1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kıkırdak Yaralanmalarının Belirtileri Nelerdir?
Kıkırdak Yaralanmalarının Belirtileri Nelerdir?

Kıkırdak Yaralanmalarının Belirtileri Nelerdir?

A+A-

Kıkırdak yaralanmalarının en önemli belirtisi eklemin ilgili bölgesine oluşan ağrılardır. Eklem sıvısının artışına bağlı olarak eklemde şişlik olması muhtemeldir. Bu şişlik harekete bağlı aktivite veya sporla artarak devam ederken, dinlenmekle beraber azalır. Eklemde sıkışma, kilitlenme, takılma, kilitlenme gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Herhangi bir kopma durumunda ise eklem faresi olarak tanımlanan eklem içinde gezen parçayı hastalar hissedebilir.

Kıkırdak Yaralanmalarının Belirtileri Nelerdir?

Çapraz Bağ Yaralanmaları Ve Menüsküse Sebep Olabilir

Kıkırdak yaralanmaları en çok ekleme gelen darbelerin ardından meydana gelir. En sık diz ekleminde görülen kıkırdak yaralanmaları, çapraz bağ yaralanmalarına ve menüsküs ve sebep olabilir.

Kıkırdak hasarlarının başka bir meydana geliş şekli eklem kıkırdağının altında yer alan kemiğin beslenme bozukluğuna bağlı olarak meydana gelen ve besinsiz kalan bölgenin kemikten ayrılarak serbest hale geldiği Başka bir oluş şekli; eklem kıkırdağının altındaki kemiğin beslenme bozukluğuna bağlı ortaya çıkan ve bu beslenmeyen bölgenin sağlam kemikten ayrılarak serbest hale geldiği ‘osteokondritis dissekans’ olarak adlandırılan hastalığın bir sonucu olarak ortaya çıkan kıkırdak hasarlarıdır.

Kıkırdak Yaralanmalarında Tanı Nasıl Konulur?

Başvurduğunuz doktor öncelikli olarak röntgen çekilir. Röntgen sonucuna göre eklemi oluşturan kemik hakkında bilgi sahibi olunur. Yukarıda bahsettiğimiz osteokondritis dissekans var ise tanı konabilir. Daha sonrasında ise doktorunuz gerek gördüğü halde ilgili eklemin manyetik rezonans görüntülemesi yapılabilir. MRG ile büyük ve tam kat kıkırdak hasarlarının tanısı kolayca doğrulanabilir. Diğer belirtiler kuvvetle kıkırdak yaralanması düşündürüyorsa doktorunuz hem tanı hem de tedavi amaçlı olarak artroskopi önerebilir. Kıkırdak sakatlanmalarına ne kadar erken tanı konulursa hastanın iyileşmesi bir o kadar da çabuk olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.