Ekonomi

Kıdem tazminatında hesap değişiyor: Çifte zam yolda! 

İşçinin işverene karşı korumasını sağlayan kıdem tazminatı özellikle aynı iş yerinde en az 1 yıl çalışan kişiler için sağlanan haklardan bir tanesi. İşverenin çalışanları işten çıkarması halinde kıdem tazminatını da ödemesi gerektiği gibi alt ve üst limitlere bağlı olarak çalışanların ne kadarlık bir kıdem tazminatı alacağı belli oluyor. Ancak bu hesaplamalarda yapılacak yeni değişiklikler ile birlikte adeta çalışanlar kıdem tazminatında çifte zam alacak.

Asgari ücretle kıdem tazminatı da artacak

2021 yılında asgari ücret belirlenen artış üzerinden ödenmeye başlanacak. Ocak 2021 tarihinde yüzde 21.56 oranında artış yapılan asgari ücret brüt olarak 3577 TL olarak açıklanmıştı. Bu oran aynı zamanda kıdem tazminatının alt limiti anlamına geliyor. 2021 yılının sona ermesi ile birlikte en az yüzde 20 oranında bir zam daha yapılacak asgari ücrette brüt asgari ücret tutarı artmış olacak. Yaklaşık 4 bin 500 TL seviyelerinde olması beklenen brüt asgari ücret ile birlikte 8 milyon çalışanın kıdem tazminatındaki minimum alacağı da artmış olacak. Böylece hem asgari ücret hem de kıdem tazminatında yaşanacak yükseliş ile çifte zam sağlanmış olacak.

Kıdem tazminatındaki alt limit asgari ücrete göre belirlenirken üst limit ise memur maaşlarına göre belirleniyor. Memurların aylık ortalamalarına göre yapılacak olan bu hesaplamalar 2021 yılında artacak. Memur maaşları ile birlikte kıdem tazminatlarının da maksimum tavan seviyesinin yükselmesi sağlanacak. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu