1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? İŞKUR'dan 4 Bin 380 TL Maaş Alınabilir
Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? İŞKUR'dan 4 Bin 380 TL Maaş Alınabilir

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? İŞKUR'dan 4 Bin 380 TL Maaş Alınabilir

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu akşam saatlerinde coronavirüs tedbirleri kapsamında yaptığı açıklamada kısa çalışma ödeneğinin devreye gireceğini duyurdu. Peki Kısa çalışma ödeneği nedir? Kısa çalışma ödeneği nasıl alınır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yapılan Corona virüs zirvesi sonrasında kameraların karşısına geçti. Ekonomik tedbir paketlerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin devreye gireceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından milyonlarca kişi kısa çalışma ödeneği nedir, kimler kısa çalışma ödeneği alabilir, İŞKUR’a başvuru yapmak için neler gerekiyor gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

İŞKUR tarafından düzenlenen kısa çalışma ödeneği, bir anlamda işsizlik maaşı şeklinde yorumlanabilir. Zorlayıcı nedenlerim var olması işletmelerin küçülmek zorunda kalmaları durumunda işçilerin iş sözleşmelerinin feshi etmek yerine çalışma sürelerini azaltmak ve üretimi kısmak yoluna giden işyerlerine işçilere ödenmesi için verilen ödenektir.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar Süre ile Ödenir?

İşyerlerinin faaliyetlerini azaltılmasında normal haftalık çalışma süresinin üçte biri oranında azaltmaları şartı bulunuyor. İş yerleri kısa çalışmaya geçtikten sonra İŞKUR'a talepte bulunarak kısa çalışma ödeneği alabiliyorlar. Birçok işyeri 2018 yılındaki ekonomik dalgalanma sırasında kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada Corona virüs salgını nedeniyle de kısa çalışma ödeneğinin devreye gireceğini söyledi. Ödenek normal şartlarda 3 ay süreyle veriliyor.

Kısa Çalışma Ücreti Başvurusu Nereye Yapılır?

İşyerleri faaliyetlerini tamamen durdurduktan sonra İŞKUR'un hazırladığı formu dolduruyor ve talepte bulunuyor. Talebin kabul edilmesi durumunda iş yerleri kısa süre içerisinde çalışma ödeneği almaya başlıyor. Söz konusu dönemde işsizlik sigortası fonundan işçilerin maaşı ödenirken işveren hiçbir şekilde para ödemiyor ve bu süre 3 ay müddetle sınırlı tutuluyor. Kısa çalışma ödeneği almak için birtakım şartlar bulunuyor ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan bu şartların kolaylaştıracağını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.