Kıyafetlerdeki Ter Lekelerini Çıkarmanın Yolları

NAVİGASYONSirkeKarbonat ve Oksijenli SuAspirinTuz Yaz aylarının en büyük sorunlarından olan terleme ve yarattığı lekeler, özenerek seçtiğimiz giysilerimizi mahvedebiliyor. Bu nedenle ter lekelerinin nasıl çıkarıldığı hakkında bilgi edinmek ve bir an önce giysilerimize müdahale etmek gerekebiliyor. Siz de ter lekelerini etkili şekilde çıkartabilmek için neler yapabileceğinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz. Lekeler kendini daha çok sararma şeklinde gösterse ve […]

22.07.2018 - 22:18
24.07.2018 - 0:09
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Yaz aylarının en büyük sorunlarından olan terleme ve yarattığı lekeler, özenerek seçtiğimiz giysilerimizi mahvedebiliyor. Bu nedenle ter lekelerinin nasıl çıkarıldığı hakkında bilgi edinmek ve bir an önce giysilerimize müdahale etmek gerekebiliyor. Siz de ter lekelerini etkili şekilde çıkartabilmek için neler yapabileceğinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

ter lekelerini çıkarmak

Ter Lekelerini Çıkarmak

Lekeler kendini daha çok sararma şeklinde gösterse ve açık renkli giysilerde daha belirgin olsa da her kumaşta kötü bir koku ve görüntü yaratan bu lekeleri çıkarmanın farklı yöntemleri vardır. Lekelerin rengi ve ne derece yoğun olduğu uygulanacak işlemlerde de değişikliğe yol açar.

Sirke

Ter lekesini çıkarmak için kullanılan sirke, bir yandan da kokunun giderilmesini sağlayacaktır. Hemen her mutfakta bulunan ve faydalarıyla bildiğimiz sirke, oldukça basit bir şekilde ter lekesini sökecektir. Lekelenen giysiyi bir kova ya da kap içine yerleştirdikten sonra üzerine bir su bardağı sirke döküp 15 dakika bekledikten sonra deterjan ve suyla çitileyerek yıkayın. Eğer giysinin rengi beyazsa güneş altında kurumasını sağlamanız gerektiğini unutmayın.

Karbonat ve Oksijenli Su

Güçlü bir dezenfektan olan karbonat, giysilerde kötü kokuları uzun süreli olarak engelleyecektir. Eğer karbonatı yine kendisi gibi güçlü bir ürün olan oksijenli suyla birlikte kullanırsak bu ev yapımı karışımla tere ait hem lekeler hem kokular kolayca yok olacaktır. Bunun için tek ihtiyacınız bir kabın içinde oksijenli suyla erittiğiniz karbonatı diş fırçası yardımıyla giysinin terden etkilenen kısmına uygulamak ve sonrasında giysiyi elde yıkamak olacaktır. Çıkması güç bir lekeyle karşı karşıyaysanız diş fırçasıyla karışımı ovarak uygulamayı ve yaklaşık 10 dakika bu şekilde beklettikten sonra yıkama yapmayı unutmayın.

Eğer ürünlerden herhangi birine sahip değilseniz aynı yöntemi yalnızca karbonat ya da yalnızca oksijenli suyla deneyerek de sonuç elde edebilirsiniz. Yalnızca etkin sonuçlar için bekleme süresini artırmanız gereklidir.

Aspirin

Ağrı kesici olarak bildiğimiz aspirinin faydaları, ter lekelerini çıkarmaya çalışırken bile karşımıza çıkıyor. Ayrıca ter lekesi çıkarmak için yöntemler içerisinde kumaşa en az zarar verenlerinden olması, aspirini daha da avantajlı kılıyor. Bir su bardağı suyun içinde bir adet aspirini eritin ve bu karışımı bir diş fırçası yardımıyla lekeye uygulayın. Lekeli kısmı ovarak lekeyi çıkardıktan sonra giysiyi 10 dakika bekletin ve çamaşır makinesinde her zamanki gibi yıkayarak lekelere veda edin.

Her evde mutlaka bulunan ve lekeleri yok etmede işe yaradığını bilmediğiniz bir başka madde de tuzdur. Bu madde, hem beyaz hem de renkli giysiler için oldukça uygundur. Bu madde renklere zarar vermez. Lekeleri çıkarmak için sadece aşağıdaki adımları izlemenizi öneriyoruz. Bu şekilde oldukça iyi sonuçlar elde edeceksiniz.

ter lekelerini çıkarmak

Ter Lekelerini Çıkarmak

Tuz

Eğer biraz fazla vaktiniz varsa her evde bulunan sofra tuzunu da ter lekelerini yok etmek için kullanmanız mümkündür. Bunun için lekeli kısmı tuzu daha iyi emmesi için her zaman kullandığınız leke çıkarıcı ürünle nemlendirin ve üzerine tuz dökün. Bir gece boyunca giysinizi bu şekilde beklettikten sonra durulayarak en doğal şekilde başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim