1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Kivinin Sağlığımıza 10 Faydası
Kivinin Sağlığımıza 10 Faydası

Kivinin Sağlığımıza 10 Faydası

A+A-

Kiviyi çok sevmiyorsanız, bu yazımızda kivinin faydalarını okuduktan sonra kendinizi market yolunda bulabilirsiniz. Mesela kivinin en besleyici C vitamini içeren yiyeceklerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Sadece bir bardak kivi günlük tavsiye edilen C vitamininin neredeyse yüzde 275'ini sağlıyor. Kivideki fantastik besinler, vitamin ve mineral dizilimi, sağlık etkilerinin etkileyici bir listesi ile lezzetli, besleyici yoğun bir meyve oluşmasını sağlıyor.

Kivinin Sağlığımıza 10 Faydası

Güçlü antioksidan içeren bu meyve, 20'nin üzerinde hayati besleyiciyi önemli miktarda barındırır. Kivinin kalorisi düşük, enerjisi yüksektir ve kilo vermeye çalışanlar için harika bir seçenektir. Kivi beslenmesi, lif ve K vitaminin önlenmesine yardımcı olan yüksek potasyum seviyeleri sayesinde kalp sağlığına katkı sağlar. Kivinin, üst solunum hastalıkları, sinir hastalıkları ve ilişkili semptomları azalttığı kanıtlanmıştır. Kivi, kemik sağlığının korunmasından, görme sağlığını iyileştirmeye kadar çeşitli faydalar sağlar. Kivi, potasyum, karbonhidrat, sodyum, kalsiyum, demir, A vitamini, C vitamini, D vitamini, B12 vitamini ve B6 vitaminlerinden oluşan hem cilt hem de saç için çok faydalı bir meyvedir. Kivinin saça ve cilde faydaları saymakla bitmiyor. Bunların yanı sıra diğer kivinin faydalarını da şöyle sıralayabiliriz:

Kivinin 10 Faydası

Antioksidan Kaynaklı C ve E Vitamini Kaynağı

Kivinin inkâr edilemez süper besleyici olmasının bir nedeni, serbest radikal hasarına karşı savaşan yüksek antioksidan içeren bir besin olmasıdır.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü Çevre Hekimliği Anabilim Dalı Kimyasal Toksikoloji Bölümü tarafından yapılan bir çalışmada kivi normal bir diyete eklenmiş ve günde sadece bir ila iki kivi tüketmek, iç oksidatif hasarda belirgin bir azalma olduğunu göstermiştir. Bunun önemli bir nedeni, kivinin C vitamini seviyelerinin gün ışığına çıkması ve çeşitli vücut dokularının ve sistemlerinin onarılmasına ve korunmasına yardımcı olan faydalar sağlamasıdır.

Ek olarak, kivi'nin E vitamini içeriği, yağsızdır ve kolesterolü düşürmede ve serbest radikallerle savaşmada güçlü bir bileşendir. Hem doğal antioksidanlar hem de C vitamini ve E vitamini seviyelerinin yanı sıra, kivi de immün sistemi uyarıcı aktiviteye sahip polifenoller bakımından zengindir.

Kivinin Sağlığımıza 10 Faydası

Yaşlanmayı Önler ve Cilt Sağlığını İyileştirir

Kolajen vücudumuzda en bol bulunan proteindir ve cildi, kasları, kemikleri ve tendonları koruyan yapı taşıdır.

Hücresel Fizyoloji Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre, kivideki polisakaritler vücuttaki kollajen sentezini iki katına çıkarabilir, bu aktivite yaşlandıkça azaldığından dolayı kiviyi orta yaş üzeri kişilerin mutlaka tüketmesi önerilir. Kivi ayrıca, cildi UV ışığından koruyarak cilt sağlığına son derece yararlı olan lutein adı verilen bir karotenoid ve antioksidana ev sahipliği yapar.

Solunum Sağlığını Geliştirir

Kivi ve C vitamini içeriği yüksek olan diğer meyveler, bazı solunum yolu hastalıklarının tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmıştır. İki çalışma, hem erişkinlerde hem de astım ve diğer solunum hastalıkları ve enfeksiyonlarında muzdarip çocuklarda diyetlerine kivi ilave edildikten sonra yararlı reaksiyonlar göstermiştir. Her iki çalışmada da meyvenin vücuttaki C vitamini konsantrasyonunu artırabildiği, bunun da hastalığın semptomlarını azalttığı, hışırtı, tıkanıklık ve boğaz ağrısının süresinin azaldığı sonucuna varılmıştır.

Kivinin Sağlığımıza 10 Faydası

Görme Sağlığını Korur ve Göz Hastalıklarını Önler

Kivideki lutein tedariki sadece cildi korumakla kalmaz, aynı zamanda yaşa bağlı makula dejenerasyonu dahil gözdeki birçok hastalığı önleyebilen güçlü bir fitokimyasaldır. Lutein, kısa dalga boylu UV ışınlarına zarar veren filtreyi filtreleyerek gözü koruyabilir.

Kivi, büyük bir meyvede 171 miligram luteine ​​sahiptir ve bu da diğer meyvelere kıyasla çok daha yüksek bir orandır. Lutein ile birlikte kivi, bir diğer karotenoid kaynağı olan A vitamini içerir; bu, aynı zamanda optimum göz sağlığı için de büyük ölçüde faydalıdır.

Sindirim Sağlığını Korur

Kivi, bağırsak ve sindirim bozukluklarının tedavisinde kullanılabilir. Bir dizi çalışma, kivinin irritabl barsak sendromu ve iltihabi barsak hastalığına bağlı komplikasyonları azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Çalışmaların bulguları, hastanın diyetlerine kivi eklenmesinin, anti-enflamatuar sonuçlar verebilecek antioksidanlar ve lif ile bağırsak fonksiyonunda genel iyileşmeler sağladığını göstermektedir.

Kivinin Sağlığımıza 10 Faydası

Kardiyovasküler Sistemi Geliştirir

Hiç şüphe yok ki kivi kalp sağlığı için harika besinlerden biridir. Günde bir kivi kan pıhtılaşması ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltabilir.

Kivi içerisindeki potasyum kan basıncının düşmesine, vücuttaki sodyuma karşı koymasına yardımcı olur ve bir damar genişleticidir, vücuttaki kan damarlarını gevşetir. Kivi arterlerde kalsiyum birikmesini önleyerek kalp krizi riskini azaltır.

Araştırmalar, düzenli olarak kivi tüketenlerin, tüketmeyenlere göre yüzde 15 oranında azalmış trigliserit düzeyine sahip olduğunu göstermiştir. Kivi ayrıca, kardiyovasküler sistemin düzgün çalışmasına yardımcı olan harika bir omega-3, magnezyum, E vitamini ve bakır kaynağıdır.

Kemik Sağlığını Korur

Vücudumuzun sağlığını koruması için önemli miktarda K vitamini alması gerekir. K vitamini kemik oluşumu için gereklidir, bu nedenle K vitamini eksikliğinin aşırı sıkıntılı bir haldir. Araştırmalar, K vitamini açısından yüksek diyetlerin kemik sağlığını iyileştirebileceğini ve kemikle ilgili yaralanma riskini ve osteoporoz gibi hastalıkları azaltabileceğini göstermektedir.

Kivinin Sağlığımıza 10 Faydası

Uyku Sorunlarını Azaltır

Bir diğer kivi yararı, serotonin içeriğidir. Serotonin, uykuya yardımcı olma yetenekleri nedeniyle uzun süredir bir üne sahiptir. Kivinin içerisindeki serotoninin uyku süresini ve uyku verimliliğini sırasıyla yüzde 13 ve yüzde 5 arttırdığı gösterilmiştir, bu nedenle uyuyamazsanız, kivi yardımcı olabilir.

Ayrıca serotoninin hafıza ve ruh halini arttırmaya yardımcı olabileceğini ve hatta depresyona yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar da vardır.

Kansere Karşı Koruma Sağlar

Aktinidia ailesindeki ağaçlar (kivi ağaçları), Çin'de uzun yıllardır şifalı bitkiler olarak kullanılmıştır; eklem ağrısı, mesane taşları, karaciğer ve yemek borusu kanserleri gibi rahatsızlıkları tedavi etmektedir. Kivi meyvesi ve köklerinin insan karaciğerinde, akciğerde ve kolon kanseri hücre büyümesinde inhibe edici etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Polisakkarit içeriği ve kivi beslemesinde bulunan antioksidanların bolluğu sayesinde, farelerde yapılan çalışmalar antitümör ve kanser hücrelerinin azaldığını göstermiştir.

Bu nedenle kivi doğada mevcut en iyi kanserle mücadele eden gıdalar arasında yer alıyor.

Kivinin Sağlığımıza 10 Faydası

Antifungal ve Anti bakteriyel Etkileri

Kivi incelenen çalışmalarda antifungal ve anti bakteriyel yetenekler göstermiştir. En bol antibiyotik içeriği, meyvelerde bulunan siyah tohumlarda bulunur.

Altın kivi meyvesi, antifungal özelliklerinin kaynağı olarak önerilen aktinitinin adı verilen bir proteini içerir. Kivi ilacı ekstraktları, bir dizi bakteri suşuna karşı anti bakteriyel aktivite göstermiştir. Bu yetenekler ayrıca meyvelerdeki çok sayıda antioksidan ile de bağlantılı olabilir.

Kivinin Tarihi ve İlginç Bilgiler

Kivi farklı çeşitlerde gelir, altın kivi ve yeşil kivi en popüler olanıdır. Meyve salatalarına, tatlılara ve diğer lezzetli yemekler ve atıştırmalıklara kolayca eklenir ayrıca kendi başlarına da harikadır. Meyvenin eti tatlı, kremsi ve lezzetlidir.

Kivinin uzun bir isim geçmişi vardır. Orijinal Çin ismi yang tao “çilek şeftali” anlamına gelir ve daha sonra Avrupalılar tarafından “Çin Bektaşiüzümü” adıyla değiştirilir. Kivi, Çin'den ilk ihraç edildiğinde hala Çin Bektaşiüzümü olarak anılır. 20. yüzyılın başında Yeni Zelanda'ya tanıtıldı ve daha sonra orada yetiştirildi. Meyve Yeni Zelanda'dan ihraç edilmeye başladığında, meyvelerin ihracat vergisi vardı. O zaman vergi mükellefiyetinden kaçınmak ve yeni bir pazara hitap etmek için kivi ismi değiştirildi. Aynı zamanda küçük, kahverengi renge sahip olan Yeni Zelanda'ya özgü kivi kuşunun adı seçilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.