Soğuk Havada Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

NAVİGASYONKış Aylarında Saç BakımıSaçları Sıcaktan KorumakSaç Dökülmesi için BeslenmeProtein İçerikli ŞampuanlarSaçların Soğuk Havadan Korunması Kış aylarında kafa derisinin kurulmasıyla ve saçların sahip olduğu nemi kaybetmesiyle birlikte artan saç dökülmesi sorunu hava koşulları düzelse dahi geri dönmesi güç bir sorun olabilir. Bu nedenle soğuk havalarda önemi ön plana çıkan bakım konusuna daha da dikkale yaklaşarak önceden önlem alınmalıdır. […]

27.09.2018 - 19:34
27.09.2018 - 19:37
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Kış aylarında kafa derisinin kurulmasıyla ve saçların sahip olduğu nemi kaybetmesiyle birlikte artansaç dökülmesisorunu hava koşulları düzelse dahi geri dönmesi güç bir sorun olabilir. Bu nedenle soğuk havalarda önemi ön plana çıkan bakım konusuna daha da dikkale yaklaşarak önceden önlem alınmalıdır. Siz de soğuk havalarda saçların dökülmesini önlemek için gerekli önerileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

kışın saç dökülmesi

Kış Aylarında Saç Bakımı

İnsanların saçlarının kuruluğa bağlı olarak dökülme, kepeklenme gibi sorunlarla daha yoğun bir şekilde karşı karşıya kaldığı kış aylarında farklı etmenler düşünülerek çok yönlü ve koruyucu bir bakım sağlanmalıdır.

Saçları Sıcaktan Korumak

Kadınların saçlarına sık uyguladığı düzleştirici ve maşa gibi elektrikli şekillendiriciler aslında saçların yıpranmasına neden olan yanlışlar arasında yer almakta ve saç uçlarında koparak dökülmelere yol açmaktadır.

Ek olarak saçları duşta sıcak suyla durulamak da kurumaya bağlı dökülmelere neden olmaktadır.

Bu etmenler düşünüldüğünde kış aylarında saç şekillendirme için ısıya başvurmaya ara vermek ve saçları fön makinesi olmadan kurumaya çalışmak mantıklı olmakta; durulamanın ılık suyla yapılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Saç Dökülmesi için Beslenme

Havaların soğumasıyla birlikte vücudun genel bağışıklık sistemi de düşüşe geçmekte ve vücudun her hücresinin iyi bir şekilde beslenmesi mümkün olamamaktadır. Bu nedenle mineral ve vitamin odaklı bir beslenme programı takip ederek saçların kreatin bazlı yapısı desteklenmelidir. Beslenmenin, hızlı saç uzatma yöntemleri arasında da yer alması bir diğer avantajdır.

kışın saç dökülmesi

Ünlülerin güzellik sırlarıbeslenme konusunda ilginç bir şekilde ilham kaynağınız olabilir. Pek çok ünlü isim sadece saçlarının dökülmesini önlemek için olmasa da güzellik ve bakımı beslenmeyle desteklemek için kendine ait diyetleri takip etmektedir.

Örnek vermek gerekirse:

  • Her gün en %80 oranında sebze tükettiğini belirten Gisele Bündchen, öğünlerinde yeşil yapraklı sebze tüketmeye özen gösterdiğini,
  • Evde kahvaltı yapmadan çıkmadığını söyleyen Karlie Kloss, en çok tükettiği meyvenin avokado olduğunu,
  • Saç bakımı için hem içecek hem maske olarak vazgeçilmezi yeşil çay olan Kendall Jenner bol su tüketmeye özen gösterdiğini,
  • Gigi Hadid ise gün içinde iki adet organik yumurta tükettiğini

belirtmektedir.

Farklı örnekleri keşfetmek için5 Yöntemle Saç Dökülmesini Önlemek yazımızı okuyabilirsiniz.

Protein İçerikli Şampuanlar

Arginine isimli bir protein, saçların büyümesini ve yeni kıl foliküllerinin oluşumunu sağlamakta olup yeni üretilen pek çok saç ürünü bu proteini temel malzeme olarak kullanmaktadır.

Proteinli şampuan kullanmaksoğuk havalarda saç bakımıiçin yeterli olmasa da hangi ürünü tercih etmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayanlar için iyi bir seçenek olduğu kesindir.

kışın saç dökülmesi

Saçların Soğuk Havadan Korunması

Bere ve şapka kullanmak kış aylarında bir aksesuar olarak vazgeçilmezlerimizden olsa da bere takmanın fark etmediğimiz bir faydası da saçları dış etmenler korumasıdır.

Saçların dökülmesini önlemekiçin bere kullananların, tercih ettiği ürünün kafasını çok fazla sıkmamasına ve sentetik iplik içermemesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Bereyi takarken saç uçlarını açıkta bırakanlar için saç serumları kullanarak bir bütün halinde saçları korumak akıllıca olabilir.Saç bakım serumlarıhakkında daha detaylı bilgilere eczanelerden ulaşılabilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

lara 8 ay önce

Saçlarım soğuklarda çok kuru oluyor ve sertleşiyor bu yüzden bakım yapıyorum günlük ama tam etkili olmuyordu illaki kuruluk oluyor bu da yıpranma yapıyor o yüzden kalıcı bakım için doğal keratin kullanmaya başladım saçlarımda ne kuruluk sertlik nede yıpranma kalmadı patentli olanı tercih ediyorum doğal olduğuna güvenmek için ve çok memnunum.

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim