Kıl Dönmesi Sorununu Önlemek için Tavsiyeler

NAVİGASYONKıl Dönmesi Sorunu Nedir?Kıl Dönmesi için PeelingKıl Dönmesi için Doğru EpilasyonKıl Dönmesi için Doğru UygulamaKıl Dönmesi için Doğru Kıyafet SeçimiKıl Dönmesi için Sıcak SuKıl Dönmesi için Antiseptik Kullanımı Tüylerden kurtulmaya çalışırken yaşanan yaygın sorunlardan biri olan kıl dönmesi için hangi epilasyon türünün uygulandığına bağlı olarak farklı önleyici ipuçları mevcuttur. Siz de kıl dönmesine çözüm olacak bu önerileri […]

24.09.2018 - 23:07
24.09.2018 - 23:07
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Tüylerden kurtulmaya çalışırken yaşanan yaygın sorunlardan biri olankıl dönmesiiçin hangi epilasyon türünün uygulandığına bağlı olarak farklı önleyici ipuçları mevcuttur. Siz de kıl dönmesine çözüm olacak bu önerileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

kıl dönmesi için çözüm

Kıl Dönmesi Sorunu Nedir?

Kadınlar gibi erkekler dekıl dönmesi sorunuile karşı karşıya kalmakta, kıllar derinin alt katmanında büyürken eğer deri sebum ve ölü hücreler nedeniyle tıkanırsa kıl çıkacağı boşluk bulamamaktadır. Bu durumda kıl deri içinde dönerek sivilce benzeri ve can yakan şişkinlikler meydana getirir. Yanlış epilasyon, yağlı cilt tipi pek çok faktöre bağlı gelişebilen bu durumdan kurulmak için farklı yöntemler mevcuttur.

Tedavi edilmezse enfeksiyon gibi sorunların yanı sıra ciddi estetik ve konfor sorunu yaratabilen bu sorun için tavsiyelerimize göz atmanız faydalı olacaktır.

Kıl Dönmesi için Peeling

Cilt tipi yağlıysa ya da tüyleri kıvırcık biriyseniz cildinizkıl dönmesiiçin daha meyilli demektir. Bu nedenle cildin tıkanmaması ve cildin gözeneklerinin hava alması için düzenli peeling uygulaması büyük faydalar sağlayacaktır.

Cildi yumuşatan ve kıl dönmesi nedenleri arasında yer alan kirleri ortadan kaldıran peeling uygulaması için şu önerileri takip edebilirsiniz:

  • Tüylerinizi almadan önce peeling uygulamak daha iyi etkiler sunmaktadır.
  • Peeling uygulaması haftada iki ya da üç defa tekrarlandığında daha etkili sonuçlar verir.
  • Peeling için bal ve şeker gibi doğal ürünler tercih edilebilir.
  • Uygulama sonrasında cildin doğru ürünlerle nemlendirilerek tahriş olması engellenmelidir.

kıl dönmesi için çözüm

Kıl Dönmesi için Doğru Epilasyon

Epilasyon için herkesin farklı bir yöntemi olsa da her cilt için doğru epilasyon türü farklıdır ve bu konudaki bir seçimde cilt tipi göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi halde kıl dönmesi, epilasyonun bir yan etkisi halini alacaktır.

Jilet, tüyleri kökünden almadığı için sanılanın aksine dönmeye yol açmaz, çünkü tüylerin doğrusal şekilde uzamasına izin veren bir yöntemdir.

Ağda gibi kıl foliküllerine zarar veren ve kılları kökünden aldığı için yüzeye çıkmasını güçleştiren yöntemlerdekıl dönmesi problemidaha yaygın şekilde görülmektedir.

Cildinizin kuru ve hassas bir yapısı varsa tahrişi artırmamak adına jiletten kaçınmalı ancak tüyleriniz düzgün bir şekilde çıkmıyorsa ağda yapmaktan vazgeçmelisiniz.

Doğal tüy dökücü ürünlersayesinde sağlıklı bir epilasyon yapmanız mümkündür.

Kıl Dönmesi için Doğru Uygulama

Kısa süreli ve acısız bir uygulama olduğu için sıklıkla tercih edilen jilet uygulamasını tercih edenlerdenseniz, jileti doğru teknikle kullandığınızdan emin olmakta fayda vardır. Bunun için;

  • Tüylerden kurtulmadan önce cildi su ve duş jeli ile yıkayarak yumuşatın.
  • Tüyleri alma aşamasında cildin nemini koruması için krem kullanın.
  • Jileti mutlaka tüylerin çıktığı yöne doğru uygulayın.

Kıl Dönmesi için Doğru Kıyafet Seçimi

kıl dönmesi için çözüm

Oldukça ilginç bir öneri gibi görünse de tüyleri aldıktan sonra vücudu saran dar kıyafetler giymek tüylerin uzamasını engelleyebilir. Bu nedenle epilasyon sonrasındakıl dönmesini önlemekiçin derinin hava almasına olanak veren salaş ve pamuklu giysiler tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Kıl Dönmesi için Sıcak Su

Epilasyon yöntemi olarak neyi tercih ederseniz edin, öncesinde sıcak su kompresi yapmak tüylerin alınmasını kolaylaştırarak ve derinin yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Suyun ılık olması dahi yeterli olmakla birlikte derinin yumuşamasıyla işlemin çok daha kolay bir hal alacağı görülecektir. Bu uygulama için;

  • Biraz suyu ısıtın ve epilasyon öncesinde cilde bir sıcak su torbası yardımıyla uygulama yapın.
  • Tüylerin uzaması sürecinde iki günde bir uygulama yapın.

Kıl Dönmesi için Antiseptik Kullanımı

Kıl dönmesine bağlı enfeksiyon gelişmesini önlemek adınaepilasyon sonrası kremuygulamak ya da losyon ve yağlarla cilde pürüzsüzlük kazandırmak faydalı olabilir. Bu şekilde açık gözeneklerden istenmeyen mikroorganizmaları uzak tutabiliriz.

Tüyleri aldıktan sonra cildi iyice kurulayın ve antiseptik etki yaratacak bir losyonla temizleyin. Losyona sahip olmak için ekstra harcama yapmak yerine sarımsak, aloe vera gibi doğal ürünlerden yardım alabileceğinizi unutmayın.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim