bu da dövizdeki yükselişi durdurmak amacıyla TL’de kalana ya da döviz almayana ‘dövizdeki zararını karşılama’ hakkı tanıyordu. Talep olmayınca da fiyat yükselmiyordu ancak arz kısmı biraz karışmıştı.

Sözcü’de İsmail Saymaz da KKM’nin icadında Nebati’nin rolünü ele aldı. Ancak seçimler bitene dek aralarının iyi olmadığı söylemleri hep iddia halinde kalan ve çok da bir arada görünmeyen bu ikilinin arasında KKM özelinde geçenler dikkat çekti.

Seçimlerden sonra milletvekili olan Nebati ve BDDK’nın başına geçen Kavcıoğlu arasında yaşandığı iddia edilenler, KKM’de yaşananları özetlerken, aradaki çekişmelerin de ekonomiye verdiği zararı da gösteriyor.

KKM’nin Nebati ve ekibi tarafından bulunduğunu ancak üstü faiz limitinin kaldırılması, KKM’ye TL dönüşümün eklenmesi, özel bankaların KKM hedeflerinin düzenlemelerle ve sözlü şekilde zorlanması ve kredi faizlerinin politika faizinden ayrılmaması gibi düzenlemelerin Kavcıoğlu ekibinden çıktığı iddia edildi.

Diğer yandan Nureddin Nebati’nin faiz politikası konusunda son dönemdeki hamleleri olumlu bulmadığını söylediği de iddia edildi.

Şimşek ve Hafize Gaye Erkan’ın “rasyonel” politikalarıyla yükselen faizlerin,

Ekonomideki sorunları çözmeyeceğine inandığını söylediği iddia edilen Nebati’nin,

Bu söylemleri sosyal medyada da ilgi çekti.

Yüzde 30’lardan 85’lere fırlayan enflasyonun,

Eski bakan ve ekibinin baz etkisiyle düştüğü 40’larda kalacağı düşünülürken,

Kurda görülen yükselişin de yatay kalacağının öngörüldüğü anlaşıldı.

Sizce?

Kaynak: https://onedio.com/haber/kkm-de-kavcioglu-nun-calimi-eski-bakan-nebati-faiz-artisina-karsi-mi-cikti-1170787

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu