1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kimyasal Gebelik Nedir ve Neden Olur?
Kimyasal Gebelik Nedir ve Neden Olur?

Kimyasal Gebelik Nedir ve Neden Olur?

A+A-

Kimyasal gebelik nedir sorusuna implantasyon (yerleşme) kanamasından kısa bir süre sonra ortaya çıkan erken bir gebelik kaybıdır demek mümkündür. Kimyasal gebelik tüm düşük oranların yüzde 50 ile 75'ini oluşturmaktadır. İmplantasyon kanamaları kadınların gebelik dönemlerinde oluşsa da, bazen öncesinde de görülebilmektedir. Normal adet kanamalarından farklı olarak daha yoğun bir şekilde oluşan bu kanamalara yerleşme kanaması da denilir.

İnsan koryonik gonadotropini (hCG) hormonu embriyonun implantasyondan sonra yarattığı hamilelik hormonudur ve bu aşamada gebelik testi yapıldığında sonuç pozitif çıkacaktır. Ancak testin pozitif çıkmasının ardından 1 ya da 2 haftalık süreçte yaşanan düşük kimyasal gebelik olarak adlandırılır. Kimyasal gebelik nedenleri bu durumu yaşayan kişiler tarafından ve hamile olduğunu öğrenen anne adayları tarafından merak edilmektedir. Yine de bu durumun neden olduğunu bilmeden belirtileri ile alakalı fikir sahibi olmak gerekir.

Kimyasal Gebelik Nedir ve Neden Olur?

Kimyasal Gebelik Belirtileri

Bazı kadınlarda kimyasal gebelik herhangi bir belirti göstermeyebilir. Çoğu zaman kişi hamile olduğunu fark etmeden düşük yaşayabilmektedir. Ancak genellikle pozitif gebelik testi sonucundan sonra ortaya çıkan kramplar ve vajinal kanamalar belirti olarak kabul edilmektedir.

Pozitif gebelik testi sonrasında yaşanan kanamaların her zaman kimyasal hamilelik anlamına gelmediğini bilmek önemlidir. Embriyonun rahme yapıştığı zaman oluşan  kanamalar oldukça yaygındır. Bu süreç, rahim astarı boyunca küçük kan damarlarını yırtılabilir veya hasar verebilir, böylelikle kanama meydana gelir. Lekelenme sıklıkla pembemsi veya kahverengimsi bir akıntı olarak görülür.

Kimyasal gebelik genellikle bulantı ve yorgunluk gibi hamilelikle ilgili belirtilere neden olacak kadar uzun sürmez.

Gebelik sırasında herhangi bir zamanda düşük olması muhtemeldir. Fakat 20. haftadan önce bu durum daha yaygındır. Öte yandan kimyasal gebelik, implantasyondan hemen sonra oluşur. Çoğu zaman tek semptom adet gibi kramp ve kanama olduğundan, bazı kadınlar menstruasyon döngüsüne girdiklerini varsaymaktadır.

Kimyasal Gebelik Nedenleri

Kimyasal gebelik neden olur sorusunun cevabı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak çoğu durumda, sperm veya yumurtanın neden olduğu embriyo problemlerinden kaynaklanmaktadır. Diğer nedenler arasında ise şunlar olabilir:

  • Anormal hormon seviyeleri
  • Uterus anomalileri
  • Rahim dışında implantasyon

[su_note note_color="#e31f3f" text_color="#ffffff" radius="9"]35 yaşın üzerinde olmak, bazı tıbbi problemler gibi kimyasal gebelik riskini artırır. Bunlar kan pıhtılaşması ve tiroit bozukluklarını içerir.[/su_note]

Kimyasal Gebelik Nedir ve Neden Olur?

Kimyasal Gebelik Tedavisi

Kimyasal gebelik, kişinin bir daha hamile kalmayacağı anlamına gelmemektedir. Kimyasal gebelik tedavisine dair herhangi bir yöntem bulunmamasına rağmen, gebe kalmaya yardımcı olan bazı seçenekler mevcuttur.

Birden fazla kez kimyasal gebelik sorunu yaşamış olan hastaların, altta yatan nedenleri teşhis etmek için bir uzmana görünmesinde fayda vardır. Eğer kimyasal gebeliğe neden olan durum bulunursa, tedavi edilebilir ve kimyasal hamilelik riski azaltılır.

Kimyasal Gebelik: Sıkça Sorulan Sorular

Kimyasal Gebelik Nedir ve Neden Olur?

Kimyasal Gebelik Normal Midir?

Kimyasal gebelik, ilk defa hamile kalan kişilerin yüzde 50 ile 60’ında gerçekleşmektedir. Ancak çoğu kez fark kişi hamile olduğunu fark etmeden gerçekleşir.

Kimyasal Gebelikten Sonra Ne Zaman Hamile Kalabilirim?

Kimyasal gebelik yaşamış olan kişilerin çoğu sonrasında ne zaman hamile kalabileceklerini merak etmektedir. Aslında tıbbi açıdan kimyasal gebelik sonrasında hamile kalmak için herhangi bir süre beklemeye gerek yoktur. Eğer bir çiftler isterse hemen tekrar çocuk sahibi olmayı deneyebilir. Kadınların doğurganlığının kimyasal hamilelikten etkilenmediğini bilmesi de önemlidir.

İVF (İn Vitro Fertilizasyon) Kimyasal Gebeliğe Neden Olur Mu?

Halk arasında tüp bebek olarak bilinen in vitro fertilizasyondan (İVF) sonra kimyasal gebelik olması mümkündür. İşlem için bir yumurtanın sperm tarafından vücut dışında döllenmesi sağlanmaktadır. Döllenmeden sonra embriyo uterusa transfer edilir. IVF, aşağıdaki nedenlerle gebe kalmayı başaramazsanız bir seçenektir:

  • Hasarlı fallop tüpleri
  • Yumurtlama problemleri
  • Endometriozis
  • Rahim fibroidleri

Tüp bebek yöntemini deneyen çiftler işlem sonrası 9-14 gün içinde kontrol için gebelik testi yaptırmaktadır. İmplantasyon gerçekleştiyse kan testi sonuçları pozitif olacaktır. Fakat ne yazık ki, embriyo ile alakalı anormallikler kısa bir süre sonra kimyasal hamileliğe neden olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.