1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası
Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

A+A-

Keten tohumu, birçok farklı besin maddesiyle dolup taşan minik kahverengi tohumlardır. Bu harika besin, mükemmel bir omega-3 yağ asitleri, lif, protein, tiamin, magnezyum, fosfor ve manganez gibi minerallerin kaynağıdır.

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

Keten tohumu, aynı zamanda, kanser ve kronik hastalık riskini azalttığı bilinen, bitkilerde bulunan polifenoller gibi liganda da zengindir. Bu küçük kahverengi tohumların sağlığınız üzerinde çok büyük olumlu etkileri olabilir. Bu süper besini beslenmenize eklemek için kullanabileceğiniz birkaç yol var.

Keten tohumunun faydaları saymakla bitmiyor. Bugün sizler için keten tohumunun en önemli faydalarını derledik.

1- Sindirim Sağlığını Geliştirir

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

Keten tohumu kabızlık için iyi bilinen bir tedavi yöntemidir. Fiber alımınızı hızlı ve kolay bir şekilde artırmak istiyorsanız, yüksek lif içeriği mükemmel bir destek sağlar. Keten tohumu içindeki lif kolayca parçalanmaz, bu da bir süre midede kalması, sizi yemekten sonra uzun süre tok tutması anlamına gelir. Çoğu parçalanamayacağından, keten tohumu içindeki kalorilerin çoğu emilmez, ancak tam olarak sindirim kanalından temizlenir. Günlük beslenmenize iki çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu ekleyin ve önerilen lif alımının yüzde 20'sini almış olursunuz.

2- Kan Basıncını Düşürür

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

Hipertansiyonu (veya kronik olarak yüksek tansiyonu) olan insanlar, keten tohumu yemekten veya salatalarında ve yemeklerinde keten yağı kullanmaktan yararlanabilir. Keten tohumu, omega-3 yağ asitleri ve liganlar gibi birçok antienflamatuar bileşen içerir, bunlar arterlerin rahat ve plak birikiminden uzak tutulmasına yardımcı olur.

Araştırmalar, keten tohumu veya keten tohumu yağı ekleyen herhangi bir şeyi değiştirmeden beslenmelerine ekleyen kişilerin kan basıncında önemli bir düşüş yaşayabileceğini göstermektedir. Hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kalp hastalığı, kalp krizi, felç ve diğer birçok ciddi durum için bir risk faktörüdür. Keten tohumu bu riski azaltmaya yardımcı olabilir.

3- Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

Araştırmalar, keten tohumu yağı ve öğütülmüş keten tohumu tohumunun, kolesterolü yüksek olan hastalarda toplam serum kolesterolünü ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini azalttığını göstermektedir. Keten tohumu, toplam kolesterol seviyesini düşük tutmaya yardımcı olan birkaç önemli besin içerir. İlk olarak, sindirim kanalındaki yağ birikintilerine bağlanan ve kan dolaşımına girme şansı olmadan onları vücuttan çeken lifle doludur. Liganların keten tohumu yerken LDL kolesterol seviyelerinin düşmesinin temel nedeni olduğuna inanılmaktadır. Yüksek kolesterol seviyesine sahip kişiler ateroskleroz, kalp hastalığı, kalp krizi ve felç riski altındadır. Keten tohumu gibi kolesterol düşürücü besinleri yemek ve düzenli egzersiz yapmak sağlıklı bir kalp için gerekli alışkanlıklardır.

4- Kan Şekerini Dengeler

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

Keten tohumu kan şekerini dengelemek için gerekli olan birçok besin içerir. Bir çalışmada, 60 ay 2 diyabet hastası üç ay boyunca keten tohumu verildi. Deneme sonunda, keten tohumu grubunun kan şekeri seviyelerinde hızlı bir düşüş olduğu, kontrol grubunda ise azalma olduğu görülmüştür.

5- Kanserle Mücadele Eder

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

Keten tohumu, prostat, meme ve yumurtalık kanserleri gibi hormon değişiklikleri ile ilgili kanser riskini azalttığını gösteren en zengin ligan kaynağıdır. Liganlar, östrojen hormonunu taklit eden bitkilerde doğal olarak oluşan bileşikler olan fitoöstrojenlerdir. Bu özellikle menopoza giren kadınlar için de faydalıdır. Menopoz sırasında ve sonrasında hormon seviyeleri azalır, yumurtalık ve meme kanseri riski artar. Bir çalışmada, günlük keten tohumu takviyesi meme kanseri hastalarında tümör boyutunu azaltmıştır. Diğer çalışmalar da benzer sonuçlar göstermektedir; keten tohumu, kanser hücresi büyümesini önler ve tümör boyutunu azaltır.

6- Menopoz Belirtileri Hafifletebilir

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

Yukarıda bahsedildiği gibi, keten tohumu içindeki liganlar vücuttaki östrojeni taklit eder. Bu, sıcak basmaları, gece terlemeleri, ruh hali değişiklikleri, uyku problemleri ve vajinal kuruluk gibi rahatsız edici semptomlarla gelen menopoza yaklaşan veya yaşayan kadınlar için iyi bir haber olabilir. Keten tohumu, menopozdaki kadınlarda hormonları dengelemeye yardımcı olduğu için bu semptomların bir kısmını hafifletebilir.

7- Kilo Kaybını Destekler

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

Keten tohumu eşsiz bir gıdadır çünkü lif bakımından yüksek fakat karbonhidrat açısından düşüktür. Birkaç kilo vermek isteyenler için mükemmel bir kombinasyon olabilir. Ek olarak, keten tohumu, yağ yakımını uyaran ve metabolizmayı iyileştiren besinler içerir. Keten tohumunda bulunan esansiyel yağ asitleri kilo kaybını uyaran besin maddesidir. Keten tohumu içerisindeki lif, sizi uzun süre tok tutmaya yardımcı olur, böylece öğünler arasında sağlıksız atıştırmalıklar istemezsiniz. İki çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumlarını çorba, krep, yoğurt, mısır gevreği, yulaf ezmesi veya başka herhangi bir yiyeceğe ekleyin ve bir sonraki öğüne kadar tok kalın.

8- İltihabı Azaltır

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

Keten tohumunda bulunan antioksidanlar oksidatif stresle savaşır ve kronik enflamasyonu azaltır. Enflamasyon, alerji, astım, artrit, otoimmün hastalıklar, Crohn hastalığı, enflamatuar barsak hastalığı (IBD), nörodejeneratif hastalıklar ve daha birçok kronik hastalığın arkasındadır. Antioksidanlar, omega-3 yağ asitleri, lif ve probiyotikler bakımından zengin bir anti-enflamatuar diyet, yukarıda sıralananlar gibi kronik hastalık geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Keten tohumu birçok iltihap önleyici besin ve bileşikle dolu olduğu için iltihap önleyici yaşam tarzına mükemmel bir katkı sağlar.

9- Saç ve Cilt Sağlığını Geliştirir

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

Keten tohumlarındaki esansiyel yağ asitleri saçlara parlaklık ve esneklik kazandırırken güçlenmelerine yardımcı olur. Omega-3 yağ asitlerinin vücut üzerinde yağlama etkisi vardır, bu nedenle günlük öğütülmüş keten tohumu veya keten tohumu yağı yemek saçınızı, cildinizi, gözlerinizi ve tırnaklarınızı beslemenize yardımcı olabilir. Sivilce, egzama ve rosacea gibi cilt durumları olan insanlar günlük beslenmelerine keten tohumu ekleyerek semptomları azaltabilirler.

10- Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

Tüm bu yararlı yağ asitleri, liganlar, antioksidanlar ve mineraller vücuttaki tüm sistemleri ve fonksiyonları güçlendirmeye yardımcı olur. Spesifik olarak, omega-3 yağ asitleri ve liganlar immün hücrelere destek sağlar. Bu, artrit ve lupus gibi otoimmün koşulları iyileştirebilir ve vücudun sağlığınızı tehdit edebilecek bakteri, virüs ve diğer patojenlerle savaşma yeteneğini geliştirebilir.

11- Bilişsel Sağlığı Destekler ve Nörodejenerasyonu Önler

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

Omega-3 yağ asit oranı yüksek gıdalar “beyin gıdaları” olarak kabul edilir. Esansiyel yağ asitleri sinir sisteminde ve beyinde yüksek konsantrasyonlarda bulunur, burada hücre zarları oluşturmaya, yeni hücre oluşumunu teşvik etmeye, sinir iletimini gerçekleştirmeye ve beyin kimyasalları oluşturmaya yardımcı olurlar. Araştırmalar, omega-3 yağ asitlerinin hafızayı ve bilişi geliştirdiğini ve Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve diğerleri gibi nörodejeneratif ve nörolojik hastalıklara karşı koruduğunu göstermektedir.

Keten Tohumu Hakkında İpuçları

  • Bütün keten tohumu satın alır ve olduğu gibi yerseniz, pek çok besini kaçırırsınız. Öğütülmüş keten tohumlarının sindirimi kolaydır ve bütün keten tohumlarından daha fazla biyoyararlanıma sahiptir.
  • Öğütülmüş keten tohumlarını süpermarkette veya sağlıklı gıda satan mağazalardan satın alabilir veya bütün keten tohumlarını satın alıp kendiniz öğütebilirsiniz. Kolay ve zahmetsiz bir besin takviyesi için hemen hemen her şeye; keklere, mısır gevreği, yulaf ezmesi, salatalar, çorbalar vb. Diğer yemeklerinize öğütülmüş keten tohumu ekleyin.

Keten Tohumu Ne İşe Yarar? Keten Tohumunun 11 İnanılmaz Faydası

  • Keten tohumunu hayatınıza katmanın bir başka harika yolu da keten tohumu yağı tüketmektir.
  • Unutmayın keten tohumu yağı, soğuk veya oda sıcaklığında yenmesi gerekir ve yemek pişirmek için kullanılmamalıdır. Keten tohumu yağı düşük bir duman noktasına sahiptir, bu yüzden yüksek ısıya maruz kaldığında çok hızlı bir şekilde zararlı bileşikler oluşturur.
  • Keten tohumu yağı saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı beslemek için topikal olarak uygulanabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.