Kilo Vermek İçin Mutlaka İnsülin Direncini Kırmak Gerekiyor

İnsülin direnci günümüzde en çok rastlanan hastalıkların başında geliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Çabuk, İnsülin direnci hakkında yaptığı bilgilendirmede, kilo vermek isteyenlerin mutlaka insülin direncini kırması gerektiğini söyledi.

01.07.2019 - 12:42
01.07.2019 - 12:42
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Özel Hatem Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Çabuk, çağın en çok rastlanan hastalıklarının başında insülin direnci geldiğini belirterek, gün içinde alınan şekerin enerjiye dönüştürülebilmesi için vücutta insülin hormonuna ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

İnsüline Karşı Duyarsızlık Gelişiyor

Dr. Çabuk, insan vücudunda İnsülin direncinin yağ, karaciğer ve kas dokusu gibi bölgelerde insüline karşı duyarsızlık oluşması sonucu ortaya çıktığını belirterek, insülin direncinin neden oluştuğunu kavrayabilmek için önce insülinin ne demek olduğunu bilmek gerektiğini vurguladı. Pankreastan salgılanan kan şekeri dengesini insülinin sağladığını belirten Çabuk, yemek yedikten sonra pankreasın devreye girdiğini ve insülin salgıladığını, bu sayede de kan şekerinin düştüğünü ifade etti. Vücudun kan şekerini dengelemek için normalden çok daha fazla insüline ihtiyaç duyulması halinde insülin direncinin ortaya çıktığını belirten çabuk, kan şekeri dengesini sağlayabilmek için bunun gerekli olduğunu vurguladı.

İnsülin Direnci Kimlerde Olur

İnsülin direncinin genellikle yatkınlığı bulunan ya da ailesinde diyabet hastalığı olan kişilerde görüldüğünü belirten çabuk, bazı ilaçları kullanan ve kilolu olan kişilerin de risk grubunda olduğunu söyledi. Aynı zamanda insülin fazlalığı nedeniyle kolesterol, Hipertansiyon, karaciğer yağlanması, beyin damar hastalıkları, kalp damar hastalıkları, obezite ve diyabetin ortaya çıkabileceğini dile getirdi.

İnsülin Direnci Nasıl Tedavi Edilir?

Uzman Dr. Çabuk, insülin direncinin tedavisi hakkında da bilgiler verdi. İnsülin direncinin en önemli tedavisinin diyet olduğunu belirten çabuk, yağ protein ve karbonhidrat oranları ayarlanmış bir diyet sayesinde İnsülin direncinin ortadan kaldırılabileceğini ifade etti. Aynı zamanda İnsülin direncinin düşürülmesi için egzersiz yapmak gerektiğini belirten çabuk, medikal tedavilerinde bu direncin düşürülmesinde 3 basamak olduğunu dile getirdi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim