Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kış Depresyonu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Eklenme:
 Kış Depresyonu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Depresyon artık çağımızın çok bilinen bir sağlık sorunu. Depresyonun da bazı çeşitleri var ve bunlardan en çok görülenlerinden biri kış depresyonu. Kış ayları başlarken artık yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayan bu durum soğuk havalar nedeniyle düşük enerji ve yorgun hissetme gibi semptomlarla kendini gösteriyor. Kendinizde gördüğünüz bu durumları soğuk havaya bağlayabilirsiniz fakat aslında altında depresyon yatıyor olabilir. Bu nedenle de uzmanlar kış depresyonuna karşı uyarıyor.

Bazı kaynaklarda mevsimsel affektif bozukluk olarak tanımlanan kış depresyonu birçok kişinin üzerinde durmadığı bir durum. Aslında ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunu olan süs depresyonu nedir? İşte bu yazımızda sizlere kış depresyonu belirtileri ve kış depresyonundan kurtulma yolları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz…

Kış Depresyonu Nedir?

Kış aylarında insanlar yaz aylarına oranla genellikle kendi modlarını daha düşük görür. Elbette her mod düşüklüğü için depresyon demek doğru değildir. Bazen bu enerji kaybı soğuk havalardan ya da havaların basıklığından gelen bir enerji kaybı olabilir. Fakat bu düşük mod çok uzun süre devam ediyor ya da çok karamsar bir ruh hali içinde olduğunuzu hissediyorsanız depresyon yaşıyor olabilirsiniz. Depresyon hafife alınmaması gereken bir psikolojik sorundur. Aşağıda bahsedeceğimiz belirtileri kendinizde görmeniz durumunda mutlaka bir uzman yardımı almanızda yarar var.

Kış Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

Başta da belirttiğimiz gibi her karamsar ruh halini depresyona bağlamak doğru değildir. Ama kış depresyonu da hafife alınmaması gereken bir durumdur. Şimdi sizlere sayacağımız kış depresyonu belirtileri arasından bir tanesini bile kendinize görüyorsanız mutlaka bir uzmana başvurun. İşte kış depresyonu belirtileri;

 • Gün içerisinde en basit işlerde bile odaklanma sorunu
 • Karbonhidrat oranı yüksek besinlerin tüketilmesini aşırı isteklilik
 • Geceleri Uyku kalitesinin düşmesi
 • Sabahları yorgun uyanma
 • Unutkanlık
 • Günlük işlerin Artık eskisi kadar keyif vermemesi.

Yukarıda saydığımız bu kış depresyonu belirtileri ne normal depresyonla karıştırmamaktır yarar var. Depresyon ihtimali yüksek bireylerde kış depresyonu görülme olasılığı daha yüksektir. Yukarıda saydığımız bu belirtilerin 15 günden fazla görülmesi durumunda bir uzman yardımı almayı ihmal etmeyin.

Kış Depresyonu Nedenleri

Genellikle yaz aylarında yüksek enerji alışırız ve bu nedenle kış ayları geldiğinde günlük hayatın yoğunluğuna odaklanmakta sorun yaşayabiliriz. Aynı zamanda yaz aylarında güneş enerjisi ile aldığımız d vitaminini de kışın kapalı havalarda almamız mümkün değil. D vitamininin vücuttaki en önemli işlevlerinden biri serotonin yani mutluluk hormonu yükseltme sinir. Depresyonun en önemli nedenlerinden biri de serotonin hormonu eksikliğidir. Yani kış aylarında vücut serotonin hormonunu daha az sergilediği için depresyonun görülme olasılığı daha fazladır. Başta da belirttiğimiz gibi kış depresyonu ve kronik depresyonu birbiri ile karıştırmamak gerekir.

Kış Depresyonundan Kurtulma Yolları

Kış depresyonu belirtileri ve kış depresyonu nedenlerini saydıktan sonra şimdi de kış depresyonundan kurtulma yolları neler ona bakalım. Öncelikle size bir kış depresyonu tanısı konması için bir uzmanla görüşmeniz gerekir. Eğer böyle bir tanı konulduysa fototerapi adı verilen ışık tedavisi ile bu sorunu aşmak mümkündür. Aynı zamanda kendi kendinize modunuzu yükseltmek istiyorsanız size keyif veren ufak tefek şeyler yapabilirsiniz. Seratonin hormonu karbonhidratların içerisinde bulunur fakat siz yine de tüketirken dikkat edin çünkü fazla kiloya neden olabilir. Kış depresyonu ile mücadelede en büyük yardımcınız sağlıklı beslenme ve düzenli spor olacaktır. Çünkü düzenli spor yapmak da beyindeki serotonin hormonunu arttırır. Depresyonun tedavisinde ve depresyon riskinin en aza indirilmesinin de düzenli uyku alışkanlığı da çok önemlidir. Daha kaliteli ve derin bir uyku için özellikle bu konuda sizlere yardımcı olacak bitki çaylarını ve yağları tercih edebilirsiniz. Son olarak da kış depresyonu etkisini azaltmak için dolabınızda bulunan siyah renkli kıyafetleri azaltmanızı öneririz.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Hayat Eve Sığar uygulaması nedir? Nasıl kullanılacak?
8 04 2020 - 10:45