1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları
Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları

Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları

A+A-

Bu meyve suyu ayrıca mide rahatsızlıklarının ve diyabetin yanı sıra diş plağının neden olduğu diş eti hastalıklarının önlenmesinde de faydalıdır. Doğal olarak elde edilen bitkisel bileşikler olan bitkisel besinler bu meyvede bulunur ve çok çeşitli sağlık problemlerini önlediği bulunmuştur.

Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları

Kızılcık Suyu Nedir?

Kızılcık suyu Fundagiller ailesinin üyelerinden biri olan kızılcıktan yapılır. Kızılcık bitkisinin Latince adı Vaccinium macrocarpon'dur.

Kızılcık, brokoli, ıspanak veya elma gibi diğer sebzeler ve meyvelerle karşılaştırıldığında çok büyük miktarda antioksidan kapasitesine sahiptir. Bir bardak kızılcık toplam 8983 antioksidan kapasiteye sahiptir. Elmada sadece 1500mg antioksidan C vitamini vardır.

Kızılcık Suyu Nelerde Kullanılır?

Meyve özü veya kızılcık konsantresinden yapılan kızılcık suyu çeşitli soslar ve kokteyller yapmak için kullanılır. Bu kokteyller yapay tatlandırıcı veya fruktoz ile karıştırılmış yaklaşık %30 saf kızılcık suyudur. 1500 gram taze kızılcıktan yaklaşık bir litre meyve suyu elde edilebilir.

Meyve özü ayrıca ilaç, jel ve tonik yapmak için kullanılır. Kurutulmuş kızılcıklar da çok sağlıklıdır ve kahvaltılık gevrekler,  enerji barları, granola barlar veya kekler gibi unlu mamuller için tatlı bir katkı olarak kullanılabilir.

Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları

Kızılcık Suyunun Besin Değerleri

USDA Beslenme Verilerine göre, kızılcık suyu yüksek antioksidan ve vitaminlere sahiptir. Kızılcık suyu C vitamini ve salisilik asit bakımından zengindir ve mineraller bakımından kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor ve potasyum içerir. Aynı zamanda tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini ve E vitamini (alfa-tokoferol) gibi B vitaminleri içerir. Kızılcık suyundaki diğer besinler arasında sodyum, çinko, A vitamini, folat ve K vitamini (fillokinon) bulunur.

Bir bardak kızılcık suyu az kalori ve yüksek su içeriği (% 87) içerdiğinden, diyet yaparken tüketilebilir.

Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları

Kızılcık suyu çeşitli hastalıkların tedavisi için uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Kızılcıkların sağlığa faydaları aşağıdakileri içerir.

Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için kullanılabilir. 2016'da yapılan bir araştırma, kızılcık kapsülleri alarak idrardaki bakteri seviyeleri üzerindeki etkisini incelemiştir. Araştırma için huzurevinde yaşayan 147 kadına (65 yaş ve üstü) günlük iki adet yabanmersini kapsülü verildi. İki kızılcık kapsülü, 500 gram kızılcık suyunda bulunabilecek miktarlarda proantosiyanidin adı verilen organik bir bileşik içermiştir. İdrar yolu enfeksiyonu, bakım evi sakinleri arasında en sık tanı alan enfeksiyondur. Altı ay sonra, katılımcıların idrarında bakteri seviyelerinde belirgin bir düşüş oldu. Rutgers Üniversitesi'nden kızılcıklardaki bu proantosiyanidinlerin yapışmayı önleyici özelliklere sahip olduğunu ve bakterilerin mesanenin duvarlarındaki hücrelere bağlanmasını önlediğini göstermiştir. Bu bileşikler bakterilerin çoğalmasını önler ve idrara çıkma yoluyla vücuttan atmalarını sağlar.

Ayrıca, kızılcık suyunun etkinliğine bakıldığında, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun önlenmesi, yüksek oranda proantosiyanidin içeren yüksek konsantrasyonlu meyve suyunun çeşitliliğinin etkili olduğunu göstermiştir. Proantosiyanidin bakımından zengin kızılcık suyu verilen 5 ila 18 yaşları arasındaki kırk çocuk, bu çalışmaya göre bu hastalık riskinden yüzde 65 azalma gösterdi.

Yaşa Bağlı Oksidatif Hasar ile Mücadele Eder

Araştırma yayınlanan bir dergide kızılcık özü verilen bir denek hayvanının ömrünün artığını göstermiştir. Ayrıca ABD'li araştırmacılar ekibi, kızılcıkların, proantosiyanidinler ve C vitamini gibi antioksidanlar ve fitokimyasallar bakımından yüksek olduğu için oksidatif hasarla savaşmaya yardımcı olduğunu buldu.

Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları

Kalp Sağlığını İyileştirir

Kızılcık suyu kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek polifenoller bakımından zengindir. Mayıs 2016 sayısında yayınlanan araştırma, günde iki bardak kızılcık suyu içmenin kalp sağlığını artırmaya yardımcı olduğunu buldu. Araştırmada 56 gönüllüye, kahvaltı ve akşam yemeğinde 250 gram düşük kalorili kızılcık suyu verildi. Onların yemekleri de denetlendi. 8 hafta sonra, kızılcık suyuna sahip kişilerde düşük seviyelerde trigliserit, diyastolik kan basıncı, glikoz düzeyi ve insülin direnci vardı. Ayrıca, düşük kardiyovasküler hastalıklar için risklerini azaltmaya yardımcı olan daha düşük C-reaktif protein seviyelerine sahiptiler.

Oklahoma Eyalet Üniversitesi'nde 2011 tarihinde yapılan bir araştırma, 2 bardak düşük enerjili kızılcık suyunun serbest radikal temizleme aktivitesini önemli ölçüde azalttığını buldu. Ancak, kan basıncı, glukoz ve C-reaktif protein seviyelerinde herhangi bir değişiklik bulamadılar.

Sindirim Geliştirir

Kızılcık suyu fitokimyasallar bakımından zengindir ve dolayısıyla vücudunuzdaki sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, peptik ülser oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Peptik  ülserlere Helicobacter pylori veya H. pylori adı verilen bir bakteri türü neden olur. Bir Florida Üniversitesi araştırma raporu, kızılcık suyunun veya kızılcıkların, H. pylorinin midede kolonileşmesini önlediğini ve böylece bağırsak iltihabına karşı korunmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu mikroorganizma, mide ve duodenumun koruyucu katmanına saldırır.

Uluslararası Biyoteknoloji ve Biyokimya Dergisi'nde yayınlanan bir rapora göre, kızılcık, elma ve sarımsak gibi flavonoidler bakımından zengin yiyeceklerin, H. pylori bakterilerinin büyümesini engelleyerek, mide ülseri dahil olmak üzere mide rahatsızlıkları riskini azaltmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Kızılcık, çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini engellediği bulunan proantosiyanidinler içerir. Kanser Karşıtı Ajanlar'da yayınlanan bir araştırma, flavonoidler bakımından zengin diyetlerin kanser riskini ve kanser ölüm riskini azaltmada temel bir rol oynadığını göstermiştir. Kızılcık suyu, özellikle kolon ve prostat kanseri ile ilişkili olanlar olmak üzere, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen kanserojen bileşenler içerir. Çalışma, ön sonuçların faydalı etkilerinin daha güvenli ve etkili kanser önleyici terapötik ajanların icat edilmesine yol açabileceği sonucuna varmıştır.

Journal of Cellular Biochemistry dergisindeki bir başka araştırmaya göre, proantosiyanidinler, tümörlerin kan damarlarında gelişmesini engelleyebilir. Organik kızılcıklardaki kimyasallar da  meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını önleyebilir.

Enfeksiyonları Tedavi Eder

2010 yılındaki bir çalışmaya göre, kızılcık suyu çocuklarda yaygın bir kulak ve solunum yolu enfeksiyonu nedeni olan Haemophilus influenza suşlarının inhibe edilmesine yardımcı olabilir. Bu meyvenin suyu, bakterinin saç benzeri yapılarını engelleyerek cildin yüzeyine yapışmasını önler.

Kızılcık suyunun vücuttaki antimikrobiyal etkileri, yedi bakteri suşuna karşı savaşmaya yardımcı olmasını sağlar. Araştırmaya göre norovirusa karşı da etkilidir.

Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları

 Antitümör Etkileri

Kızılcık suyu tarafından sunulan anti-tümör etkileri, meyve içindeki polifenolik bileşiklerin varlığına bağlanmaktadır. Beslenme Dergisi'nde 2004 yılında yapılan bir çalışma kızılcık suyunun düzenli tüketimi akciğer, meme, kolon, prostat ve diğer kanserlerin gelişmesini ve yayılmasını önlediğini göstermektedir. Kızılcık suyu, şişliği azaltmaya, kan pıhtılarını önlemeye ve tümörleri yok etmeye yardımcı olan yüksek miktarda salisilik asit içerir.

Menopoz Sonrası Sağlığı Geliştirir

Kızılcık suyu, vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olarak menopoz sonrası kadınlarda kalp hastalığı riskini önler. Harvard Tıp Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre,  “Verilerimiz, menopoz sonrası kadınlar için yararlı diyet takviyeleri olarak kızılcık ürünlerinin geliştirilmesinde fikir sahibi olmak için hem vasküler fonksiyonları hem de kolesterol profillerini iyileştirmede kızılcık suyu tüketiminin yeni kardiyovasküler faydalarını göstermektedir” açıklamasında bulunmuşlardır.

Diş Çürümesini Önler

Kanada'da yapılan araştırmalar kızılcık suyunun diş boşlukları gibi ağız hastalıklarını önleyebileceğini ve tedavi edebileceğini öne sürdü. Kızılcıkta bulunan kimyasal bir bileşik olan proantosiyanidinler zararlı bakterilerin dişlere yapışmasını önler. Kanada Diş Hekimliği Birliği Dergisi'nde yayınlanan bir rapora göre, bu bileşenler asit üretimini engelliyor ve dişleri periodontal hastalıklardan koruyor, plak büyümesini engelliyor. Fakat Aynı zamanda, yükselen şeker içeriği ve piyasada bulunan bazı meyve sularının asitliği de dikkate alınmalıdır bu yüzden doğal kızılcık suyu her zaman en iyisidir.

Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları

Diğer Avantajlar

Kızılcık suyunun diğer faydalarına bakalım;

Kemikleri ve Diş Sağlığı:  Kızılcık suyu doğal bir kalsiyum kaynağı olmasına rağmen, birçok meyve suyu şirketi ekstra kalsiyum ekler. Doğal veya başka türlü, kalsiyum osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Soğuk Algınlığı:  Taze kızılcık suyu, enfeksiyonlarla mücadelede etkilidir. Boğaz ağrılarını ve soğuk algınlığını iyileştirir.

Kilo Kaybı: Kızılcık suyu, vücudumuzdaki yağ birikintileri üzerinde emülsifiye edici etkiye sahip organik asitler (asidik özelliklere sahip organik bileşikler) bakımından zengindir. Bu fazladan kilo vermek isteyen insanlar için önemlidir.

Pürüzleri Önler: Bir bireyde C vitamini eksikliği, ciltte pürüzlere neden olabilir. Köpüklü kızılcık suyu, vücudun dokuların sağlıklı işleyişinden sorumlu ana bileşen olan kollajeni yapması için de hayati önem taşıyan yüksek C vitamini seviyeleri sağlar.

Akciğer Enflamasyonu Tedavi Ediyor:  Bu meyve suyunun anti-enflamatuar etkilerinin influenza virüsünün akciğerlerde neden olduğu iltihaplanmaya karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kızılcıkta bulunan NDM adı verilen bir madde, grip virüsünün hücrelere yapışmasını önler, böylece grip enfeksiyonunun önlenmesine yardımcı olur.

Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları

Kızılcık Suyunun Yan Etkileri

Kızılcık ve kızılcık suyu, aşağıda sıralanan birkaç istisnai durum dışında herhangi bir yan etki yaratmaz.

Warfarin: Warfarin, kan inceltici olarak kullanılan bir antikoagülan ilaçtır ve vücutta meydana gelen kan pıhtılaşma şansını azaltır. Bu kan pıhtıları ayrıca kardiyovasküler bozukluklar veya bacaklarda, akciğerlerde ve vücudun diğer kısımlarında pıhtı gibi ciddi durumlara yol açabilir. Warfarin kuralları, ilacı alan kişilerin, yüksek kanama riski altında olduklarından, yaban mersini alımında dikkatli olmaları gerektiğini açıkça belirtir. Kızılcık suyunun fazla tüketilmesi, bu insanlar için warfarinin vücuttaki etkinliğini ve güvenliğini etkileyebileceği için önerilmez. Bu gibi durumlarda, ilacın doğru dozunu almak için kanınızı düzenli olarak test ettirmeniz her zaman önerilir.

Aspirin alerjisi: Kızılcık, aspirinde de bulunan önemli miktarlarda salisilik asit içerir. Kan inceltici alan ve aspirin verilen insanlar çok fazla kızılcık suyu tüketmekten kaçınmalıdır. Aspirine alerjiniz varsa, kızılcık alımı da kısıtlanmalıdır.

Böbrek taşları: Kızılcık özleri, önemli miktarda oksalat ve kalsiyum içerir. Bu, bazı insanlarda kalsiyum-oksalat taşları ve ürik asit taşları geliştirme şansını artırır. Böbrek taşı veya böbrek taşı öyküsü olan kişiler, yaban mersini takviyesi veya bol miktarda meyve suyu tüketmeden önce tıbbi bir uzmana danışmalıdır. Martha Kennedy Terris ve Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi'nden meslektaşları tarafından yapılan bir çalışmada, meyve suyunun idrardaki oksalat seviyesini yüzde 43'e kadar arttırabileceğinin kanıtı verildi.

Kızılcık Suyu Dozajı:  Şekersiz kızılcık suyunun biraz ekşi tadı vardır, ancak tıbbi amaçlar için, 250 gram suda seyreltilmiş 60 gram meyve suyu önerilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.