Sağlık

Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Kil Maskesinin Cilde Faydaları

Kil, antik dönemlerden beri yalnızca dekoratif ürünler ortaya koymada ya da mimaride değil, güzellik ve bakım için de kadınların sık sık başvurduğu doğal güzellik ürünlerinin başında gelmektedir. Sayısız faydası ve güzelleştirme üzerindeki etkileri nedeniyle adeta toprağın bir armağanı olarak görülen kil, kozmetik dünyasının da en sevilenleri arasındadır. Maske yapımı için ideal bir yapıda olan kilin en sık kullanımı da yine bu şekilde olmaktadır. Kil maskesinin uygulanışını ve faydalarını ise bizimle öğrenebilirsiniz.

Akne ve sivilce gibi sorunları olan yağlı cilt tipleri için ideal bir yapısı olan kil maskesi, cilt üzerindeki fazla yağı uzaklaştırır ve gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Cildin üst tabakasında bulunan ölü deri katmanını temizleyen kil maskesi sayesinde ciltte uzun süreli bir ferahlık hissedilir. Bu his, görünüme de yansır ve ciltteki fazla parlama, yağlanmaya bağlı cilt kusurları son bulur. Yağlı ciltler için cilt bakım önerileri arasında yer alan kil maskesinin düzenli kullanımı cildin yağ gibi nem dengesini korumasına da yardımcı olur.

Cilt üzerinde gerginlik sağlayarak sarkma ve kırışıklık sorunlarına da çözüm olabilen kil maskesini yüz bölgesinde olduğu gibi saç diplerine ve boyun bölgesine de uygulamak mümkündür.  Göz etrafına uygulandığı takdirde alerjik etki yaratmaması için temkinli olmayı gerektiren bu maske sonrasında eğer cildiniz kuruysa nemlendirici kullanmak faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu